Dachówka angoba – krótka charakterystyka

Dachówka ceramiczna dostępna jest pod różnymi postaciami. W ofercie wielu producentów można spotkać się z dachówkami ceramicznymi glazurowanymi, naturalnymi oraz angobowanymi. Każde z nich różnią się składem oraz sposobem produkcji. Angoba wytwarzana jest w procesie, jak sama jej nazwa wskazuje, angobowania ceramiki. Jest to sposób barwienia, który powoduje powstawania na wypalonej dachówce powłoki z glinki szlachetnej.

W skład angoby wchodzi glina w postaci ciekłej oraz tlenki metali i minerały. Dachówka angobowana może być produkowana w różnych kolorach, kiedy to dachówka ceramiczna naturalna dostępna jest jedynie w odcieniach czerwieni. Angobowanie ceramiki pozwala nadać dachówce modne obecnie kolory jak antracyt, czerń czy odcienie brązu.  Niestety jednak kolor nanoszony jest jedynie na zewnętrzną warstwę dachówki ceramicznej, dlatego też przykładowo podczas obróbki wiatrownicy bocznej jej naturalny kolor może zostać uwidoczniony.

Angobowanie ceramiki pozwala również zwiększyć trwałość dachówki oraz jej odporność na wszelkie zabrudzenia. Dachówki ceramiczne glazurowane oraz angobowane są zdecydowanie lepszej jakości niż dachówki naturalne. Glazura oraz angoba szlachetna dzięki specjalnym powłokom tworzą lepszy efekt wizualny zarówno na konstrukcji dachu dwuspadowego, jak i czterospadowego. Dachówki angobowane w porównaniu do glazurowanych posiadają otwartą strukturę i właściwości dyfuzyjne

Dachówka angobowana – przegląd cen

Na ceną dachówki angobowanej wpływ ma kilka czynników. Jednym z nich są jej właściwości mrozoodporne. Uzyskany w procesie produkcji poziom nasiąkliwości jedyne 6% pozwala uzyskać wysoką trwałość dachówki, a co za tym idzie również całego pokrycia dachowego. Zatem koszt wykonania dobrej jakości dachówki ceramicznej nie może być zbyt niski.

Jednym z najpopularniejszym producentów dachówek angobowanych jest firma Roben. Produkuje ona wysokiej jakości dachówki ceramiczne wykonane z najlepszych materiałów. Przykładowe ceny można sprawdzić w tabeli poniżej.

Wykaz wybranych dachówek ceramicznych angobowanych warz z cenami

Model dachówki angobowanej

Przykładowa cena

Bergamo Roben antracytowa angobowana

6,15 zł/sztuka brutto

Piemont Roben miedziana angobowana

4,39 zł/sztuka brutto

Monzaplus Roben kasztanowa angobowana

4,90 zł/sztuka brutto

Bornholm Roben miedziana angobowana

4,49 zł/sztuka brutto

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów dachówek.

Dachówka angobowana, glazurowana czy naturalna?

Wszystkie trzy rodzaje dachówek ceramicznych mogą zostać użyte do wykonania pokrycia dachowego zarówno, kiedy wybrana jest docelowo konstrukcja dachu dwuspadowego, jak i czterospadowego. Wszelkie obróbki dekarskie, jak wiatrownica boczna czy kosz dachowy mogą być również wykonane bez problemów.  Warto jednak wiedzieć, że cechą różniącą te dachówki ceramiczne jest nie tylko cena.

Najlepszej jakości są dachówki ceramiczne glazurowane. Są one również najdroższe, ale w tym przypadku cena idzie w parze z trwałością. Niemniej jednak dachówki angobowane to również bardzo dobry wybór. Pokrycie dachowe wykonane z angoby idealnie sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie. Dachówka naturalna bez wątpienia wpasuje się w klimat tradycyjnego budownictwa.

Dachówka angobowana jest najczęstszym wyborem wśród inwestorów budujących własny dom. Angoba będzie tańsza od glazury, ale trwalsza od dachówki naturalnej. Dachówka glazurowana to większy wydatek, dlatego też nie każdy może sobie na nią pozwolić. Angoba szlachetna stworzy również dobry efekt wizualny i będzie służyć przez długie lata. Konstrukcja dachu dwuspadowego z dachówką angobowaną to dobra decyzja.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny