Czym się kierować wybierając pompę głębinową ?
Własna studnia to niezależność i pewność stałego dostępu do wody. Sprawdź, jak wybrać sprawną i niezawodną pompę głębinową.
Kiedy nie ma możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej, by korzystać z czystej wody w domu, konieczne jest wykopanie studni głębinowej. To jednak może nie wystarczyć, by woda sama znalazła się w kranie, a czerpanie jej wiadrem na szczęście przeszło już do historii. Pompa głębinowa zrobi to zdecydowanie sprawniej. Urządzenie tego rodzaju warto zamontować zawsze wtedy, gdy lustro wody sięga co najmniej 8 metrów poniżej gruntu.
Wybierz dobrą jakość
Większość osób stojących przed decyzją dotyczącą rodzaju pompy, stanowią inwestorzy w trakcie budowy domu, którym zależy na ograniczaniu zbędnych kosztów. Nie znając tematu, kierują się niejednokrotnie głównie ceną. Wybierają najtańsze rozwiązanie, co bardzo szybko okazuje się błędem. Lepiej jest postawić na wysokiej jakości produkt i markę o ugruntowanej pozycji na rynku, by zminimalizować ryzyko konieczności wymiany pompy za kilka lat z powodu awarii. Wtedy do ceny nowej pompy trzeba będzie doliczyć dodatkowo koszty związane z usługą wymiany. Urządzenie wykonane z solidnych materiałów będzie trwalsze i nie zawiedzie Cię przez wiele lat.
Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy?
Pompa głębinowa powinna być dobrana do własnych potrzeb zużycia, ilości osób w gospodarstwie domowym, systemu nawadniania ogrodu, ale także zależnie od odległości studni od domu, średnicy rur, liczby kolanek itp. Musisz pamiętać, że to nie parametry podane przez producenta będą miały wpływ na ciśnienie, które będziesz mieć w kranie, lecz wszystkie z wyżej wymienionych czynników. Jeżeli chcesz uniknąć skoków ciśnienia, rozważ model pompy z przetwornicą częstotliwości.
Rodzaj pompy powinien być dostosowany do rodzaju studni (kopana, czy wiercona), średnicy odwiertu, wysokości domu, głębokości, na której znajduje się woda oraz wydajności, na jaką masz zapotrzebowanie. W przypadku jednorodzinnych domów mieszkalnych, zalecane pompy mogą dawać od kilkunastu do ponad 100 litrów na minutę. Warto jednak zwrócić uwagę, że producenci podają zawsze wartości maksymalne, których osiągnięcie wymaga specyficznych warunków.
Dużym, choć popularnym błędem jest wybieranie pompy o zbyt dużej mocy, w nadziei na lepszą wydajność. Wbrew pozorom zbyt szybkie wypompowywanie wody bywa źródłem tzw. suchobiegu. Zjawisko to z kolei może powodować rozszczelnienie się instalacji, zwarcie w silniku, uszkodzenie wału i wirnika pompy lub zatarcie łożysk. Wydajność pompy zawsze powinna być mniejsza niż maksymalna wydajność studni.
Kupując pompę, możesz wybrać taką, która posiada specjalne zabezpieczenia przed suchobiegiem. Niektóre modele są także przygotowane na ewentualne zmiany napięcia elektrycznego. Urządzenia o takich zabezpieczeniach z reguły należą do bardziej wytrzymałych.
Kolejnym punktem godnym uwagi jest moc silnika pompy, a także nominalne napięcie.
Bezawaryjność pompy uzależniona jest nie tylko od jakości konkretnego urządzenia, ale również od właściwego doboru, dostosowanego do potrzeb i okoliczności.
Kupując pompę głębinową, warto zdać się na specjalistów. Doradcy w firmie Pompy Głębinowe - Sklep Watermark pomogą Ci ustalić potrzeby i dobrać do nich najlepsze rozwiązanie.
artykuł sponsorowany