Dachówka

Dachówka to rodzaj trwałych, a zarazem ciężkich pokryć dachowych. Ich głównym atutem jest wysoki stopień ochrony konstrukcji dachowych, dobra izolacja akustyczna, a także odporność na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Tego rodzaju materiały pokryciowe znajdują zastosowanie w budownictwie tradycyjnym. Wyróżniamy dwa rodzaje popularnych dachówek. Są nimi dachówki ceramiczne oraz dachówki cementowe.

Dachówka jako trwałe pokrycie dachowe

Zapoznaj się z informacjami na temat dachówka. Nasze sprawdzone porady związane z dachówka pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Dach płatwiowo-kleszczowy - jak wygląda, gdzie się go stosuje, jaka jest cena?

Dach płatwiowo-kleszczowy - jak wygląda, gdzie się go stosuje, jaka jest cena?

Rodzaj więźby dachowej wpływa na specyfikę i walory wizualne całego budynku. Jego kształt i parametry techniczne powinny być określone w projekcie budowlanym. Jednym z ciekawych rozwiązań jest dach płatwiowo kleszczowy. Poniżej podpowiemy, jak wygląda i w jakich sytuacjach można go zastosować.
, 27 czerwca 2017

Pokrycia dachowe - ceny i rodzaje

Pokrycia dachowe - ceny i rodzaje

Wyróżniamy wiele metod na pokrycie dachów. Pokrycia dachowe wykonywane są obecnie z bardzo różnych materiałów. Nadal jednak pewne materiały stosowane są częściej, a inne rzadziej. Czym pokryć dach? Jakie są rodzaje pokryć dachowych? Jakie są ceny poszczególnych rozwiązań? Przeczytaj i sprawdź, czy najczęściej wykorzystywane pokrycia dachowe są rzeczywiście najlepsze.
, 4 kwietnia 2017

Blachotrapez - opinie, oferta i ceny producenta blach dachowych i elewacyjnych

Blachotrapez - opinie, oferta i ceny producenta blach dachowych i elewacyjnych

Budowa dachu jest kluczowym elementem tworzenia każdego budynku. Rodzaj pokrycia dachowego odpowiada nie tylko za trwałość, ale i za walory estetyczne całego obiektu. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów przywiązuje dużą uwagę do dobrego pokrycia. Ich wybór często pada na produkty firmy Blachotrapez. Poniżej weźmiemy pod lupę ofertę handlową tego producenta.
, 21 marca 2017

Dachówka ceramiczna, czy blachodachówka? Co wybrać na dach?

Dachówka ceramiczna, czy blachodachówka? Co wybrać na dach?

Wybierając pokrycie dachowe stajemy przed nie lada wyzwaniem. Ponieważ chcemy, aby nasz dach nie tylko wyglądał ładnie, ale również służył długo. Co wybrać aby cieszyć się długą satysfakcją dobrego wyboru? W poniższym tekście przedstawię różnicę między dachówkami ceramicznymi, a blachodachówkami oraz które będą sprawować się lepiej na naszych dachach.
, 21 kwietnia 2017

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Zwieńczeniem konstrukcji każdego budynku jest konstrukcja dachu. Dopiero po jego ukończeniu uzyskuje się tzw. stan surowy zamknięty, który jest jednym z najważniejszych kamieni milowych każdej inwestycji budowlanej. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kosztom związanymi z jego wznoszeniem na przykładzie dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2. W ramach prac uwzględnimy kompleksowy koszt dachu - koszt więźby dachowej, pokrycia, poszycia oraz montażu w jego płaszczyźnie okien dachowych, rynien PCV, jak również ocieplenie.
, 26 kwietnia 2017

Papa termozgrzewalna - cena, zastosowanie, wskazówki przy wyborze i układaniu

Papa termozgrzewalna - cena, zastosowanie, wskazówki przy wyborze i układaniu

Papy zgrzewalne tradycyjne mocowane na tak zwany lepik, są szeroko stosowane w budownictwie. Jednak w wyniku ciągłego rozwoju technologicznego powstały materiały o lepszych parametrach i własnościach. Papa termozgrzewalna to materiał hydroizolacyjny który jest coraz częściej wykorzystywany i stopniowo wypiera tradycyjne papy dachowe. Jakie zastosowanie ma papa termozgrzewalna, jaka jest jej cena i czy stosowanie jej jest korzystne? Poszerzmy swoją wiedzę na temat możliwości zastosowania papy termozgrzewalnej we współczesnym budownictwie.
, 6 maja 2017

Zadaszenie tarasu krok po kroku - cena, formalności, projekty

Zadaszenie tarasu krok po kroku - cena, formalności, projekty

Zadaszenie tarasu niesie za sobą same korzyści. Daszek nad tarasem pozwoli cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu niezależnie od aury panującej na zewnątrz. W lecie dach nad tarasem zapewni nam upragniony cień, w słotną pogodę ochroni nas przed deszczem. Jednak zanim zabierzemy się do budowy powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o tym jak prawidłowo wykonać zadaszenie tarasu oraz co na ten temat mówi polskie prawo. Czy potrzebne będzie pozwolenie budowlane? Z jakich materiałów wykonać zadaszenie tarasu? Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje z tego zakresu.
, 20 maja 2017

Dachówkę ceramiczną którego producenta wybrać?

Dachówkę ceramiczną którego producenta wybrać?

Wybór dachówki ceramicznej nie jest zadaniem łatwym. Producenci oferują szereg kształtów, kolorów i różne rodzaje wykończenia, które niezaznajomionego z tematem inwestora mogą przyprawić o zawrót głowy. Postaramy się wskazać cechy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę oraz przybliżymy ofertę wiodących producentów dostępną na rynku. Zobacz, co warto położyć na Twojej więźbie dachowej.
, 28 kwietnia 2016

Jaka papa na dach? Porady eksperta

Jaka papa na dach? Porady eksperta

Od dziesiątek lat wykorzystujemy papę na pokrycia dachowe. To dość ekonomiczny, trwały i łatwy w montażu materiał, cieszący się stałą popularnością wśród inwestorów. W ofertach handlowych powstają coraz to nowsze, wzbogacane rodzaje pap, które można dobrać do każdego typu dachu. Z pewnością warto wiedzieć jakie są właściwości tego materiału, na jakim podłożu można je stosować i jak dobrać papę do specyfiki konstrukcji dachowej.
, 22 kwietnia 2016

Gont czy dach ze strzechy – dobre pokrycia dachowe

Gont czy dach ze strzechy – dobre pokrycia dachowe

Jeszcze kilkanaście lat temu pokrycie dachu gontem kojarzyło się ze starymi, wiejskimi zabudowaniami. Nowoczesne dachy pokryte były dachówką ceramiczną, blachodachówką, czy blachą trapezową. Jednak dziś alternatywne pokrycia dachowe cieszą się coraz większą popularnością. Dobrze ułożony gont bitumiczny czy trzcina są nie tylko efektownym, ale także trwałym rozwiązaniem. Warto o nich pomyśleć w przypadku, gdy planujemy budowę niestandardowych, stylowych zabudowań.
, 25 sierpnia 2016

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Jego kształt może wpłynąć na koszty całej budowy. W domach jednorodzinnych najczęściej tworzymy dachy dwuspadowe, czterospadowe oraz dachy wielospadowe. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się odmiennymi właściwościami więźby dachowej oraz kosztami wykonania. Przed wyborem konkretnego kształtu dachu warto określić orientacyjne ceny i zapoznać się podstawowymi wadami oraz zaletami każdego rozwiązania.
, 28 kwietnia 2016

Pokrycia dachowe - dachówka ceramiczna, czy blachodachówka?

Pokrycia dachowe - dachówka ceramiczna, czy blachodachówka?

Porządny, odporny na różne warunki atmosferyczne dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Solidne pokrycia dachowe zwiększają trwałość całej konstrukcji dachu, zabezpieczają więźbę dachową przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i mogą sprawić, że budynek wygląda naprawdę dobrze. Przed montażem bądź remontem dachu stajemy przed wyborem odpowiedniego pokrycia dachowego. Warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych produktów i wybrać najkorzystniejszą opcję, jak również znaleźć odpowiednie firmy, które dachówkę położą. Ważna jest też gwarancja.
, 28 kwietnia 2016

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Deskowanie dachu a membrana - co lepsze na więźbę dachową?

Przed rozpoczęciem budowy dachu musimy dokonać wyboru pomiędzy pełnym deskowaniem z papą na dach a membraną. Są to dwa alternatywne rozwiązania, które spełniają funkcję wstępnego krycia więźby dachowej. Deskowanie jest dość dobrze znane wszystkim dekarzom, należy do najbardziej sprawdzonych, tradycyjnych metod. Składa się nie tylko z desek, ale również papy na dach. Z kolei membrany stosuje się w polskim budownictwie dopiero od kilkunastu lat. Trudno określić, który materiał wstępnego krycia jest lepszy. Warto zatem zapoznać się z ich podstawowymi zaletami i specyfiką.
, 28 listopada 2016

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitki dachowe stosuje się w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Są to estetyczne elementy wykończenia połaci dachowej, które potrafią podnieść walory wizualne budynku i ukryć krokwie na obrysie dachu. Dobrze wykonana podbitka spełnia też szereg funkcji praktycznych. Tego typu konstrukcje zabezpieczają drewno konstrukcyjne więźby dachowej oraz dach przed ptakami, owadami i różnego typu szkodnikami. Co prawda nie jest to niezbędny element konstrukcyjny, jednak warto zapoznać się z jego specyfiką, a także z orientacyjnym kosztem wykonania.
, 6 maja 2017

Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Wybór pokrycia dachowego powinien być podyktowany czynnikami praktycznymi. Najważniejszym parametrem jest trwałość pokrycia, walory użytkowe, obciążenie więźby dachowej, kąt nachylenia dachu oraz specyfika całej konstrukcji. Najpopularniejszymi pokryciami są blacha trapezowa oraz dachówka. Oba te rozwiązania sprawdzają się na nieco innych konstrukcjach dachowych i mają odmienne właściwości techniczne.
, 28 kwietnia 2016

Koszty remontu dachu

Koszty remontu dachu

Dach chroni konstrukcję domu przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego dokonywać regularnego przeglądu technicznego całej więźby i pokrycia dachowego. Remont dachu wykonuje się głównie z dwóch powodów: uszkodzenia starej konstrukcji lub chęci zaadaptowania zwykłego strychu na poddasze użytkowe. Koszt całego przedsięwzięcia z pewnością nie będzie niski, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, ile może kosztować w kilku sprawdzonych firmach budowlanych.
, 21 grudnia 2016

Budowa dachu - główne etapy

Budowa dachu - główne etapy

Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy – stan surowy zamknięty. Samo wznoszenie dachu jest procesem dość skomplikowanym i wieloetapowym - odpowiednie drewno konstrukcyjne, więźba dachowa, poszycie i w końcu pokrycie z dachówki ceramicznej, cementowej, a nierzadko blachy trapezowej. Potem dach trzeba jeszcze wykończyć - zamontować okna dachowe, rynny i inne wykończenia. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej poszczególnym etapom budowy dachu.
, 5 lutego 2017

Wszystko o dachówkach - ceny, porady, rodzaje

Dachówka jest jednym z najstarszych, a jednocześnie najbardziej eleganckich pokryć dachowych. Niegdyś znajdowała zastosowanie jedynie w budynkach tradycyjnych. Dziś zyskuje popularność także na połaciach budynków nowoczesnych.

Dużą popularnością cieszą się dachówki ceramiczne. Są to odporne produkty, które sprawiają, że pokrycie dachowe wygląda bardzo elegancko. Dachówki ceramiczne pasują do stylistyki niemal każdego budynku. Są grube (kilkukrotnie grubsze niż blachodachówka). Dzięki temu nie przenoszą hałasów z zewnątrz. Lepszej jakości dachówki ceramiczne (np. firmy Braas lub Wienerberger) idealnie sprawdzają się w budynkach, w których znajduje się poddasze użytkowe. Ich odporność oraz właściwości izolacji akustycznej zwiększają funkcjonalność użytkową pomieszczeń. Warto także dodać, że dachówki ceramiczne wytrzymują skrajnie niekorzystne warunki pogodowe. Tworzą trwałe pokrycie dachowe, odporne na intensywne porywy wiatru, opady gradu, śniegu oraz deszczu.

Alternatywą dla pokryć ceramicznych są dachówki cementowe. Akcesoria dachowe z cementu charakteryzują się stosunkowo niskim kosztem zakupu. Dachówka wykonana z mieszaniny cementu może być bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jednak za jej żywotność i parametry techniczne odpowiada jakość wykonania. Betonowe akcesoria dachowe nie są tak popularne jak tradycyjne dachówki ceramiczne. Mimo wszystko znajdują swoich zwolenników, którzy poszukują efektownych, trwałych, a jednocześnie niezbyt kosztownych rozwiązań.

Akcesoria dachowe, dachówki ceramiczne i cementowe mogą być wykonane przez wielu producentów. Do godnych uwagi należą firmy Braas, Wienerberger, Röben, Monier, Creaton, Cerabud Krotoszyn oraz Cerpol.

Jeśli interesują Cie akcesoria dachowe zapraszamy do działu poniżej. Dowiesz się w nim czy warto inwestować w dachówki ceramiczne, wybierzesz najlepsze pokrycie dachowe, dodatkowe akcesoria i produkty dachowe. Podpowiemy Ci także ile kosztuje wykończenie dachu. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij