Dach pulpitowy, czyli jaki? Projekt dachu jednospadowego

Określa się go innymi słowy mianem dachu jednospadowego. Konstrukcja dachu pulpitowego plasuje się pomiędzy płaskim a dwuspadowym, stanowiąc niejako pośrednie między nimi rozwiązanie. Kiedyś zwykło się go stosować głównie w przypadku budynków gospodarczych, dziś jednak wkracza również do świata projektów budynków mieszkalnych, stanowiąc rozwiązanie nowoczesne i nieszablonowe zarazem.

Do prostych, minimalistycznych brył jednospadzisty dach (bo tak się go czasami w języku potocznym określa) pasuje wprost idealnie. Dzięki asymetrycznej, nieregularnej formie tego typu budynków są one dziś przez klientów wybierane coraz częściej. Innowacyjny typ architektury z elewacjami różnych wysokości to ciekawa opcja dla fanów rozwiązań nietuzinkowych.

Konstrukcja dachu pulpitowego zakłada rozdzielenie stropu oraz dachu. Wybiera się go nierzadko tam, gdzie działka, na której dom ma stanąć, jest wąska. Niekiedy plan zagospodarowania terenu nie pozwala na założenie dachu płaskiego, tam dach pulpitowy ze swoją prostą budową sprawdza się wprost idealnie.

Jeżeli wybiera się projekt dachu jednospadowego, należy zdawać sobie sprawę zarówno z jego mocnych, jak i słabych stron. Pozytywnych opinii na jego temat jest w sieci bardzo wiele. Dużą zaletą jest bez wątpienia nowoczesny, minimalistyczny wygląd budynku z tego typu zadaszeniem. Prosta konstrukcja oznacza jednocześnie niezbyt duże koszty jej realizacji oraz jej dość szybkie tempo. Do budowy dachu jednospadowego można zastosować różne typy materiałów (w zależności od indywidualnych możliwości oraz preferencji). Nawet w przypadku niewielkiej, wąskiej działki to rozwiązanie sprawdzi się z wielkim powodzeniem. Opinie w Internecie często ten fakt podkreślają.

Główna wada dachu jednospadowego (określanego też jako dach jednospadzisty) to niebezpieczeństwo naruszenia jego konstrukcji przez długo leżący na nim w sezonie zimowym śnieg. Silne wiatry również mogą go uszkodzić, powinien być zatem wykonany ze szczególną starannością. Trzeba jednak stwierdzić, że w przypadku dachu jednospadowego/jednospadzistego przeważają zdecydowanie pozytywne opinie. Potrzebujesz więcej porad konstrukcyjnych? Sprawdź także ten artykuł o budowie dachu jednospadowego.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Dach jednospadowy - koszt

Dla wielu klientów cena to jedna z najistotniejszych wytycznych, gdy mówimy o konstrukcji dachu pulpitowego czy innego. Jednak pamiętać warto, że jest to inwestycja na wiele lat, warto raczej wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny. Przejdźmy jednak do konkretów. Koszt, jaki generuje budowa dachu jednospadowego wraz z materiałami, uzależniony jest od kilku zasadniczych czynników:

  • rodzaju poszycia dachowego
  •  rodzaju drewna wykorzystanego na więźbę dachową
  • ceny robocizny zaproponowanej przez dekarza
  • kosztu blachy
  • dodatkowych akcesoriów i elementów wyposażenia dachu np. okien dachowych

Ile zatem wynosi w przybliżeniu cena dachu jednospadowego? Za metr kwadratowy papy zapłacić dziś trzeba około czterdziestu złotych, dodatkowo trzeba doliczyć połowę tej kwoty za montaż. Koszt blachy (blachodachówki ceramicznej) wyniesie w przybliżeniu 40 złotych za metr kwadratowy, za zwyczajną blachodachówkę zapłacimy natomiast 33-34 złote za metr kwadratowy.  Za metr sześcienny drewna na więźbę dachową zapłacić trzeba kilkaset złotych (w zależności od jego rodzaju).

Jeśli chodzi o robociznę, ceny bywają bardzo urozmaicone. Wiodący dekarze mają wyższe stawki od tych, których popularność w regionie nie jest bardzo duża. Pamiętaj tym, że im więcej jest płaszczyzn na powierzchni dachu, tym wyższy będzie koszt zaproponowany przez specjalistę. W przypadku dachu jednospadowego na szczęście nie trzeba spodziewać się bardzo wysokiej ceny.

Budowa dachu jednospadowego

Trzeba przyznać, że w naszym kraju jak dotąd na budowę dachu jednospadowego decyduje się relatywnie niewielkie grono osób. Przeważają dachy dwuspadowe bądź też płaskie. Należy jednak pamiętać, że dach jednospadowy niesie z sobą wiele pozytywnych cech, ponadto wpisuje się w nowoczesne trendy w budownictwie.

Warto w tym przypadku pomyśleć o modnych ostatnimi czasy przeszkoleniach pokaźnych rozmiarów. One bowiem bardzo dobrze komponują się z konstrukcją dachu jednospadowego, dając ciekawe efekty wizualne.

Dachy jednospadowe dedykowane są głównie przestrzeniom miejskim o nowoczesnym wyglądzie, jednak tak naprawdę specjaliści określają je jako opcję bardzo uniwersalną i sprawdzającą się w rozmaitych lokalizacjach. Powierzchnia górnej kondygnacji jest tak duża, jak w przypadku dolnej, omija się zatem skutecznie problem dużych skosów. Warto więc zaufać temu nowoczesnemu rozwiązaniu i przejrzeć projekty dachu jednospadowego!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny