Czym są akumulatory litowo polimerowe?
Prąd zasila obecnie większość wykorzystywanych przez człowieka urządzeń, zarówno domowych, jak i specjalistycznych. Co więcej, rozwój technologii sprawia, że w wielu z nich zasilanie sieciowe zastąpiły akumulatory litowo polimerowe. Czym się one charakteryzują? Jak działają? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są akumulatory litowo polimerowe?
Akumulatory litowo polimerowe (zobacz na https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-polimerowe-li-poly/ - Li-Poly) to ulepszone wersje tradycyjnych akumulatorów litowo jonowych (Li-ion), które składają się ze szczelnie zamkniętych polimerów przewodzących oraz związków litu. Różnią się one elektrolitem, który w przypadku akumulatorów litowo jonowych jest płynny, natomiast polimer jest stały lub żelowy. Zalety tego rozwiązania szybko sprawiły, że obecnie akumulatory litowo polimerowe są wykorzystywane zarówno w urządzeniach gospodarstwa domowego, smartfonach, czy robotyce.
Jak zbudowane są akumulatory litowo polimerowe?
Ogniwo akumulatora litowo-polimerowego zbudowane jest w całości z polimerów przewodzących oraz związków litu. Oba elementy zostały szczelnie zamknięte laminowaną powłoką. Na froncie znajdują się dwa wyprowadzenia, a mianowicie powstała ze związków grafitu anoda (+) oraz powstała ze związków litu katoda (-). Stała lub żelowa postać elektrolitu sprawia, że zachowuje on swoją pierwotną formę niezależnie od sytuacji i warunków użytkowania. Dzięki temu tego typu akumulator jest bezpieczny w użytkowaniu oraz charakteryzuje się minimalnym prawdopodobieństwem wystąpienia ryzyka wycieku niebezpiecznej substancji.
Akumulator Li-Poly może składać się z jednego lub kilka ogniw, co sprawia, że konkretne modele różnią się od siebie zarówno ich ilością, jak i rozmiarami, czy pojemnością. Ogniwa są elementem składowym tzw. pakietu, w którym może znajdować się nawet 10 pojedynczych ogniw litowo-polimerowych.
Pakiet to określenie charakteryzujące cały akumulator, który składa się z więcej niż jednego ogniwa. W robotyce najczęściej stosowane są modele 2 lub 3-ogniwowe, które dodatkowo posiadają również wtyczkę balansera, posiadającą wyprowadzenia ze wszystkich pojedynczych ogniw. Zdecydowanie ułatwia to prace polegające na tworzeniu zaawansowanych technicznie konstrukcji.
Oznaczenia akumulatorów litowo polimerowych
Każdy akumulator Li-Poly posiada oznaczenia, które charakteryzują jego najważniejsze parametry. Należy do nich przede wszystkim:
- pojemność - czyli parametr wyrażony w miliamperogodzinach (mAh) lub amperogodzinach (Ah) w zależności od wielkości akumulatora. Oznacza on okres, w czasie którego można pobierać z w pełni naładowanego akumulatora prąd o określonym natężeniu;
- liczba ogniw - czyli jeden z najistotniejszych parametrów każdego akumulatora litowo polimerowego. Parametr ten zazwyczaj jest określony przy użyciu litery S (oznaczającej ogniwa połączone szeregowo) oraz P (oznaczającej ogniwa połączone równolegle). Ogniwa mogą być łączone na różne sposoby, np. 4S, czyli 4 ogniwa połączone szeregowo lub 4S2P, czyli cztery ogniwa połączone szeregowo i dwa równolegle;
- prąd ładowania - czyli parametr określający maksymalną wartość prądu, jaką można ładować konkretny akumulator. Wyrażony jest jako równanie xC, gdzie x pełni funkcję mnożnika, a litera C oznacza pojemność akumulatora. Pozwala to w łatwy sposób obliczyć prąd ładowania odpowiadający przyjętym założeniom;
- wydajność prądowa - czyli parametr określający maksymalne natężenie prądu, które jest możliwe do pobrania z akumulatora. Wyrażony jest literą C oraz liczbą, która przeskakuje co 5 jednostek. Podobnie jak w przypadku prądu ładowania, jest to mnożnik, który pozwala w szybki sposób wyliczyć realną wydajność w amperach. Producenci akumulatorów litowo polimerowych stosują również oznaczenia zakresowe, np. 35-45C, co należy odczytać, że dany akumulator jest odporny na chwilowe podniesienie prądu do wartości maksymalnej 45C.
Akumulatory litowo polimerowe oferują dużo większe możliwości niż ich poprzednicy. Szukając profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru rozwiązania dopasowanego do potrzeb warto zapoznać się z ofertą producenta pod linkiem: http://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-polimerowe-li-poly.
artykuł sponsorowany