Mikrofaktoring

Faktoring i mikrofaktoring to zewnętrzne formy finansowania, które pomagają utrzymać płynność finansową na optymalnym poziomie. To niezwykle ważne, ponieważ finansowa stabilność jest jednym z czynników warunkujących rentowność prowadzonej działalności. Zysk okazuje się być mniej ważny – nawet, jeśli kontrakty opiewają na wysokie kwoty, nie ma to znaczenia, gdy kontrahent spóźnia się z uregulowaniem należności lub nie płaci w ogóle.

Mikrofaktoring działa jak faktoring?

Jeżeli chodzi o istotę funkcjonowania mikrofaktoringu, działa on na identycznej zasadzie jak klasyczny faktoring. Obie usługi polegają na nabyciu przez firmę faktoringową (faktora) faktur wystawionych przez przedsiębiorstwo (faktoranta). Różnica polega na tym, że faktorantem w mikrofaktoringu jest mikroprzedsiębiorca, np. freelancer.

Mikrofaktoring – bardziej elastyczne warunki

Faktoring dla mikroprzedsiębiorców może charakteryzować się bardziej elastycznymi warunkami dostosowanymi do potrzeb oraz oczekiwań. Faktorant korzysta z wygodnego systemu online, do którego na bieżąco dodaje faktury przeznaczone do sfinansowania. Może przy tym korzystać z przyznanego limitu faktoringowego, który odnawia się po uregulowaniu sfinansowanych dokumentów kosztowych.

Elastyczność może przejawiać się również w dogodnym terminie spłaty należności wobec faktora. W przypadku mikrofaktoringu dostępnego w ofercie Finiata, przedsiębiorca sam decyduje o terminie spłaty – może to być nawet 90 dni od momentu umieszczenia faktury w systemie online.

Faktoring dla mikroprzedsiębiorców – na uproszczonych zasadach?

Faktoring skierowany do największych podmiotów najczęściej wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Faktor musi bowiem zweryfikować kondycję finansową przedsiębiorstwa, kondycję finansową kontrahenta itp. Przedsiębiorcy korzystający z mikrofaktoringu mogą liczyć na uproszczone procedury, a co za tym idzie – ograniczenie formalności do niezbędnego minimum.

Przeczytaj również: Co to jest faktoring (na blogu Finiata.pl)

Uproszczone zasady przekładają się zwykle na szybkość wypłaty środków. Może to nastąpić nawet w dniu złożenia wniosku o finansowanie faktur. Dzięki temu mikroprzedsiębiorca nie musi czekać na pieniądze – otrzymuje je właściwie natychmiast.

Mikrofaktoring – najważniejsze zalety

Mikrofaktoring, podobnie jak klasyczny faktoring, przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga utrzymać płynność finansową. To z kolei pozwala m.in. na:

  • podjęcie współpracy z kontrahentami oczekującymi faktur z odroczonym terminem płatności
  • rozwój firmy bez obaw o powstanie zatorów płatniczych
  • wynegocjowanie lepszych warunków finansowych za przedterminowe regulowanie należności.

Rozważ wszystkie korzyści wynikające z mikrofaktoringu i sprawdź, czy jest to rozwiązanie dedykowane również Twojej firmie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny