Dach odwrócony – krótka charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, budowa dachu odwróconego będzie niestandardowa w porównaniu do tradycyjnego dachu. Konstrukcja szkieletowa oraz układ warstw jest odwrotny niż w konstrukcji dachu dwuspadowego. Zazwyczaj układa się warstwę paroizolacyjną, cieplną i przeciwwodną, a na to dopiero przykładowo blachodachówkę czy dachówkę angobowaną. W przypadku stropodachu najbardziej wewnętrzną warstwą będzie izolacja przeciwwilgotna. Z uwagi na charakterystykę dachów odwróconych warstwy izolacyjne muszą być we właściwej kolejności.

Kolejną warstwą będzie izolacja termiczna. Dach odwrócony będzie miał większy kontakt z wilgocią i opadami, dlatego też izolacja cieplna powinna być wykonana przy pomocy polistyrenu ekstrudowanego.  Jest to materiał, który nie chłonie wody, a dodatkowo jest bardzo wytrzymały.  Następne warstwy stropodachu powinny być przepuszczalne dla pary wodnej. Głównie chodzi tutaj o tzw. geowłókninę, która to będzie pełnić również funkcję ochronną dla poniższych warstw.

Najbardziej zewnętrzną warstwę tworzy już płyta monolityczna, czy także gęstożebrowa. Stropodach powinien być wyposażony w systemy odwodnienia, dlatego należy zaprojektować niewielki spadek. Zazwyczaj wystarczy wykonać 2 % nachylenia. Niemniej jednak nie powinna być to wartość niższa. Odwodnienie budynku powinno być również dodatkowo zaprojektowane. Funkcję estetyczną oraz ochronną będzie pełnić boczne zabudowanie w miejscu ścian zewnętrznych budynku o wysokości około 15 cm.

Zalety dachu o odwróconym układzie warstw

Dach odwrócony jest niewątpliwie ciekawą konstrukcją szkieletową. Stropodach staje się coraz bardziej popularny w nowoczesnym budownictwie, takim jak przykładowo domy szkieletowe z uwagi na jego walory estetyczne i funkcjonalne. Choć konstrukcja dachu dwuspadowego posiada również wiele zalet, to jednak nie zapewni jego użytkownikom możliwości stworzenia zielonego tarasu na dachu.

Konstrukcja szkieletowa oraz układ warstw jest w pełni przemyślany. Przykładowo izolacja przeciwwilgociowa jest zabezpieczona innymi warstwami. Efektem tego będzie trwała ochrona budynku przed negatywnymi skutkami przedostawania się wilgoci do wewnątrz. Prawidłowo wykonane odwodnienie zabezpieczy stropodach czy ewentualny taras przed przemakaniem.

Największą zaletą dachu odwróconego jest jego zagospodarowanie w przyszłości. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wymarzony taras na dachu. Taka opcja sprawdza się głównie w zabudowie miejskiej, gdzie zielone tereny są na wagę złota. Z powodzeniem można wykonać tzw. zielone dachy, czyli zasadzić rośliny na stropodachu. Wystarczy jedynie wyłożyć specjalny żwir na dachu, geowłókninę oraz ziemię kwiatową. Plusem zielonych dachów jest możliwość wykorzystania wody opadowej do podlewania roślin. Sprawdź także ten artykuł na temat izolacji dachu płaskiego.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Budowa dachu odwróconego – porady praktyczne

Podczas prac budowlanych nie należy pomijać żadnych elementów, ponieważ może to wpłynąć na stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Tak jest w przypadku montażu kosza dachowego oraz wiatrownicy bocznej czy przy budowie dachu odwróconego. Projekty domów szkieletowych czy biurowców coraz częściej obejmują dachy odwróconego. Z tego względu na rynku znaleźć można stale rosnącą ilość fachowców w tym temacie. Nie zawsze wykończeniem budynku musi być dachówka angobowana i kosz dachowy.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie można zapominać o dobrze zaprojektowanych systemach odwodnienia dachu odwróconego. Zaleganie wody na stropodachu czy wręcz jej przelewanie się poza jego powierzchnię będzie wpływać bardzo niekorzystnie na konstrukcję całego budynku. Dobrym rozwiązaniem będą również dodatkowe odwodnienia, które zabezpieczą dach w przypadku gwałtownych opadów czy niespodziewane awarii głównego systemu. Na dachu dwuspadowym to głównie kosz dachowy oraz przykładowo dachówka angobowana pełnią funkcję odprowadzania wody po połaci dachu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny