Czy dach dwuspadowy jest dachem wielospadowym?

Na samym początku należy wyjaśnić, że dach dwuspadowy nie zalicza się do typu dachów wielospadowych. Jak sama nazwa wskazuje, dach wielopołaciowy posiada „wiele” połaci. Oczywiście dach dwuspadowy jest bardzo popularny ze względu na swoją prostotę, szybki montaż, a także stosunkowo niski koszt. Jednak wiele osób zwraca uwagę na projekty domów jednorodzinnych z bardziej rozbudowanymi połaciami dachowymi.

Dach dwuspadowy, który będzie miał wpisaną w swoją połać lukarnę lub facjatę, może być już klasyfikowany jako dach wielospadowy. Jednak będzie się on nadal mocno różnił od domów typu kanadyjskiego, przy których mamy do czynienia z dachami kopertowymi lub połaciami umiejscowionymi na pomieszczeniach wysuniętych na różnych wysokościach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o dachach.

Dach wielospadowy – zalety i wady

Dach wielospadowy posiada wiele cennych zalet. Do nich zalicza się:

Dach wielospadowy lepiej się sprawdza często od dachu prostego. Jest ciekawszy i nadaje bryle budynku nieco oryginalności.
Dach wielospadowy, koszty budowy w porównaniu do dachu prostego, zalety, wady
  • Interesująca bryła dachu – na pewno projekty dachów wielospadowych zaliczają się do ciekawszych, w porównaniu do tradycyjnych dachów dwuspadowych. Wielopołaciowy dach sprawia, że dom może nabrać zupełnie innego charakteru. Z jednej strony budynek może stać się bardziej nowoczesny, a z drugiej wpisywać się w typ dworku.
  • Większe możliwości zaaranżowania poddasza – mając wpisane w połać dachową lukarny, facjaty lub inne przełamania dachu, mamy do czynienia również z bardziej urozmaiconą przestrzenią na poddaszu. Daje to możliwość ciekawych aranżacji i wygospodarowania pomieszczeń o oryginalnej bryle. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem dachów różnego rodzaju.
  • Większa kubatura poddasza – zazwyczaj dach wielopołaciowy ostatecznie wyróżnia się mniejszym kątem nachylenia, przez co przestrzeń użytkowa na poddaszu może ulec zwiększeniu. Mimo wielu załamań, skosy na poddaszu w rzeczywistości mogą być łagodniejsze nie zabierać tak dużej ilości miejsca, jak przy dachu dwuspadowym. Sprawdź także artykuł opisujący budowę dachu krok po kroku.

Wśród wad na pewno wymienimy:

  • Wyższy koszt budowy – projekty dachów wielospadowych wymagają większego nakładów materiałów, przez co zwiększają one koszt całkowitej budowy
  • Większe zużycie materiałów budowlanych - większa ilość materiału może przenieść się również na bardziej kłopotliwy i droższy transport. Także na placu budowy należy zagospodarować miejsce do przechowywania wszystkich materiałów.
  • Możliwe większe straty w materiale – projekty dachów wielospadowych, które składają się z trójkątów, rombów oraz trapezów, przyczynią się do powstania większej ilości odpadów przy montażu konkretnego materiału. Wszelkie skosy pojawiające się w połaciach np. dachu czterospadowego powodują, że należy odpowiednio docinać blachodachówkę lub dachówkę.
  • Dłuższy proces robocizny – dach kopertowy lub inny wielopołaciowy jest bardziej skomplikowany, przez co wymaga większego nakładu pracy podczas montażu. Należy ten czynniki uwzględnić już w czasie przygotowywania więźby dachowej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o dachu czterospadowym.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Koszt dachu wielospadowego

Już wiemy, że koszt dachu wielospadowego znacznie przewyższa koszt dachu dwuspadowego. Należy uwzględnić, że projekty domów jednorodzinnych zawierających na przykład dach kopertowy ostatecznie wyróżnia się większą powierzchnią oraz większą ilością obróbek dekarskich.Tutaj obróbką blacharską o znacznie większym zużyciu jest kalenica. W dachu dwuspadowym kalenica występuje tylko na samym szczycie. Natomiast kalenica dachu czterospadowego wyliczana jest na każdym łączeniu ze sobą poszczególnych połaci.

Dodatkowo w przypadku dachu czterospadowego musimy liczyć się z większą ilością pasa rynnowego oraz orynnowania, montowanego po każdej stronie budynku. W zależności od skomplikowania projektu koszt dachu wielospadowego w porównaniu od dwuspadowego może być wyższy od 30 do nawet 150%. Większy wzrost odnotujemy w przypadku dachówki, przy której najdroższe są wszelkie wykończenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o goncie bitumicznym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny