Dachówka ceramiczna - cena, rodzaje, najlepsi producenci i inne ciekawostki

Przy budowie domu jednorodzinnego bardzo ważnym etapem jest konstrukcja dachu. Szczególnie w naszych warunkach atmosferycznym ma to bardzo duże znaczenie. Dach powinien nie tylko nie przeciekać, ale również być odporny na mróz i nagłe skoki temperatury, promieniowanie słoneczne. Co więc sprawia poza oczywistymi walorami estetycznymi, że dachówki ceramiczne cieszą się tak dużą popularnością? Co ciekawe to pokrycie dachowe należy do jego najstarszych rodzajów i osiąga ceny znacznie wyższe niż dachówka betonowa czy blachodachówka. Warto zwrócić uwagę, że ceramiczne dachówki stosowane są nie tylko na dach, ale również np. jako ozdoby ogrodzeń.

Dachówki ceramiczne - ogólna charakterystyka

Dachówka ceramiczna oprócz tego, że jest jednym z najstarszych pokryć dachowych stosowanych na dach jest również jednym z najcięższych pokryć dachowych, które stosuje się w tradycyjnym budownictwie. Ceramiczne dachówki są niepalne i odporne na panujące w naszym klimacie zmiany warunków atmosferycznych. Dachówki ceramiczne charakteryzują się także niewielką nasiąkliwością, która wynosi 2%  oraz dużą mrozoodpornością. Są także odporne na promieniowanie UV i na uszkodzenia mechaniczne.

Pokrycie dachowe z dachówek ceramicznych jest stosunkowo ciężkie. Wynosi ono ok.  35 - 75 kg/m2, w zależności od technologii wykonania. Dlatego wiąże się z odpowiednim zaprojektowaniem więźby dachowej. Gdy decydujemy się na zmianę pokrycia dachowego lub lżejsze dachówki ceramiczne chcemy zastąpić cięższymi, musimy się skonsultować z konstruktorem. Dzięki temu, że pokrycie dachowe, które wykonane jest z dachówki ceramicznej osiąga dużą masę, dobrze tłumi odgłosy deszczu oraz hałasy zewnętrzne.

Dachówki ceramiczne osiągają niewielkie wymiary. Ich szerokość wynosi od 15 do 25 cm, natomiast długość od 25 do 40 cm. Dzięki temu przy niedużej ilości odpadów można dachówkami ceramicznymi pokryć dachy o dużych powierzchniach i skomplikowanych kształtach. Doskonale sprawdzają się także przy elementach krzywoliniowych, takich jak lukarny o półkolistych kształtach, popularnie zwanymi wolimi oczkami. Dachy dwuspadowe, czterospadowe i wielospadowe doskonale eksponują urodę tego pokrycia dachowego. Im bardziej skomplikowane pokrycie dachu, im większe kąty, tym lepiej będzie się prezentować dachówka ceramiczna.

Rodzaje dachówek ceramicznych ze względu na kształt

Dachówki ceramiczne zakładkowe

Ceramiczne dachówki zakładkowe charakteryzują się stosunkowo dużą powierzchnią. Dachówka zakładkowa to najczęściej dachówka ceramiczna płaska, która ma na krawędziach bocznej i górnej zamki ułatwiające montaż i zapewniające szczelność pokrycia. Dachówki ceramiczne zakładkowe mogą mieć także profilowany  przekrój. Dachówka ceramiczna płaska układana jest poprzez zahaczanie ich spodnich zaczepów o łaty dachowe.

Specyficznym rodzajem dachówki zakładkowej jest marsylka.  Ta ceramiczna dachówka zakładkowa charakteryzuje się podwójnym wzniesieniem. Ciekawostką jest, że marsylka jako wzór pokrycia na dach powstał ponad 100 lat temu. W związku w tym świetnie sprawdza się w budynkach, które mają być utrzymane w tradycyjnym stylu oraz przy renowacji starej architektury.

Cena dachówki ceramicznej zakładkowej może być bardzo zróżnicowana, gdyż zależy od kilku czynników. Istotny wpływ na tą cenę ma grubość dachówki i inne jej wymiary, technologia wykonania oraz producent. Dachówka ceramiczna płaska tego typu to cena za m2 w wysokości ok. 75 zł.

Dachówka ceramiczna esówka - holenderka

Ceramiczne dachówki esówki, nazywane potocznie również holenderkami, swoim przekrojem poprzecznym przypominają literę S, stąd ich nazwa. Podczas układania esówki, jej spodnie, wyprofilowane zaczepy zahaczane są o łaty. Ich kształt ma zapewnić skuteczne odprowadzanie wody oraz szczelność. Dzięki swojemu kształtowi umożliwia nadanie dachowi pofalowanej formy.

Zapewnia także zmienną długość krycia. Zaczepy wykonane są z tolerancją pozwalającą na dobranie rozstawu łat oraz ułożenia dachówek w poziomych pasach, aby uniknąć docinania elementów. Taki rodzaj dachówek nazywany jest przesuwnymi. Tolerancja rozstawu łat w esówkach zależy od producenta i waha się od 2 do 4 cm. Tego typu dachówki ceramiczne używa się przy wymianie starych pokryć dachowych. Zmienna szerokość krycia pozwala na zachowanie starych łat, co skraca czas i obniża koszty remontu dachu.

Cena dachówki ceramicznej typu holenderka - esówka zależy od wielu czynników. Na cennik będą miały wpływ grubość, technologia, w jakiej została wykonana oraz specyfikacja producenta. Cena za m2 tego rodzaju pokrycia dachowego wynosi ok. 80 zł.

Dachówki ceramiczne karpiówki

Karpiówka to dachówka ceramiczna płaska i nie posiada zamków. Charakteryzuje się wyprofilowanym noskiem, którego zakończenia mogą być proste, owalne albo ostre i którego dolną powierzchnię zahacza się o łatę. Z reguły karpiówki posiadają wykonane fabrycznie dwa otwory. Mają one na celu umożliwić mocowanie je klamrami lub wkrętami. Powierzchnia licowa karpiówki jest gładka albo żłobkowana. Ten rodzaj dachówki znakomicie sprawdza się przy pokrywaniu dachów z lukarnami oraz koszami jak również do dachów stożkowych.

Można ją układać na swa sposoby: w koronkę lub w łuskę. Przy kryciu w koronkę na każdej z łat układane są dwa rzędy dachówek. Pierwszy rząd zaczepia się bezpośrednio o łatę, natomiast drugi opierany jest o górną krawędź pierwszego. W poszczególnych rzędach dachówki układa się z mijaniem się styków. W przypadku krycia w łuskę na każdej łacie układa się jeden rząd dachówek. Podobnie jak w kryciu w koronkę poszczególne rzędy układa się z zachowaniem mijania się styków. Łaty rozstawia się na taką odległość, aby dachówki z trzeciego kolejnego rzędu lekko nachodziły na dachówki z pierwszego rzędu.

Średnia cena za m2 karpiówki wynosi 70 zł. Jednak cena dachówki ceramicznej tego typu zależy od producenta i technologii wykonania. Istotny wpływ na cenę ma także grubość.

Dachówka ceramiczna mnich-mniszka

Kolejnym rodzajem dachówek ceramicznych ze względu na kształt jest mnich-mniszka. Są to  dachówki ceramiczne o dwóch kształtach, które zostały przystosowane do układania parami. Górną, która nosi nazwę mnicha, układa się na dolnej, nazywanej mniszką. Dachówki ceramiczne tego typu mocowane są do łat drutem albo specjalnymi klamrami. To pokrycie dachowe jest bardzo trudne w układaniu. Dachówka ceramiczna typu mnich-mniszka jest również produkowana w odmianach znacznie łatwiejszych w montażu, z zamkami bocznymi. Produkowane są również dachówki zakładkowe imitujące mnicha-mniszkę.

Doskonale sprawdza się w domach o tradycyjnej architekturze. Ceramiczne dachówki tego typu układane są z zakładem 5–8 cm. Ta technika układania pokrycia na dach jest techniką najszczelniejszą. Ponadto te rodzaje dachówek ceramicznych należą do tzw. pokryć samo wentylujących.

Pokrycie dachowe typu mnich-mniszki osiąga wysokie ceny, ale należy do bardzo eleganckich i estetycznych. Cena dachówki ceramicznej mnich-mniszka zależy od kilku czynników. Do najważniejszych należą technologia, w jakiej ją wykonano, grubość i inne wymiary. Przykładowa cena za m2 tego typu dachówki firmy Wienerberger wynosi ok. 160 zł.

Rodzaje dachówek ceramicznych ze względu na technologię wykonania

Dachówka ceramiczna naturalna

Ten rodzaj ceramicznego pokrycia dachowego wyrabiany jest z surowej gliny. Dachówka ceramiczna naturalna charakteryzuje się porowatą powierzchnią. Jest matowa i umiarkowanie nasiąkliwa. Jej kolorystyka przybiera naturalne odcienie czerwieni. Mogą one być zróżnicowane, w zależności od zawartości związków żelaza w surowcu. Dachówki tego typu najczęściej stosuje się w obiektach zabytkowych.

Cena dachówki ceramicznej naturalnej będzie zależeć przede wszystkim od jakości, czyli producenta, a także od jej wymiarów oraz formy. Te rodzaje dachówek ceramicznych nie należą do bardzo drogich, osiągają cennik w granicach 80 - 160 zł.

Dachówka ceramiczna angobowana

Ten typ dachówki ceramicznej jest przed wypalaniem pokrywanych specjalną płynną glinką, która zawiera dodatki barwników naturalnych. Dzięki temu zabiegowi jej powierzchnia jest mniej porowata i mniej porasta mchem i glonami niż ceramiczne dachówki naturalne. Dachówki angobowane produkowane są najczęściej w odcieniach czerwieni, brązu, miedzi lub żółcienia. Spotyka się także zielone, niebieskie oraz czarne dachówki tego typu.

Cena dachówki ceramicznej angobowanej w największym stopniu będzie zależeć od wymiarów, takich jak długość, szerokość oraz grubość. Nie bez znaczenia na ceny są także kształt dachówki oraz to kto je wykonał, a co za tym idzie ich jakość . Dachówki ceramiczne angobowane charakteryzuje cennik w granicach 90 - 180 zł.

Dachówka ceramiczna glazurowana

Innym rodzajem dachówek ceramicznych ze względu na technologię wykonania są dachówki glazurowane. Są one powlekane specjalnym bezbarwnym lub kolorowym szkliwem. Po czym ponownie się je wypala. Zabieg ten powoduje, że ich powierzchnia jest gładka i lśniąca. Są one najmniej nasiąkliwe ze wszystkich rodzajów dachówek, a także najbardziej odporne na zabrudzenia. Ponadto produkowane są w największej liczbie odcieni.

Cena dachówki ceramicznej glazurowanej w dużej mierze zależy od producenta, co w dużym uproszczeniu przekłada się na jakość oraz od formy w jakiej ją wykonano. Istotny wpływ na cennik mają także wymiary. Dachówki ceramiczne angobowane osiągają ceny w granicach 100 - 200 zł.

Producenci dachówek ceramicznych

Cena dachówki ceramicznej zależy od jej jakości, kształtu, rodzaju oraz od producenta, który ją wykonał. Ceny materiałów budowlanych przyjmują różne wartości, jednak pokrycie dachowe to taki element domu, na którym nie warto oszczędzać. Najwięksi producenci dachówek ceramicznych to takie uznane firmy jak Roben, Braas, Creaton, Koramic oraz Wienerberger. Ci producenci wytwarzają także różnego rodzaju akcesoria dachowe, które mogą być przydatne przy budowie, konserwacji dachu lub przy ewentualnych naprawach.

Producenci dokładają wszelkich starań, aby ich dachówki ceramiczne i akcesoria dachowe były najwyższej jakości. I przy budowie dachu warto w tą jakość zainwestować. W Internecie dostępne są ceny materiałów budowlanych na różnych stronach hurtowni, czy sklepów internetowych. Zachęcamy także by przestudiować stronę każdego z wymienionych producentów lub odwiedzić autoryzowane punkty sprzedaży, aby poznać cennik każdego z nich. Dachówka cementowa (betonowa) może skutecznie imitować dachówkę ceramiczną, przybierając podobny wygląd. Jednak dachówka betonowa znacznie różni się właściwościami od dachówki ceramicznej.

Konstrukcja dachu przy budowie domu jednorodzinnego jest bardzo ważnym jej elementem. Istnieją różne materiały budowlane stosowane na  dach np. dachówka betonowa, gont, dachówka z tworzyw sztucznych, blacha trapezowa czy blachodachówka. Jednak niezmiennie od lat największym uznaniem i renomą cieszą się dachówki ceramiczne. Osiągają one najwyższe ceny, ale zapewniają najlepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Producenci tacy jak Wienerberger, Braas, Roben, Koramic czy Creaton oferują dachówki ceramiczne najwyższej jakości.

Kształt i wygląd dachu w istotny sposób wpływają na walory wizualne całego budynku. Nic zatem dziwnego, że przed budową konstrukcji dachowej inwestorzy z zainteresowaniem rozważają różnorodne pokrycia dachowe. Dachówki ceramiczne to jedno z najstarszych, a zarazem najbardziej estetycznych rozwiązań. W ofertach producentów znajdziemy różnorodne systemy dachówek ceramicznych i powiązane z nimi akcesoria dachowe. Dzięki temu można efektownie dopasować deszczułki do stylistyki każdego budynku.

Jedną z charakterystycznych cech dachówek ceramicznych jest duży ciężar. Dachówki mogą być znaczącym obciążeniem dla więźby oraz konstrukcji nośnej budynku. Dlatego pokrycie z dachówek ceramicznych powinno zostać przewidziane już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Dachówka ceramiczna może zostać ułożona jedynie na wytrzymałej i dodatkowo wzmocnionej więźbie dachowej. Co za tym idzie, inwestor musi zainwestować w nieco droższe produkty i akcesoria dachowe. Jednak inwestycja niesie ze sobą także pewne zalety. Dachówki ceramiczne są jednym z najbardziej odpornych i żywotnych pokryć dachowych. Nowoczesne produkty i systemy dachowe sprawiają, że dachówki stają się odporne na działanie skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych. Pokrycie z dachówek ceramicznych jest odporne na działanie porywistych wiatrów, opady gradu oraz intensywnego śniegu. Wszystko to sprawia, że inwestycja w tego rodzaju pokrycie staje się wydatkiem, który ponosimy raz na kilkadziesiąt lat.

Grubość dachówki jest kilkukrotnie większa w porównaniu ze zwykłą blachodachówką. Sam materiał odznacza się też niższym przewodnictwem dźwięków. Dzięki temu dachówka ceramiczna jest szczególnie polecana do wykończeń dachów z poddaszem użytkowym. Walory akustyczne dachówek ceramicznych zwiększają komfort użytkowania poddaszy. Dachówki ceramiczne i pasujące do nich akcesoria dachowe są łatwo dostępne. Nabędziemy je w niemal każdym sklepie branżowym i większym składzie budowlanym. Renomowanymi producentami dachówki są firmy Röben, Wienerberger, Monier, Creaton, Cerabud Krotoszyn oraz Cerpol.

W poniższym dziale znajdziesz więcej informacji dotyczących dachówek ceramicznych. Zapoznasz się z cennikami prac, porównaniem pokryć dachowych, a także z poradami praktycznymi. Dowiesz się też, które akcesoria dachowe sprawdzają się na dachach jedno, dwu i wielospadowych. Na dole strony znajdziesz także listę artykułów powiązanych tematycznie.