Czym są obróbki blacharskie? Dowiedz się, które z nich warto znać
Dach w domu ma takie samo znaczenie, jak solidne fundamenty. Aby dach był szczelny i bezpieczny, należy jednak pamiętać o każdym jego fragmencie. Właśnie dlatego istotne są obróbki blacharskie, dzięki którym będzie można zapewnić trwałość dachu. Czym dokładnie są obróbki blacharskie oraz w jaki sposób zabezpieczają pokrycie dachowe? Które elementy blacharskie powinny znaleźć się w dachu, by przetrwał on w dobrym stanie przez wiele następnych lat? Dowiedz się więcej na temat obróbek blacharskich.
Obróbki blacharskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Dlaczego obróbki blacharskie dachu są ważne?
Dach domu powinien ochraniać budynek przed niebezpiecznymi działaniami warunków atmosferycznych, jak intensywny deszcz, wiatr lub śnieg. Odpowiednio zabezpieczony nie dopuści do przeciekania – zwłaszcza, jeżeli zostanie dodatkowo solidnie wykończony. Należy pamiętać, że deszcz spadający na pokrycie dachowe bywa ogromnym zagrożeniem, gdy przedostaje się pod spód dachu. Gdy się już tam dostanie i nie będzie miał jak odparować, połać dachowa może przejść wilgocią. A to doprowadzi z kolei do pojawienia się grzybów bądź nawet przymarzania wilgotnych fragmentów dachu. Co, jeżeli pod wpływem zmiany temperatury taki element nagle się odłamie? Właśnie dlatego ważna jest solidna obróbka blacharska.
Nie da się ukryć. Obróbka blacharska jest istotnym, o ile nie najważniejszym etapem budowania dachu. Raz, że odpowiada za końcowy efekt wyglądu pokrycia dachowego, a więc całego budynku. A dwa, uszczelnia dach wszędzie, gdzie jest to konieczne (np. na brzegach wokół komina, na styku ścian z dachem czy rynnach). Obróbki blacharskie izolują newralgiczne miejsca pokrycia dachowego, narażonego np. na zaciekanie pod spód wody. Właśnie dzięki nim możliwe jest pełne, bezpieczne użytkowanie dachu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im bardziej skomplikowany w budowie jest dach, tym więcej prac wykończeniowych trzeba będzie w nim wykonać.
Które obróbki blacharskie zazwyczaj stosuje się w pokryciach dachowych?
Obróbki blacharskie powinny być jak najwyższej jakości, by dokładnie i przede wszystkim szczelnie wypełniły łączenia w dachu. W obróbce blacharskiej ważne jest zachodzenie na siebie poszczególnych elementów. By zabezpieczyć dach stosuje się np. lutowanie, które uniemożliwia przenikanie wody pod dach. Obróbka blacharska ważna jest także w okolicach rynien, ponieważ to właśnie tam trafia woda z dachu.
Jednym z bardziej newralgicznych punktów pokrycia dachowego jest również komin. W pobliżu kalenicy zaleca się wykonanie obróbki blacharskiej w postaci kozubka, czyli specjalnego uwypuklenia ograniczającego zbieranie się np. deszczu czy śniegu. Należy też pamiętać o reszcie ścian, które również powinno się zabezpieczyć. Wszystko ostatecznie zależeć będzie oczywiście od kształtu komina, bo to właśnie do jego kształtu dopasowuje się obróbkę blacharską.
Obróbki blacharskie, o których warto wiedzieć
Czy obróbki blacharskie wykonuje się na każdym dachu?
Tak, obróbki blacharskie powinno się stosować przy każdym pokryciu dachowym. Można wykonywać obróbki na wszystkich dachach, niezależnie od ich kształtów. Zadanie każdej obróbki blacharskiej w dachu będzie zawsze takie samo – zabezpieczenie go oraz wykończenie. Oto kilka rodzajów obróbek blacharskich, które najczęściej są dziś stosowane:
- Obróbka komina panelami – aby zabezpieczyć komin przed opadami warto wybierać odporne na korozję, trwałe elementy. Obróbka komina panelami drobnowymiarowymi jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie go. Jednocześnie nie utrudni to montażu innych obróbek bądź uszczelnień na dachu.
- Pas nadrynnowy / podrynnowy – dzięki nadrynnowym pasom można zbierać wodę z pokrycia dachowego, a następnie odprowadzać ją do rynny. Podrynnowe pasy z kolei zabezpieczają np. okap dachu przed wilgocią, ale też jego deskę czołową. Pas nadrynnowy i podrynnowy powinno się wycinać na kształt litery „L”.
- Obróbka koszy dachowych – kosz dachowy to istotny element całego dachu, który odbiera wodę opadową i odprowadza ją do rynien. Należy więc szczególnie zadbać o jego uszczelnienie.
- Obróbka okien dachowych – warto zastosować taką obróbkę, jeśli okna dachowe nie są wystarczająco szczelne. Najczęściej stosuje się wówczas tzw. blaszane kołnierze.
- Obróbki blacharskie profilowane – dzięki odpowiednio wygiętym blachom można uzyskać profilowane obróbki. Właśnie takie używa się w łączeniach ściany z pokryciem dachowym. Za pomocą profilowanych obróbek blacharskich woda nie będzie spływać po ścianie budynku.
- Obróbki szczytu pokrycia dachowego – nie jest to wymóg, jednak w polskich domach bardzo często można zobaczyć takie obróbki. Opowiemy o nich więcej poniżej, gdyż na przyszłość warto cokolwiek o nich wiedzieć.
Jeżeli szukasz obróbek blacharskich dobrej jakości, dzięki którym zabezpieczysz swój dach, warto zajrzeć tutaj: https://centrumblacharskie.pl/.
Wiatrownica pod dachówkę – kiedy się przydaje?
Wiatrownica pod dachówkę to specjalna obróbka szczytu dachu, która zabezpiecza go np. przed intensywnym deszczem, śniegiem albo wiatrem. Jeśli obawiasz się, że śnieg będzie zalegał na dachu, warto będzie w taką wiatrownicę zainwestować. Gdzie zaleca się stosować obróbkę? W dachach np. dwuspadowych albo z facjatami. Rodzaj wiatrownic zależeć będzie jednak nie tylko od formy pokrycia dachowego, ale też wymagań i zapotrzebowania domowników.
Najczęściej stosowane w Polsce są blaszane wiatrownice, zwłaszcza w przypadku dachów z blachy i gontu bitumicznego. Dobrej jakości wiatrownica pod dachówkę z całą pewnością będzie świetnie zabezpieczać cały dach przed porywistym, silnym wiatrem.
materiał zewnętrzny