Dach

Dach jest najwyżej położonym fragmentem budynku. Jego zadaniem jest osłonięcie budowli przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych (porywami wiatru, deszczem, śniegiem itp). Nieodłącznym elementem każdego dachu jest konstrukcja nośna (więźba dachowa), a także pokrycie (blachodachówka, dachówki ceramiczne itp). Wybór konstrukcji dachowej i sposobu wykończenia połaci zależy od kąta nachylenia oraz preferowanego kształtu dachu. Budynki mogą być zwieńczone dachem płaskim lub dachem stromym o jednej, dwóch lub większej ilości spadów (dachy wielospadowe).

Dach - rodzaje dachów, koszty i etapy ich wykonania

Zapoznaj się z informacjami na temat dach. Nasze sprawdzone porady związane z dach pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Strop monolityczny żelbetowy – cena, zbrojenie, grubość i inne cenne informacje

Strop monolityczny żelbetowy – cena, zbrojenie, grubość i inne cenne informacje

Strop monolityczny żelbetowy powstaje w całości na placu budowy. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość zastosowania na budynkach o skomplikowanym kształcie i większej kubaturze. Z pewnością jest to jedno z rozwiązań, które warto rozważyć przed budową domu. Poniżej podpowiemy, kiedy warto stosować strop żelbetowy i jaka będzie przybliżona cena takiego przedsięwzięcia.
, 7 lipca 2017

Dach płatwiowo-kleszczowy - jak wygląda, gdzie się go stosuje, jaka jest cena?

Dach płatwiowo-kleszczowy - jak wygląda, gdzie się go stosuje, jaka jest cena?

Rodzaj więźby dachowej wpływa na specyfikę i walory wizualne całego budynku. Jego kształt i parametry techniczne powinny być określone w projekcie budowlanym. Jednym z ciekawych rozwiązań jest dach płatwiowo kleszczowy. Poniżej podpowiemy, jak wygląda i w jakich sytuacjach można go zastosować.
, 27 czerwca 2017

Gont bitumiczny - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć?

Gont bitumiczny - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć?

Gont bitumiczny nie ma najlepszej prasy. Jest to spowodowane tym, że dawniej był synonimem oszczędności w wykonywaniu pokryć dachowych, co nie szło w parze z jakością wykonania. Jednak obecnie ze względu na nowocześniejszą technologię wykonania gonty bitumiczne mogą być nie tylko estetycznym pokryciem dachu, ale również trwałym i praktycznym. Pokrycia dachowe z gontu są lekkie, a koszty ich wykonania są niewielkie w porównaniu z innymi materiałami. Jakie są cechy, zastosowanie oraz cena gontów? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
, 1 czerwca 2017

Pokrycia dachowe - ceny i rodzaje

Pokrycia dachowe - ceny i rodzaje

Wyróżniamy wiele metod na pokrycie dachów. Pokrycia dachowe wykonywane są obecnie z bardzo różnych materiałów. Nadal jednak pewne materiały stosowane są częściej, a inne rzadziej. Czym pokryć dach? Jakie są rodzaje pokryć dachowych? Jakie są ceny poszczególnych rozwiązań? Przeczytaj i sprawdź, czy najczęściej wykorzystywane pokrycia dachowe są rzeczywiście najlepsze.
, 4 kwietnia 2017

Zielone dachy - korzyści, zalety i wady z zakładania zielonych dachów

Zielone dachy - korzyści, zalety i wady z zakładania zielonych dachów

Jeszcze do niedawna taras na dachu kojarzył nam się ze scenami filmowymi. Dziś coraz częściej spotykamy go w zabudowie nowoczesnych bloków i domów jednorodzinnych. Zielone tarasy na dachu są szczególnie popularne w większych aglomeracjach, w których trudno o własne, proekologiczne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak urządzić taką przestrzeń? I jakie wymogi techniczne i musi spełniać taras na dachu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
, 23 kwietnia 2017

Blachotrapez - opinie, oferta i ceny producenta blach dachowych i elewacyjnych

Blachotrapez - opinie, oferta i ceny producenta blach dachowych i elewacyjnych

Budowa dachu jest kluczowym elementem tworzenia każdego budynku. Rodzaj pokrycia dachowego odpowiada nie tylko za trwałość, ale i za walory estetyczne całego obiektu. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów przywiązuje dużą uwagę do dobrego pokrycia. Ich wybór często pada na produkty firmy Blachotrapez. Poniżej weźmiemy pod lupę ofertę handlową tego producenta.
, 21 marca 2017

Zielone dachy, czyli jak założyć ogród na dachu?

Zielone dachy, czyli jak założyć ogród na dachu?

Zielone dachy stają się coraz bardziej popularne w Europie i na świecie. Moda na zakładanie ogrodów na dachu nie dotarła jeszcze do Polski. Zielone dachy są u nas rzadko spotykane, jednak z pewnością ta sytuacja za kilka lat ulegnie zmianie. Liczba mieszkańców wielkich miast nieustannie rośnie, tak więc zielone dachy będą coraz częściej wykorzystywaną technologią, która w stresującym życiu w mieście przybliża człowieka do natury. Na czym polega technologia zielonych dachów? Dlaczego warto zakładać zielone dachy? Sprawdzamy, jak założyć ogród na dachu.
, 23 kwietnia 2017

Dachówka ceramiczna, czy blachodachówka? Co wybrać na dach?

Dachówka ceramiczna, czy blachodachówka? Co wybrać na dach?

Wybierając pokrycie dachowe stajemy przed nie lada wyzwaniem. Ponieważ chcemy, aby nasz dach nie tylko wyglądał ładnie, ale również służył długo. Co wybrać aby cieszyć się długą satysfakcją dobrego wyboru? W poniższym tekście przedstawię różnicę między dachówkami ceramicznymi, a blachodachówkami oraz które będą sprawować się lepiej na naszych dachach.
, 21 kwietnia 2017

Cennik usług dekarskich 2017 w różnych regionach Polski

Cennik usług dekarskich 2017 w różnych regionach Polski

Usługi dekarskie to nieodłączny element każdej budowy. W zakres prac wchodzi między innymi wykonanie więźby dachowej, poszycia oraz pokrycia dachowego. Ceny prac dekarzy mogą się od siebie różnić. Istotnym kryterium podziału jest region, w którym prace będą wykonywane. Dlatego poniżej przedstawimy orientacyjny cennik usług dekarskich w różnych województwach i największych miastach naszego kraju.
, 26 kwietnia 2017

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Zwieńczeniem konstrukcji każdego budynku jest konstrukcja dachu. Dopiero po jego ukończeniu uzyskuje się tzw. stan surowy zamknięty, który jest jednym z najważniejszych kamieni milowych każdej inwestycji budowlanej. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kosztom związanymi z jego wznoszeniem na przykładzie dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2. W ramach prac uwzględnimy kompleksowy koszt dachu - koszt więźby dachowej, pokrycia, poszycia oraz montażu w jego płaszczyźnie okien dachowych, rynien PCV, jak również ocieplenie.
, 26 kwietnia 2017

Kalenica, kosz dachowy, okap czy połać – jakie są główne elementy dachu?

Kalenica, kosz dachowy, okap czy połać – jakie są główne elementy dachu?

Konstrukcja dachu jest projektowana razem z innymi elementami domu. Ze względu na ważną rolę jaką spełnia dach nie może być mowy o pomyłkach. Projektant przy wyborze konstrukcji rozważa najważniejsze czynniki, czyli obciążenia zmienne i stałe. Każdy element konstrukcyjny dachu spełnia swoją ważną rolę. Niektóre przenoszą obciążenia, inne usztywniają. Niektóre części dachu są charakterystyczne tylko dla niektórych typów, czyli stosuje się je przy pewnej rozpiętości lub przy dachach stromych. W przypadku konstrukcji dachu wszystko ma znaczenie, poczynając od projektu, przez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, na wykonawstwie kończąc.
, 13 grudnia 2016

Która bateria wannowa będzie najlepsza do łazienki?

Która bateria wannowa będzie najlepsza do łazienki?

Wanna po okresowym wyparciu przez kabiny prysznicowe wraca pod dachy domów i mieszkań. Z tego też względu baterie wannowe są szeroko dostępne obok innego asortymentu łazienkowego. Baterie łazienkowe, a w tym wannowe, występują w wielu rodzajach i typach. Ponadto producenci oferują wiele funkcji dodatkowych, które pozwolą oszczędzić wodę. Przed zakupem warto poznać rodzaje baterii, aby wybór był trafny, a zakupy udane. 
, 17 listopada 2016

Świetliki dachowe - wygoda dla każdego

Świetliki dachowe - wygoda dla każdego

Naturalne światło dzienne wpływa na zachowanie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania wszystkich pomieszczeń. Niegdyś światło było wprowadzane do wnętrz jedynie przez okna. Jednak współczesne technologie dają nam znacznie szersze możliwości. W ofertach sprzedaży pojawiły się świetliki dachowe, które uzupełniają tradycyjne przeszklenia i sprawiają, że pomieszczenia mogą być równomiernie doświetlone. Poniżej przyjrzymy się produktom renomowanej firmy Ermont.
, 1 lutego 2017

Papa termozgrzewalna - cena, zastosowanie, wskazówki przy wyborze i układaniu

Papa termozgrzewalna - cena, zastosowanie, wskazówki przy wyborze i układaniu

Papy zgrzewalne tradycyjne mocowane na tak zwany lepik, są szeroko stosowane w budownictwie. Jednak w wyniku ciągłego rozwoju technologicznego powstały materiały o lepszych parametrach i własnościach. Papa termozgrzewalna to materiał hydroizolacyjny który jest coraz częściej wykorzystywany i stopniowo wypiera tradycyjne papy dachowe. Jakie zastosowanie ma papa termozgrzewalna, jaka jest jej cena i czy stosowanie jej jest korzystne? Poszerzmy swoją wiedzę na temat możliwości zastosowania papy termozgrzewalnej we współczesnym budownictwie.
, 6 maja 2017

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Drewno jest wszechstronnym materiałem. W zależności od obróbki tego naturalnego surowca można uzyskać wysokiej klasy drewno konstrukcyjne. Niezależnie czy będą to tylko listwy, belki czy do postawienia jest szkielet budynku, drewno budowlane musi spełniać szereg kryteriów by na takie miano zasłużyć. Jakie cechy powinno posiadać drewno konstrukcyjne i jakie normy spełniać? Poznaj klasy drewna konstrukcyjnego i jego najpopularniejsze zastosowania.
, 22 września 2016

Zadaszenie tarasu krok po kroku - cena, formalności, projekty

Zadaszenie tarasu krok po kroku - cena, formalności, projekty

Zadaszenie tarasu niesie za sobą same korzyści. Daszek nad tarasem pozwoli cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu niezależnie od aury panującej na zewnątrz. W lecie dach nad tarasem zapewni nam upragniony cień, w słotną pogodę ochroni nas przed deszczem. Jednak zanim zabierzemy się do budowy powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o tym jak prawidłowo wykonać zadaszenie tarasu oraz co na ten temat mówi polskie prawo. Czy potrzebne będzie pozwolenie budowlane? Z jakich materiałów wykonać zadaszenie tarasu? Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje z tego zakresu.
, 20 maja 2017

Dach płaski - ile kosztuje i gdzie się nadaje do budowy?

Dach płaski - ile kosztuje i gdzie się nadaje do budowy?

Jeszcze do niedawna dach płaski nie budził najlepszych skojarzeń. Jednak dziś coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych budynków i współgra ze współczesnymi trendami budowlanymi. Dlatego warto przyjrzeć się rodzajom stropodachu, określić jego koszty, możliwości zastosowania oraz najważniejsze wady i zalety.
, 28 kwietnia 2016

Zamontuj rynny Galeco i wygraj zwrot kosztów

Zamontuj rynny Galeco i wygraj zwrot kosztów

Z Galeco zyskujesz do kwadratu: oprócz montażu innowacyjnych systemów rynnowych ze stali wysokiej jakości, masz szansę wygrać bardzo atrakcyjne nagrody, w tym nawet zwrot kosztów orynnowania. Przeczytaj więcej o rynnach Galeco!
, 10 kwietnia 2017

Jaki strop do domu jednorodzinnego?

Jaki strop do domu jednorodzinnego?

Strop to pozioma przegroda, która oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Jej zadaniem jest między innymi przenoszenie obciążeń. Stropy muszą być umieszczone nad piwnicą, parterem oraz kolejnymi piętrami budynku. Warto dobrać je w taki sposób, by mogły przenosić obciążenia i zapewniły bezpieczeństwo użytkowników. Poniżej określimy ich podstawowe funkcje, opiszemy ich rodzaje, wyszczególnimy najtańszy strop i podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru.
, 28 kwietnia 2016

Dachówkę ceramiczną którego producenta wybrać?

Dachówkę ceramiczną którego producenta wybrać?

Wybór dachówki ceramicznej nie jest zadaniem łatwym. Producenci oferują szereg kształtów, kolorów i różne rodzaje wykończenia, które niezaznajomionego z tematem inwestora mogą przyprawić o zawrót głowy. Postaramy się wskazać cechy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę oraz przybliżymy ofertę wiodących producentów dostępną na rynku. Zobacz, co warto położyć na Twojej więźbie dachowej.
, 28 kwietnia 2016

Jaka papa na dach? Porady eksperta

Jaka papa na dach? Porady eksperta

Od dziesiątek lat wykorzystujemy papę na pokrycia dachowe. To dość ekonomiczny, trwały i łatwy w montażu materiał, cieszący się stałą popularnością wśród inwestorów. W ofertach handlowych powstają coraz to nowsze, wzbogacane rodzaje pap, które można dobrać do każdego typu dachu. Z pewnością warto wiedzieć jakie są właściwości tego materiału, na jakim podłożu można je stosować i jak dobrać papę do specyfiki konstrukcji dachowej.
, 22 kwietnia 2016

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Poddasze możemy doświetlić na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to budowa lukarn i montaż okien dachowych (połaciowych). Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością i wpływają na wygląd całej bryły budynku. Z pewnością warto określić ich funkcjonalność i dokonać analizy kosztów. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie – które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na naszym domu - lukarny oczy okna dachowe?
, 22 kwietnia 2016

Więźba dachowa - ceny, porady, cenne informacje

Więźba dachowa - ceny, porady, cenne informacje

Więźba dachowa stanowi konstrukcje nośną każdego dachu skośnego. To na krokwiach więźby dachowej spoczywa pokrycie dachowe (blachodachówka lub dachówka ceramiczna / cementowa), izolacja termiczna oraz hydroizolacja. Więźba dachowa odpowiada także za nadanie odpowiedniego kształtu dachu. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto wiedzieć ile kosztuje więźba dachowa oraz jakie drewno konstrukcyjne do jej budowy użyć? Jakie są jej rodzaje, a także jak dokonać właściwego wyboru?
, 28 kwietnia 2016

Dachówka cementowa – wady i zalety w porównaniu do dachówki ceramicznej i blachodachówki

Dachówka cementowa – wady i zalety w porównaniu do dachówki ceramicznej i blachodachówki

Decydując się na wybór pokrycia dachowego musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Istotny jest przecież nie tylko wygląd dachu, ale również jego wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Dziś przyjrzymy się pod tym kątem dachówce cementowej i wskażemy czym różni się od dachówki ceramicznej i blachodachówki. Zacznijmy od zdefiniowania czym są dachówki cementowe.
, 18 kwietnia 2016

Czy da się samodzielnie wybudować dom za 180 000 zł?

Czy da się samodzielnie wybudować dom za 180 000 zł?

Koszty budowy domów jednorodzinnych są dość wysokie. Dlatego wielu inwestorów szuka sposobu na ograniczenie wydatków inwestycyjnych. Jednym z nich może być samodzielna budowa domu systemem gospodarczym. Przy dużym nakładzie pracy własnej można liczyć na poczynienie odczuwalnych oszczędności. Zobaczmy więc, czy jest możliwe wybudowanie domu z poddaszem użytkowym (pow. użytkowa 140 m2) do stanu deweloperskiego za 180 000 zł?
, 29 kwietnia 2016

Azbest w dzisiejszym budownictwie i jego usuwanie

Azbest w dzisiejszym budownictwie i jego usuwanie

Azbest to nic innego jak włókna pochodzenia mineralnego, naturalnie występujące w przyrodzie, które od lat 50 ubiegłego stulecia były masowo wykorzystywane jako materiał izolacyjny oraz przy pokryciu dachów budynków, jako niepalny materiał budowlany. Największe wykorzystanie azbestu jako materiału budowlanego zanotowano w Polsce w latach 1950 - 1980. Po tym czasie zaczęto odchodzić od rozwiązań w budownictwie, wykorzystujących azbest.
, 19 kwietnia 2016

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

Przy projektowaniu domów ważnym zagadnieniem jest kąt nachylenia dachu. Od niego w dużej mierze zależy wybór pokrycia dachowego oraz możliwość montażu okien dachowych. Kształt dachu wpływa także na estetykę budynku, ale przede wszystkim ma znaczenie przy odprowadzaniu wody deszczowej i śniegu.
, 1 maja 2016

Gont czy dach ze strzechy – dobre pokrycia dachowe

Gont czy dach ze strzechy – dobre pokrycia dachowe

Jeszcze kilkanaście lat temu pokrycie dachu gontem kojarzyło się ze starymi, wiejskimi zabudowaniami. Nowoczesne dachy pokryte były dachówką ceramiczną, blachodachówką, czy blachą trapezową. Jednak dziś alternatywne pokrycia dachowe cieszą się coraz większą popularnością. Dobrze ułożony gont bitumiczny czy trzcina są nie tylko efektownym, ale także trwałym rozwiązaniem. Warto o nich pomyśleć w przypadku, gdy planujemy budowę niestandardowych, stylowych zabudowań.
, 25 sierpnia 2016

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Dach czterospadowy jest popularnym zwieńczeniem domów jednorodzinnych. Jego wygląd pasuje zarówno do budynków nowoczesnych jak i tradycyjnych. Dobrze zaprojektowany i odpowiednio wykonany zapewni wysoki komfort użytkowania poddasza oraz atrakcyjny wygląd domu. Zobaczmy więc, ile kosztuje dach czterospadowy - od wykonania więźby dachowej aż po elementy wykończeniowe, jak rynny, czy okna dachowe.
, 21 grudnia 2016

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Jego kształt może wpłynąć na koszty całej budowy. W domach jednorodzinnych najczęściej tworzymy dachy dwuspadowe, czterospadowe oraz dachy wielospadowe. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się odmiennymi właściwościami więźby dachowej oraz kosztami wykonania. Przed wyborem konkretnego kształtu dachu warto określić orientacyjne ceny i zapoznać się podstawowymi wadami oraz zaletami każdego rozwiązania.
, 28 kwietnia 2016

Piorunochron – cena, zasada działania, prawidłowy montaż

Piorunochron – cena, zasada działania, prawidłowy montaż

Każdy dom jednorodzinny może być w różnym stopniu narażony na uderzenia piorunów. Dlatego dobrym pomysłem jest montaż instalacji odgromowej, która znacznie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Poniżej wyjaśnimy prawne aspekty montażu piorunochronów, a także wskażemy, na co zwrócić szczególną uwagę.
, 12 maja 2017

Lukarna dachowa - rodzaje, wymiary, konstrukcja i koszty budowy

Lukarna dachowa - rodzaje, wymiary, konstrukcja i koszty budowy

Każde poddasze użytkowe powinno być odpowiednio doświetlone. Najczęstszą metodą doprowadzenia promieni słonecznych do wnętrza jest budowa lukarn bądź montaż okien połaciowych. Lukarny cieszą się dość dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność oraz walory dekoracyjne. Poniżej zaprezentujemy ich ogólną charakterystykę i wskażemy, w jakich przypadkach warto je budować.
, 12 maja 2017

Rynny PCV - cena, montaż, zastosowanie

Rynny PCV - cena, montaż, zastosowanie

Systemy rynien z PCV wprowadzono na rynek ponad 20 lat temu. Ich podstawowym zadaniem jest odprowadzanie deszczówki oraz ochrona elewacji domów. Owe zadania będą wspienione jedynie poprzez zakup dobrego jakościowo, poprawnie zamontowanego orynnowania. Przed zakupem tego typu produktów warto zaznajomić się z właściwościami tworzywa PCV, sposobem montażu rynien oraz z orientacyjnymi cenami.
, 28 kwietnia 2016

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Budowa domu w Polsce trwa przeciętnie kilka lat i kosztuje tyle, ile przeciętny Polak zarabia w ciągu 6-10 lat. Przed rozpoczęciem budowy warto więc solidnie się przygotować, zastanowić się nad kosztami inwestycji i naszymi możliwościami finansowymi. Obecnie najbardziej popularne są domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni około 120-160 m2. Przyjrzyjmy się więc kosztom budowy takiego domu w oparciu o kosztorys stworzony w serwisie Kalkulatory Budowlane. Nasz modelowy dom będzie miał powierzchnię 160 m2 – parter i piętro po 80 m2 i jest zlokalizowany w średnim mieście w województwie dolnośląskim. Ceny pochodzą z III kwartału 2014 r.
, 22 kwietnia 2016

Rynny stalowe - sposób na tanie odnowienie

Rynny stalowe - sposób na tanie odnowienie

Prace związane z ociepleniem budynku stają się świetną okazją do odnowienia zniszczonych rynien. Tak było i w naszym wypadku. Na początku zastanawialiśmy się czy takie działania mają w ogóle sens. Braliśmy także pod uwagę zakup nowych rynien wykonanych z PCV. Stare rynny są często na tyle zniszczone, że ich konserwacja nie miałaby żadnego uzasadnienia. Za namową fachowca zdecydowaliśmy się wstępnie ocenić ich stan, a dopiero później podjąć decyzję. 
, 29 kwietnia 2016

Pokrycia dachowe - dachówka ceramiczna, czy blachodachówka?

Pokrycia dachowe - dachówka ceramiczna, czy blachodachówka?

Porządny, odporny na różne warunki atmosferyczne dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Solidne pokrycia dachowe zwiększają trwałość całej konstrukcji dachu, zabezpieczają więźbę dachową przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i mogą sprawić, że budynek wygląda naprawdę dobrze. Przed montażem bądź remontem dachu stajemy przed wyborem odpowiedniego pokrycia dachowego. Warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych produktów i wybrać najkorzystniejszą opcję, jak również znaleźć odpowiednie firmy, które dachówkę położą. Ważna jest też gwarancja.
, 28 kwietnia 2016

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Przed rozpoczęciem budowy dachu musimy dokonać wyboru pomiędzy pełnym deskowaniem z papą na dach a membraną. Są to dwa alternatywne rozwiązania, które spełniają funkcję wstępnego krycia więźby dachowej. Deskowanie jest dość dobrze znane wszystkim dekarzom, należy do najbardziej sprawdzonych, tradycyjnych metod. Składa się nie tylko z desek, ale również papy na dach. Z kolei membrany stosuje się w polskim budownictwie dopiero od kilkunastu lat. Trudno określić, który materiał wstępnego krycia jest lepszy. Warto zatem zapoznać się z ich podstawowymi zaletami i specyfiką.
, 28 listopada 2016

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitki dachowe stosuje się w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Są to estetyczne elementy wykończenia połaci dachowej, które potrafią podnieść walory wizualne budynku i ukryć krokwie na obrysie dachu. Dobrze wykonana podbitka spełnia też szereg funkcji praktycznych. Tego typu konstrukcje zabezpieczają drewno konstrukcyjne więźby dachowej oraz dach przed ptakami, owadami i różnego typu szkodnikami. Co prawda nie jest to niezbędny element konstrukcyjny, jednak warto zapoznać się z jego specyfiką, a także z orientacyjnym kosztem wykonania.
, 6 maja 2017

Okna dachowe - ceny i sposób montażu

Okna dachowe - ceny i sposób montażu

Nowoczesne okna dachowe efektywnie doświetlają poddasza użytkowe i zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Montaż tego typu konstrukcji cieszy się znacznie większą popularnością niż budowa lukarn dachowych. Zakup i montaż okien dachowych nie powinien przysporzyć nam problemów. W ofertach handlowych znajdziemy wiele odmiennych konstrukcji, które z łatwością dopasujemy do swojego poddasza.
, 16 stycznia 2017

Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Wybór pokrycia dachowego powinien być podyktowany czynnikami praktycznymi. Najważniejszym parametrem jest trwałość pokrycia, walory użytkowe, obciążenie więźby dachowej, kąt nachylenia dachu oraz specyfika całej konstrukcji. Najpopularniejszymi pokryciami są blacha trapezowa oraz dachówka. Oba te rozwiązania sprawdzają się na nieco innych konstrukcjach dachowych i mają odmienne właściwości techniczne.
, 28 kwietnia 2016

Garaże blaszane - ile kosztują? Jak je wykonać?

Garaże blaszane - ile kosztują? Jak je wykonać?

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć rosnące zainteresowanie garażami blaszanymi. Te stosunkowo lekkie konstrukcje to dobry sposób na zabezpieczenie samochodu. Ich zakup jest znacznie tańszy od kosztów budowy tradycyjnego, murowanego garażu o tych samych parametrach. Poza kosztami zakupu i montażu konstrukcji pozostaje nam właściwie jedynie wykonać podjazd do garażu i miejsce postojowe - bez murowania ścian czy budowy dachu. Ponadto, budowa garażu blaszanego nie jest obłożona tyloma regulacjami prawnymi, a niektóre tego typu konstrukcje możemy wykonać bez pozwolenia na budowę.
, 29 kwietnia 2016

Etapy budowy domu do stanu deweloperskiego

Etapy budowy domu do stanu deweloperskiego

Budowa własnego domu to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Realizacja zamyka się zazwyczaj w dwóch latach, zwłaszcza że jest to okres narzucony przez bank, który udziela kredytu na cel budowlany. Dlatego tak ważne dla dotrzymania założonych terminów jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich etapów budowy domu jednorodzinnego.
, 25 kwietnia 2016

Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!

Jakie okna dachowe wybrać? Ranking producentów!

Okna dachowe są wspaniałym sposobem na doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, nasze poddasze dzięki dobremu doświetleniu i ciekawej aranżacji stanie się unikatowym pomieszczeniem w domu. Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na wiodących producentów oraz sprzedawane przez nich popularne modele.
, 24 kwietnia 2016

Koszty remontu dachu

Koszty remontu dachu

Dach chroni konstrukcję domu przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego dokonywać regularnego przeglądu technicznego całej więźby i pokrycia dachowego. Remont dachu wykonuje się głównie z dwóch powodów: uszkodzenia starej konstrukcji lub chęci zaadaptowania zwykłego strychu na poddasze użytkowe. Koszt całego przedsięwzięcia z pewnością nie będzie niski, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, ile może kosztować w kilku sprawdzonych firmach budowlanych.
, 21 grudnia 2016

Cena budowy domu za 1 m2

Cena budowy domu za 1 m2

Podczas przygotowań do budowy domu należy w pierwszej kolejności określić koszt całej inwestycji. Trafne oszacowanie kosztów budowy domu będzie bardzo pomocne w otrzymaniu kredytu oraz w zapewnieniu płynności wszystkich prac budowlanych. Średni koszt budowy domu możemy przeliczyć na metry kwadratowe – jest to przelicznik często stosowany zarówno przez banki jak również przez prywatnych inwestorów.
, 24 kwietnia 2016

Budowa dachu - główne etapy

Budowa dachu - główne etapy

Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy – stan surowy zamknięty. Samo wznoszenie dachu jest procesem dość skomplikowanym i wieloetapowym - odpowiednie drewno konstrukcyjne, więźba dachowa, poszycie i w końcu pokrycie z dachówki ceramicznej, cementowej, a nierzadko blachy trapezowej. Potem dach trzeba jeszcze wykończyć - zamontować okna dachowe, rynny i inne wykończenia. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej poszczególnym etapom budowy dachu.
, 5 lutego 2017

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy dachu?

Budowa więźby i montaż pokryć dachowych to jedne z prac, które doprowadzają każdą nieruchomość do stanu surowego zamkniętego. Zarówno kształt dachu, rodzaj więźby jak i specyfika pokrycia dachowego powinny być przewidziane już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Wszystkie te elementy wpływają na odporność dachu, a także na ostateczną cenę całej inwestycji.

W budownictwie domów jednorodzinnych dominują proste dachy dwuspadowe, zwane także dwupołaciowymi. Jest to prosta konstrukcja, z dwiema ścianami szczytowymi oraz dwiema spadzistymi połaciami. Dach dwuspadowy posiada wszechstronne zastosowanie. Jednak jego największą zaletą jest łatwość budowy, a także niska cena inwestycji. Dach dwuspadowy nadaje się do niemal każdego budynku mieszkalnego. Mniejsza liczba skosów powoduje, że powierzchnia użytkowa poddasza nie jest tak mocno ograniczona (tak jak ma to miejsce np. przy dachach czterospadowych/kopertowych).

Dach wielospadowy może być o kilkanaście, a czasem nawet o kilkadziesiąt procent droższy w budowie. Wynika to z większego skomplikowania prac, a także zwiększonego zużycia pokryć dachowych. Cena inwestycji będzie dodatkowo podniesiona, jeśli dach zostanie wyposażony w lukarny i przeszklenia typu bawole oko.

Pierwszym etapem wykonania dachu spadzistego jest stworzenie drewnianej więźby dachowej. W skład więźby wchodzą więzary, krokwie, łaty oraz kontrłaty. Możemy je zamówić w tartaku, lub kupić gotowe prefabrykaty. Wielkość wszystkich elementów konstrukcyjnych musi być zgodna z projektem budowlanym. Drewno przeznaczone na więźbę powinno zostać dodatkowo zaimpregnowane. Dzięki temu będzie dobrze zabezpieczone przed działaniem niszczącej wilgoci.

Po złożeniu więźby dachowej przychodzi czas na stworzenie poszycia. Do dyspozycji inwestora pozostaje poszycie z membrany dachowej lub z tradycyjnej papy na deskowaniu. Membrana jest tańsza i łatwiejsza w montażu. Jednak po jej wykonaniu musimy natychmiast zająć się montażem pokryć dachowych. Wszelkie nieszczelności w pokryciu mogą wiązać się z uszkodzeniem membrany (przez brak jej odporności na działanie intensywnych promieni UV). Tymczasem papa na deskowaniu tworzy trwałą barierę ochronną, zabezpieczającą przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. W tym wypadku montaż pokryć dachowych można rozpocząć dopiero w kolejnym sezonie.

Ostatnim etapem prac jest łacenie, montaż pokryć dachowych oraz orynnowania. Po zakończeniu robót dekarskich trzeba jeszcze wykonać próbę szczelności rynien i pokrycia dachowego. Aby dowiedzieć się więcej na temat dachów i pokryć dachowych zapraszamy do zapoznania się z poniższymi artykułami. Na dole strony znajduje się także lista powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij