Przygotowanie ścian przed gruntowaniem

Wydawać by się mogło, że do malowania ścian potrzebujemy jedynie wałka lub pędzla, a także odpowiednio dopasowanej farby do wnętrz. Okazuje się jednak, że na ścianach osadza się kurz (w przypadku kuchni również tłuszcz), a stara farba zaczyna się powoli złuszczać. W takim razie należy nie tylko ścianę zagruntować, ale również ją odpowiednio przygotować do położenia warstwy gruntu.

Czyszczenie ścian poprzez mycie jest tylko jednym z kilku etapów, które należy wykonać przed gruntowaniem. W pierwszej kolejności przy pomocy szpachelki należy czyścić ścianę ze starej farby, jeżeli ta zaczęła się już złuszczać i odpryskiwać. Następnym krokiem jest dokładne mycie ścian. Jeżeli na powierzchni, którą udało nam się wyczyścić, zauważymy plamy wskazujące na obecność pleśni lub grzybów, to powinniśmy w tym celu zastosować odpowiedni preparat. W innym przypadku może niestety dojść do brzydkich wykwitów na pomalowanej ścianie.

Następnie przed gruntowaniem powinniśmy wyrównać powierzchnię przeznaczoną do malowania. W tym celu uzupełniamy wszelkie braki zaprawą szpachlową, a następnie szlifujemy, aby ściana była idealnie równa. Dopiero po tych wszystkich pracach wykonanych przed gruntowaniem, możemy przejść do położenia podkładu pod farbę. Najczęściej preparat do gruntowania nakładamy przy pomocy pędzla.

Mycie ścian domowymi sposobami

Jeżeli wykonujemy wszystkie poprzednie etapy związane z przygotowaniem ściany do malowania, to powinniśmy skupić się również na tym, aby je dokładnie wyczyścić. Na pewno chcemy się wtedy dowiedzieć, czym umyć ściany przed malowaniem. Okazuje się, że czyszczenie starej powierzchni możemy wykonać płynem do mycia naczyń.

Do tego celu najlepiej jest wykorzystać delikatne detergenty, którymi będziemy mogli bez problemu wyczyścić ściany. Pamiętajmy o tym, aby nie czyścić powierzchni przy pomocy żadnych wybielaczy lub mleczka do czyszczenia, ponieważ możemy doprowadzić do wybarwienia się ściany. Jeżeli zdecydujemy się na czyszczenie ścian płynem do naczyń, to pamiętajmy o tym, aby koniecznie odrobinę detergentu rozrobić z wodą. Następnie płynem do naczyń możemy zmywać wszelkie plamy i zabrudzenia.

Czym umyć ściany przed malowaniem?

Oczywiście nie musimy zmywać starej farby płynem do naczyń, jeżeli uznamy, iż oczyszczanie ścian domowymi sposobami będzie niewystarczające. W takim przypadku rekomenduje się mycie starej powierzchni mydłem malarskim. Do wyboru mamy różne rodzaje mydła, którym możemy czyścić ściany. Najczęściej wybieranym mydłem malarskim jest tzw. szare mydło techniczne, które doskonale sprawdzi się nie tylko, gdy planujemy mycie powierzchni przed gruntowaniem oraz malowaniem, ale również w przypadku, kiedy chcemy ścianę odtłuścić. Takie zalecenia znajdziemy między innymi na forum, gdy spytamy o najlepszy preparat do mycia ścian w kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym.

Ręka w gumowej rękawiczce próbuje zmyć dziecięcy obrazem ze ściany, detergenty potrzebne do przygotowania ścian do malowania farbą
Czy ściany przed malowaniem można być szarym mydłem lub płynem do naczyń, czy ściany przed malowaniem lepiej myć gąbką czy szmatką

Możemy również zmywać ściany mydłem malarskim, które dostępne jest w formie płynnej. Tutaj mamy do czynienia zarówno z koncentratami, które są przeznaczone do rozcieńczania. Przy pomocy takiego preparatu możemy przejść nie tylko do mycia ścian, ale również mydło malarskie w formie płynnej, której nie trzeba już rozcieńczać. Niezwykle pomocnym rozwiązaniem okazuje się preparat wyposażony w atomizer.

Pamiętajmy o tym, aby zmywanie ścian wykonać bardzo dokładnie. Ponieważ możemy umyć ściany bardzo pobieżnie. Jednak tylko dokładniejsze zmywanie pozwoli na zachowanie odpowiedniej przyczepności kolejnej warstwy farby. W takim razie zaleca się, aby skorzystać ze wskazówek producenta, jak myć ściany mydłem malarskim. Dobrze jest uczyć się również z innych porad typu, jak położyć gont, czy też wykonać inne prace remontowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru gruntu do ścian.

Preparat do mycia ścian - ceny

Jeżeli już wiemy, czym możemy myć ściany, to kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z cenami przykładowych produktów. Oczywiście należy jeszcze wcześniej zwrócić uwagę na wydajność konkretnego preparatu, dzięki czemu będzie nam łatwiej ocenić, czy konkretny środek do mycia ścian jest rzeczywiście drogi, czy jednak jego zakup zaliczać się będzie do okazji.

Przykładowe ceny preparatów, które zapewniają odpowiednie czyszczenie ścian

Nazwa produktu

Cena

Mydło malarskie Dragon 0,8 kg, służy, aby myć ściany, nazywane również szarym mydłem

9,98 zł

Mydło malarskie Dragon 3 kg, służy, aby myć ściany, nazywane również szarym mydłem

23,00 zł

Mydło malarskie, oczyszczanie oraz służy do tego, aby odtłuścić malowane powierzchnie, nazywane również szarym mydłem.

8,99 zł, bardzo dobre opinie na forum

Mydło malarskie nazywane również szarym mydłem, 0,4 kg, żeby czyścić i odtłuścić ściany

3,60 zł, bardzo dobre opinie na forum

Mydło malarskie Beckers Inomhustvatt, aby odtłuścić i umyć ściany, 1 litr

29,99 zł, bardzo dobre opinie na forum

Mydło malarskie techniczne 1 kg, aby zmywać ściany, doskonałe oczyszczanie powierzchni

9,54 zł, bardzo dobre opinie na forum

Mydło malarskie techniczne 10 kg, aby umyć ściany, doskonałe oczyszczanie powierzchni

69,34 zł

Mydło malarskie Anser 5 kg, aby umyć ściany, doskonałe zmywanie zabrudzeń

41,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 74,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny