Dach mansardowy – definicja

Najprostsza definicja dachu mansardowego informuje nas o połamanej połaci dachowej. Konstrukcja dzieli się na widoczne dwie części, które różnią się między sobą kątem nachylenia. Dolna część charakteryzuje się większym kątem nachylenia. Takie rozwiązanie niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim tego typu projekty domów cechują się mniejszymi stratami wysokości na poddaszu, ponieważ górna więźba mansardowa posiada mniejszy kąt nachylenia.

Najczęściej dach mansardowy znajduje zastosowanie w budynkach wielorodzinnych, takich jak kamienice lub szeregowce. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, dach łamany pokryty jest zazwyczaj dachówką lub gontem. Oczywiście nie ma problemu z pokryciem konstrukcji blachą powlekaną. Jednak wymaga to zdecydowanie większej precyzji przy łączeniu blach, aby zachować odpowiednią izolację oraz estetykę.

Więźba mansardowa – konstrukcja

Wiedząc, już czym wyróżnia się definicja dachu mansardowego, o wiele łatwiej jest wyobrazić sobie, jak rzeczywiście wygląda cała konstrukcja. Więźba mansardowa musi być odpowiednio docięta, tak aby uniknąć jakichkolwiek nieścisłości mogących powodować nieszczelności. Projekty domów zawierają szczegółowe wytyczne co do długości oraz dokładnej pozycji krokwi, a także płatwi. W zależności od tego, czy krokwie stykają się czołem, czy też są odpowiednio wyprofilowane, będzie różnił się ich sposób łączenia. Do tego celu wykorzystuje się kołki, gwoździe lub nakładki drewniane bądź metalowe. Czasami więźba mansardowa łączona jest przy pomocy specjalnych kątowników.

Istotnym elementem, który musi zawierać konstrukcja dachowa, jest odpowiednio dopasowana izolacja termiczna. Najczęściej tak łamane dachy ociepla się przy pomocy wełny mineralnej. Arkusze wełny układa się wtedy w wolnych przestrzeniach pomiędzy krokwiami. Projekt obejmuje wyłożenie od wewnętrznej strony folii izolacyjnej. Natomiast na zewnątrz w zależności od wyboru pokrycia dachowego, na więźbie układamy folię wstępnego krycia lub membranę.

Dach łamany dobrze jest pokryć dachówką. Na krawędzie łączeń dwóch połaci sprawdzi się dachówka mansardowa. Jest ona skonstruowana w taki sposób, że idealnie układa się na krawędzi powierzchni o różnych kątach nachylenia. Dlatego dachówka mansardowa wykonywana jest na indywidualne zamówienie. Jest to najlepsze rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie jakichkolwiek nieszczelności, które niestety mogą wynikać w przypadku obróbki blacharskiej. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest jednolitość wyglądu dachu mansardowego. A może planujesz zlecić budowę dachu? Wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców z okolicy.

Inne łamane dachy

Okazuje się, że dach mansardowy nie jest jedynym rodzajem łamanej połaci dachowej. Oprócz tego typu zadaszenia możemy wymienić również:

  • Dach naczółkowy – jest to dach łamany dwuspadowy, który cieszy się dość dużą popularnością. Jego wyróżnikiem jest nie tylko duży kąt nachylenia połaci dachowej, ale również naczółki. Są to tak zwane ścięte narożniki. Dach naczółkowy mimo dużego spadku, nie stanowi problemu, aby poddasze było przeznaczone jako użytkowe pomieszczenia.
  • Dach polski – jest to tradycyjne zadaszenie, które było popularne w Polsce na początku XVII wieku. Dach polski jest czterospadowy, jednak składa się on z dwóch części, a dokładniej poziomów, które są od siebie oddzielone niewysoką ścianą. Górna część przypomina dach naczółkowy, jednak nie jest to dach dwuspadowy, ale czterospadowy. Ponieważ każda z czterech połaci kończy się na tym samym poziomie. Natomiast dach naczółkowy, określany jako dwuspadowy, wyróżnia się dwiema głównymi połaciami. Dolny poziom zadaszenia to niejako przedłużenie górnego poziomu. Dach polski najczęściej towarzyszył w dworkach. Natomiast obecnie dach polski projektuje się w budynkach, w których chce się podkreślić kunszt architektury.
  • Dach półszczytowy – definicja dachu półszczytowego jest nieco zbliżona do dachu polskiego. Ten również wyróżnia się dwoma poziomami, jednak są one bezpośrednio ze sobą połączone. Górny poziom jest dwuspadowy, natomiast dolny – czterospadowy. Przy czym, górna połać wyróżnia się większym kątem nachylenia. Jak definicja wskazuje, tego typu dach łamany najczęściej spotykany jest w regionie Podhala.

Dachówka mansardowa – koszt

Jeżeli interesują nas projekty domów, które zawierają w sobie czterospadowy dach typu mansardowego, warto dowiedzieć się, jaki będzie koszt pokrycia dachowego. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaki rodzaj materiału chcemy się zdecydować. Do wyboru mamy nie tylko dachówkę, ale również blachę powlekaną, czy też gont bitumiczny. Jak już wcześniej wspomniano, najlepszym rozwiązaniem jest dachówka, w tym dachówka mansardowa, która pozwala na uniknięcie ewentualnych nieszczelności. W przypadku, kiedy projekt obejmuje obróbki blacharskie, na pewno koszt wykonania dachu będzie dużo niższy. Jednak wszystkie obróbki należy wykonać bardzo precyzyjnie.

Zazwyczaj dach łamany mansardowy wykonany jest z dachówki. Zatem trzeba się nastawić, iż koszt jednej dachówki mansardowej jest bardzo wysoki. Dla przykładu jedna dachówka mansardowa, której producentem jest Brass, kosztuje od 103 zł za jedną sztukę. Przy czym jej zużycie wynosi 3.3 sztuk na metr bieżący. W związku z tym projekt obejmujący łamane dachy mansardowe będzie wiązał się z kosztami utrzymującymi się na poziomie około 350 złotych za metr bieżący dachówki mansardowej. Nie możemy zapominać, że stanowi ona tylko jeden z licznych elementów wchodzących w skład całej połaci dachowej. Jest to tylko dowód na to, że łamane dachy nie zaliczają się do najtańszych, jeżeli chodzi o ich realizację. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej jest zdecydować się na dużo prostszy, a zarazem bardziej ekonomiczny dach.

ikona podziel się Przekaż dalej