Ubytki w betonie – mechanizm powstawania

Betonowe konstrukcje, choć wyglądają na solidne wykonane, to mogą ulegać uszkodzeniom i korozji. Wokół domu czy w ogrodzie każdy z pewnością posiada betonowe schodki, płyty chodnikowe, podmurówkę altanki czy fundamenty tarasu, które są wykonane z betonu. Czynniki atmosferyczne czy obciążenia mechaniczne nie wpływają pozytywnie na stan jakości betonu niezależnie od tego, jaka farba do betonu na zewnątrz zostanie zastosowana. Delikatne ukruszenia czy pęknięcia najczęściej widoczne są na krawędziach narożnych konstrukcji. Utrudnia to znacznie ich naprawę.

Zanim zostaną przedstawione sposoby na to, jak naprawić ubytki w betonie, to warto wspomnieć o przygotowaniu do prac remontowych. Powierzchnia przeznaczona do uzupełniania powinna być odpowiednio przygotowana i oczyszczona. Przede wszystkim konieczne jest pozbycie się wszelkich odłamków i pozostałości po ukruszonym betonie. Oczyszczenie powierzchni przy pomocy specjalnych płynów również będzie wskazane, ponieważ w przyszłości nowa zaprawa będzie lepiej trzymać. W przypadku nierównych i ostrych krawędzie dobrym rozwiązaniem będzie użycie szlifierki. Te czynności ułatwią znacznie wypełnianie ubytku. To cenne wskazówki podobnie jak te, które dotyczą tego, jak malować ścianę lub czy wybrać pompy ciepła monoblok czy split.

Wypełnianie ubytków w betonie zaprawą

Czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz? Najprostszym sposobem wypełniania uszkodzeń w betonie jest samodzielne przygotowanie zaprawy murarskiej. Połączenie wody, piasku i cementu to najszybszy sposób na uzyskanie zwartej masy naprawczej. Taka zaprawa murarska nie zawsze może dobrze połączyć się z naprawianą powierzchnią, dlatego warto poznać jeszcze inne sposoby. Niezależnie od tego, czy wykorzystana będzie gotowa masa, czy ta samodzielnie wykonana, można jako pierwszą warstwę nałożyć grunt lub tzw. masę sczepną, które poprawić jakość połączenia.

Nadlewanie ubytku w betonie można zrobić przy pomocy gotowej zaprawy. Taka przygotowana masa do uzupełniania ubytków może być lepszym rozwiązaniem niż samodzielne przygotowanie zaprawy murarskiej. Na opakowaniu produktu dołączona jest zazwyczaj instrukcja od producenta, z którą warto się zaznajomić. Aby naprawić ubytek czy szczelinę, zwykle konieczne jest kilkukrotne nałożenie niewielkiej warstwy zaprawy do uzupełniania. Czynność nadlewania będzie łatwiejsza do wykonania, jeśli powierzchnia będzie pozioma, w przypadku pionowych uszkodzeń cały proces naprawy może być trudniejszy do przeprowadzenia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak naprawić ubytki w betonie.Jak naprawić ubytki w betonie specjalną masą?

W ofercie marketów budowlanych można również z łatwością znaleźć specjalne zestawy produktów do uzupełniania ubytków w betonie. Takie zestawy składają się z kilku mas czy podkładów, które krok po kroku pozwolą naprawić uszkodzone miejsce w betonowej konstrukcji. Z pewnością jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli ktoś się zastanawia, czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz, a nie posiada też specjalnej wiedzy na ten temat, to warto skorzystać z gotowych zestawów naprawczych.

Jeden z takich systemów naprawy betonu oferuje firma Ceresit. W skład zestawu wychodzi kilka produktów w tym: mineralna powłoka antykorozyjna, drobnoziarnista zaprawa do betonu czy wyrównująca masa szpachlowa. Dodatkowo można zaopatrzyć się również w produkty do późniejszego wykończenia betonu jak elastyczna powłoka uszczelniająca czy farba lateksowo-akrylowa do konstrukcji betonowych. Jak widać, w przypadku powstania ubytków w betonie, można skorzystać z kilku praktycznych rozwiązań. Nie koniecznie trzeba przeznaczać przykładowo zewnętrzne schody betonowe do rozbiórki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny