Skąd bierze się brud na elewacjach?

Elewacja budynku to ta jego część, która właściwie permanentnie wystawiona jest na szkodliwe działanie różnego rodzaju czynników. Pierwszą grupę stanowią oczywiście warunki atmosferyczne. Zarówno grad, śnieg, jak i kwaśne deszcze zostawiają na elewacjach różnego rodzaju brud, który z czasem staje się coraz bardziej widoczny. Do zabrudzenia elewacji przyczyniają się oczywiście unoszące się w powietrzu spaliny, dym oraz różnego rodzaju pyły. W końcu elewacje stają się przestrzenią twórczości różnego rodzaju "artystów", którzy pozostawiają po sobie różnego rodzaju napisy, rysunki i grafiki, które najczęściej zamiast zdobić, szpecą elewację. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, że z czasem elewacja staje się coraz bardziej brudna, mało estetyczna i po prostu drażniąca zarówno dla właścicieli budynku, osób w nim mieszkających lub pracujących, a także przechodniów. 

Jak skutecznie wyczyścić elewację?

Czyszczenie cegieł (zobacz na gravit-renowacja.com), kamienia naturalnego, a także elewacji wykonanych z innych materiałów musi być oczywiście skuteczne. Chodzi o maksymalne usunięcie zabrudzeń i wszelkiego rodzaju nalotów zgromadzonych na elewacji. Trzeba jednak pamiętać, że elewacje z cegły czy kamienia wymagają doboru odpowiednich metod niszczenia, które zagwarantują bezpieczeństwo elewacji i nie doprowadzą do jej uszkodzenia podczas prowadzenia prac. Jedną z takich bezpiecznych metod jest piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna z wykorzystaniem sprężonego powietrza wzbogaconego o drobinki ścierniw. Materiał ściany musi być oczywiście odpowiednio dobrany do rodzaju oraz poziomu zabrudzeń. Każdy rodzaj czyszczonej powierzchni wymaga także nieco innej mieszanki. W skład ścierniw dodawanych do sprężonego powietrza mogą wchodzić:

  • piasek kwarcowy, 
  • garnet, 
  • soda, 
  • kukurydza. 
  • elektrokorund,
  • mączka dolomitowa, 
  • zmielone orzechy.

Dodatkowo można przeprowadzić także gumowanie z pomocą pudrów roślinnych. Z wykorzystaniem piaskowania można czyścić kamień, cegłę, beton, drewno oraz stal. Metoda ta jest wyjątkowo skuteczna, ale i bezpieczna, co pozwala ją stosować także w przypadku obiektów zabytkowych lub tych o szczególnej wartości. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej