Domy kopułowe - co to jest?

Tradycyjne domy najczęściej wyróżniają się przynajmniej dwuspadowym dachem. Natomiast domy kopułowe swoim wyglądem bardziej przypominają igloo lub gliniane lepianki. Rzeczywiście, tego typu budowle były stawiane jeszcze w czasach prehistorycznych. W przypadku domów kopułowych nie mamy do czynienia ze standardowym dachem, co już przekłada się na dużo niższy koszt budowy.

Okazuje się jednak, że nadal tego typu budownictwo nie posiada zbyt wielu chętnych. Inwestorzy odstraszeni są przede wszystkim oryginalną formą budynku, mocno wyróżniającą się na tle tradycyjnej architektury. Warto jednak rozważyć tego typu projekty, chociażby właśnie ze względu na bardzo niskie koszty budowy, a także krótki czas realizacji.

Kopuły mieszkalne w Polsce - zalety i wady

Podczas rozważania budowy domu kopułowego, dobrze jest się zapoznać ze wszystkimi wadami i zaletami. Dzięki temu będziemy mieli dokładne rozeznanie, czym różnią się one od tradycyjnych domów. Wśród zalet na pewno wymienimy:

  • Niski koszt budowy - na budowę domu kopułowego mogą pozwolić sobie osoby, które mają dość spore oszczędności, ale nie są w stanie uzyskać kredytu hipotecznego
  • Szybki termin realizacji - w zależności od wybranej technologii, czas budowy wynosi maksymalnie 4 miesiące, a minimalnie nawet 1 dzień
  • Możliwość wykorzystania różnych materiałów - kopuły mieszkalne mogą być budowane zarówno z cegły, drewna, betonu, jak i również gliny. Dlatego sami decydujemy z jakiego materiału chcemy przeprowadzić całą inwestycję.
  • Brak konieczności pozwolenia na budowę - przy budowie domów o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza cały proces budowy.
  • Możliwość dobudowania basenu przy niewielkim nakładzie finansowym - do budowy domu kopułowego wykorzystywany jest siatkobeton. Materiał ten nie tylko nie przepuszcza wody, ale również świetnie sprawdza się w przypadku budowy basenu. Dodatkową zaletą jest szybsze nagrzewanie się wody w takim zbiorniku.
  • Wysoka odporność na niekorzystne czynniki - okrągłe domy są niepalne, odporne na silne podmuchy wiatru, a także na inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Zatem postawiona kopuła monolityczna w niskiej cenie jest doskonałą inwestycją na długie lata.
  • Niskie koszty eksploatacji - kopułowa forma sprzyja niskim rachunkom za energię cieplną. Ponadto brak narożników oraz mniejsza przestrzeń jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu porządku.
  • Powrót do natury - dowiedziono, że osoby przebywające w pomieszczeniach o zaokrąglonych sklepieniach, cieszą się zdecydowanie lepszym samopoczuciem. Kopuła monolityczna daje zatem zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa.
Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Jeżeli chodzi o słabsze strony, to do nich zaliczymy:

  • Trudną w zagospodarowaniu przestrzeń - tak jak w przypadku poddaszy, tak również okrągłe domy wymagają dużej umiejętności w aranżowaniu przestrzeni. Dlatego kopuły mieszkalne w Polsce nadal nie są zbyt popularne. Chociaż projekty wnętrz takich domów udowadniają, że dobry architekt wnętrz poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi przestrzeniami.
  • Ograniczoną liczbę wykonawców - niezbyt liczne projekty domów kopułowych w Polsce wiążą się także z niedużą liczbą wykonawców, którzy są w stanie podjąć się ich realizacji. Dlatego w niektórych regionach ciężko jest znaleźć ekipę budowlaną, która posiada doświadczenie w stawianiu tego typu domów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł cennikiem gotowych domów.

Okrągłe domy - technika budowlana

Jak już wiadomo, istnieje wiele różnych technik w stawianiu domów kopułowych. Jedną z nich są domy kopułowe ze styropianu. Gotowe elementy możemy zakupić w niektórych hipermarketach budowlanych. Prefabrykaty ze styropianu są odpowiednio profilowane. Dodatkowo nie ma najmniejszego problemu z ich przetransportowaniem, również we własnym zakresie. Domy kopułowe wewnątrz mogą być wykańczane przy pomocy piany poliuretanowej. Dzięki temu możliwe jest ułożenie i zaizolowanie warstwy zewnętrznej oraz wewnętrznej. Bardzo popularną technologią są kopuły mieszkalne ze styropianu, które jednocześnie posiadają cienką warstwę zbrojonego betonu.

Pozostałe techniki obejmują między innymi wykorzystanie drewna w konstrukcji gięto-klejonej. Ponadto, jak już wcześniej wspomniano, do budowy domów kopułowych najczęściej wykorzystywany jest siatkobeton. Jest on całkowicie wodoszczelny, w związku z tym gwarantuje doskonałe właściwości hydroizolacyjne. Ponadto siatkobeton jest wyjątkowo wytrzymały na oddziaływanie siły ściskająco-rozciągającej.

Okrągłe domy - koszt budowy

Cena domu kopułowego w porównaniu do tradycyjnego domu jest wielokrotnie niższa. Jeżeli zdecydujemy się na kopuły mieszkalne ze styropianu, na który został zastosowany dodatkowo siatkobeton, to cena jednego metra kwadratowego powinna zmieścić się w przedziale od 530 do 550 złotych. W związku z tym cena budowy domu bez pozwolenia nie powinna przekroczyć 50 tysięcy złotych. Chociaż istnieją również kosztorysy, które pozwolą również na obniżenie kosztów do 20-30 tys. złotych.

Wśród ogłoszeń możemy znaleźć propozycje gotowych domków letniskowych w formie kopuły. Taka kopuła monolityczna o powierzchni 18 m2 proponowana jest w cenie ok. 38 tys. złotych. Oczywiście ostateczna cena za kopuły mieszkalne są uzależnione od technologii, w jakiej mają być wykonane, a także powierzchni. Jednak cały czas kopuła monolityczna pozostanie dużo tańszą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Dlatego właśnie warto rozważyć tego typu dom mieszkalny, jeżeli nasza sytuacja finansowa nie jest w stanie nam pozwolić nawet na kredyt hipoteczny. Należy jednak poszukać odpowiedniego wykonawcy, który podejmie się tej dość nietypowej inwestycji.

ikona podziel się Przekaż dalej