Czyszczenie fug krok po kroku – najlepsze metody, preparaty, porady
Płytki uchodzą za stosunkowo łatwe do pielęgnacji i z tego powodu można je spotkać w wielu mieszkaniach na podłodze i przede wszystkim w łazience także na ścianach. Płytki dają się rzeczywiście łatwo czyścić, ale niestety zawsze znajdują się między nimi fugi. Aby pozbyć się nieprzyjemnych zanieczyszczeń i osadów z wody i mydła, przydatne bywają różne metody. Pomóc może czyszczenie fug, które każdy jest w stanie wykonać sam stosując domowe sposoby.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Metoda czyszczenia fug zależy od ich rodzaju
Nie każda fuga jest taka sama
Układanie płytek z glazury albo terakoty kończy ich spoinowanie, nazywane potocznie z niemieckiego fugowaniem. Wybór fugi zależy przede wszystkim od miejsca, gdzie zostały ułożone płytki. Odpowiednie właściwości zaprawy do spoinowania dobiera się w zależności od tego, czy jest to łazienka, kuchnia, czy na przykład korytarz.
Biorąc pod uwagę funkcję pomieszczenia, można wyróżnić kilka rodzajów fug:
- Fuga cementowa – nie powinna być stosowana w łazienkach i innych pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Można nią fugować płytki ceramiczne i kamienne wewnątrz domu.
- Fuga cementowo-epoksydowa – jest odporna na działanie wody, może być użyta w pomieszczeniach wilgotnych. Wypełnia się nią przestrzenie między płytkami ceramicznymi nieporowatymi.
- Fuga epoksydowa – jest odporna na wilgoć i działanie środków chemicznych. Nadaje się do kuchni i łazienki.
- Fuga silikonowa – jest elastyczna i zapewnia szczelne wypełnienie szczeliny między różnymi powierzchniami, na przykład wokół wanny, umywalki albo kabiny prysznicowej.
Czyszczenie fug – zabieg kosmetyczny łazienki i kuchni
Jeśli płytki w łazience albo w kuchni zostały świeżo wyszorowane i lśnią czystością, nie należy zapominać, że pozostało jeszcze mycie fug. Coś psuje estetyczny wygląd powierzchni: w przestrzeniach między kafelkami utworzyły się brzydkie, szare plamy, a w kącie widać nawet coś na kształt pleśni.
O ile ceramiczne albo kamienne płytki są naprawdę łatwe do umycia, to brudne fugi więcej wysiłku i innych metod czyszczenia. Uporanie się z poplamionymi i zabrudzonymi fugami jest pracochłonne i wymaga sporego nakładu pracy. Co najmniej tak samo ważne jak mycie płytek jest suszenie, ponieważ wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni.
Po gorącej kąpieli, prysznicu albo dłuższym gotowaniu konieczne jest solidne wietrzenie pomieszczenia, aby obniżyć poziom wilgotności. Trzeba otworzyć okno albo włączyć wentylację. Jednocześnie trzeba starannie wytrzeć bawełnianą ścierką wilgotne albo mokre płytki i fugi.
Brudne fugi tworzą się na różne sposoby: W łazience gromadzi się przede wszystkim wapń z kropel wody i pary, z reguły między płytkami, ale też bezpośrednio na glazurze i terakocie. Wapienne osady na fugach mają brunatnożółte zabarwienie, często w formie smug po spływającej wodzie. Ciemne, prawie czarne plamy oznaczają występowanie pleśni. W okolicy umywalki znaleźć można często na ścianach ślady pasty do zębów, z czasem narastające. W kuchni z kolei nie są rzadkością na fugach i płytkach tłuste plamy. Zaschnięty tłuszcz mocno trzyma się na porowatej powierzchni między płytkami.
Oddzielną kategorię – można powiedzieć – stanowią brudne fugi i płytki po remoncie. Rodzaj tych zanieczyszczeń i plam zależy od rodzaju przeprowadzanych prac; w każdym razie po remoncie konieczne jest również mycie fug. Jeśli po wyczyszczeniu fugi nadal nie wyglądają zadowalająco, sprawdź także ten artykuł o renowatorze do fug.
Czyszczenie fug – domowe sposoby i środki
Środek do czyszczenia fug z kuchennej szuflady
Plamy i zabrudzenia powstałe na fugach między płytkami dają się zwykle usunąć dostępnymi powszechnie środkami: między innymi sodą, amoniakiem, octem, proszkiem do pieczenia. Większość z nich daje zadziwiająco dobre efekty.
Chociaż istnieją różne preparaty o sprawdzonym działaniu, każdy środek do czyszczenia fug dobrze jest wypróbować na małej powierzchni, zanim rozpocznie się zabieg na całej ścianie. Ostrożność nigdy nie zaszkodzi, a uniknąć można przebarwienia albo nawet uszkodzenia spoin między płytkami.
Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia
Proszek do pieczenia pomaga na zabrudzone fugi zarówno w łazience, jak i w kuchni. Również przestrzenie między podłogowymi płytkami korzystają z czyszczącego działania tego kuchennego pomocnika. Zabieg wykonuje się w następujący sposób:
- Sporządza się pastę z proszku do pieczenia i małej ilości wody. W tym celu miesza się zawartość torebki z około 200 ml wody do uzyskania gęstej pasty.
- Preparat do czyszczenia fug nanosi się szczoteczką do zębów albo pędzelkiem.
- Proszek do pieczenia pozostawia się na fugach na około godzinę.
- Fugi myje się starannie.
- Całość wyciera się do sucha chłonącą ścierką albo ręcznikiem.
Czyszczenie fug sodą oczyszczoną
Także domowa soda spełnia swoje zadanie i brudne fugi stają się na nowo świeże i estetyczne. Należy wymieszać 100 ml sody z 300 ml wody i nanosić otrzymany płyn na czyszczone miejsca przy pomocy szczoteczki do zębów albo ścierki z mikrofibry. Po około godzinie działania myje się fugi wilgotną ścierką z mikrofibry i wyciera do sucha bawełnianą tkaniną.
Zmywacz do paznokci i alkohol
Te domowe środki są często używane do mycia fug przebarwionych i zabrudzonych. Wystarczy namoczyć wacik albo szmatkę i intensywnie wcierać. Alkohol i zmywacz do paznokci mogą na dodatek likwidować grzyby pleśniowe. Przynajmniej alkohol jest też środkiem nieszkodliwym dla środowiska. Z drugiej strony, te domowe sposoby są przydatne raczej do mycia niewielkich powierzchni.
Odkamieniacze, rozpuszczalniki tłuszczu
Dobrym rozpuszczalnikiem tłuszczu jest na przykład szampon, a nabłyszczacz do zmywarek usuwa plamy z osadzającego się wapnia. Oba środki mogą być użyte do czyszczenia fug, chociaż raczej na ograniczonej powierzchni. Zanim więc sięgnie się po drogi preparat, dobrze jest wypróbować substancje znajdujące się pod ręką.
Myjka parowa
Płytki i fugi można gruntownie umyć przy użyciu myjki parowej, bez stosowania środków chemicznych. Gorąca para wodna ma też tę zaletę, że nie tylko wnika głęboko w fugę i wymywa zanieczyszczenia, ale też jednocześnie zabija bakterie. Myjki parowe są często wyposażone w specjalne końcówki i szczotki, które ułatwiają czyszczenie.
Mycie fug octem – ale tylko silikonowych!
Spotyka się porady, aby brudne fugi między płytkami potraktować octem: nanieść płyn na spoiny, wetrzeć dokładnie, a po pewnym czasie zmyć wodą. Po tym zabiegu fugi mają wyglądać jak nowe. Błąd! Mycie fug octem daje efekt bardzo krótkotrwały. Z czasem ocet uszkadza zaprawę, powodując jej porowatość, a to z kolei sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń.
Ocet nadaje się do mycia fug silikonowych. Rozcieńczony wodą nanosi się szmatką na fugi i pociera. Jeśli plamy są wyjątkowo uporczywe, można zwilżoną octem szmatkę położyć na pewien czas na fudze, a potem zmyć ją wodą.
Kiedy plamy z pleśnią zostaną na silikonowych fugach odkryte zbyt późno ani ocet, ani żaden preparat już ich nie zmyje. W takim wypadku zaleca się usunięcie starego silikonu i nałożenie nowych fug. Najlepiej zlecić tę pracę doświadczonemu fachowcowi.
A co, jeśli czyszczenie fug nie daje rezultatu?
Może się zdarzyć, że na szczególnie uporczywe plamy żaden płyn ani preparat do czyszczenia fug nie podziała. Przede wszystkim pleśń potrafi wniknąć bardzo głęboko w spoinę między płytkami. W tym wypadku pozostaje tylko odnowienie fug albo ułożenie płytek na nowo.
Kiedy istnieje podejrzenie, że pleśń rozprzestrzeniła się na głębsze warstwy ściany, trzeba to dokładnie sprawdzić. Pleśń jest skrajnie niebezpieczna dla zdrowia. Z zaplanowanego czyszczenia albo odnowienia fug wychodzi w najgorszym razie gruntowny remont ścian.