Dachówka czy blachodachówka na dach? Podpowiadamy
Co wybrać na pokrycie dachowe w nowo budowanym lub remontowanym domu? Jeśli oczekujesz szybkiej odpowiedzi, prawdopodobnie nie będzie ona najlepsza – wybór zależy od kilku czynników, które powinien wziąć pod uwagę rozważny inwestor. Kiedy lepiej sprawdzi się dachówka, a kiedy blachodachówka? Podpowiadamy.
Kiedy decyzja?
Dachówka ceramiczna oraz jej nowoczesna wersja w postaci dachówki betonowej należą do tzw. ciężkich pokryć dachowych. Oznacza to, że więźba dachowa musi być zaprojektowana i przygotowana na przyjęcie takiego ciężaru, a więc wykonana z odpowiednio dobranego i zaimpregnowanego drewna. Decyzję o tym, czy decydujemy się na dachówkę czy blachodachówkę trzeba więc podjąć na wczesnym etapie projektowania domu. Na jej podstawie projektant dokonuje obliczeń i opracowuje rozwiązania konstrukcyjne dachu, w tym, np. ilość i sposób rozłożenia łat i kontrłat, które dokładnie opisuje każdy producent w instrukcjach montażu. Ponieważ więźba pod dachówki musi być bardziej solidna, tym samym rosną koszty jej wykonania.
Na wczesnym etapie powinny również zapaść decyzje co do zabezpieczeń przeciwśnieżnych, montażu paneli fotowoltaicznych i innych elementów, które mogą wpłynąć na obciążenie konstrukcji dachu.
Żywotność dachu
Wybór inwestora powinien uwzględniać czynnik, jakim jest oczekiwana trwałość dachu podczas jego użytkowania wobec ceny, jaką może zapłacić. Dachówka ceramiczna – najdroższy rodzaj pokrycia – jest stosowana od stuleci i sprawdziła się jako najbardziej trwały materiał na pokrycie dachu. Świetnie radzi sobie ze zmianami temperatur, promieniowaniem UV, obfitymi deszczami i wiatrami. Z tego powodu producenci oferują na nią długoletnią gwarancję sięgającą nawet 50 lat. Podobnie radzą sobie dachówki betonowe, które – w zależności od zastosowanej do ich produkcji technologii, nie tylko wykazują dużą odporność na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ale także mogą odbijać promieniowanie UV i mniej się brudzić. Trwałość blachodachówki obliczana jest średnio na 40-15 lat, ale gwarancja uzależniona jest od powłoki zabezpieczającej stal. Na przykład blachodachówka od firmy Blachy Pruszyński (PURLAK lub PURMAT) pokryta powłoką poliuretanową posiada gwarancję do 50 lat, podczas gdy ta sama blachodachówka z powłoką poliestrową ma gwarancję do 30 lat.
Dach większej wagi
Dobór materiału na pokrycie zależy także od stopnia nachylenia połaci, np. minimalne nachylenie dla blachodachówki wynosi ok. 9-150 w zależności od modelu, podczas gdy dla dachówki betonowej to około 220. Krótko mówiąc, dach pokryty dachówką nie może być zbyt stromy.
Jeśli projekt domu zakłada dach wielopołaciowy, trzeba liczyć się z większymi kosztami zakupu dodatkowych elementów dachu (np. rynien koszowych, gąsiorów) i kosztami prac dekarskich. Przy kryciu dachówką priorytetem jest prawidłowe ułożenie dachówek i wykonanie izolacji, aby woda nie zalegała w przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi dachówkami. W tym przypadku tańszym rozwiązaniem jest blachodachówka (sprawdź), która nie wymaga zastosowania tak wielu akcesoriów i jednocześnie – dzięki większemu jednorazowemu obszarowi krycia - generuje mniejsze ryzyko przeciekania. Jeśli dach uwzględnia dodatkowe elementy, takie jak lukarny, facjaty czy wole oko, lepiej sprawdzi się układanie małoformatowych elementów – dachówek lub blachodachówek panelowych. W przypadku dużego i nieskomplikowanego dachu najbardziej ekonomiczna i najszybsza w ułożeniu będzie blachodachówka na wymiar (z arkusza).
Innym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest sposób użytkowania poddasza. Blachodachówka jest bardziej akustycznym materiałem niż dachówka betonowa i ceramiczna, więc usytuowanie na poddaszy sypialni w domu zlokalizowanym w regionie znanym z większej ilości opadów i silniejszych wiatrów może nie być optymalnym rozwiązaniem. Może go zminimalizować wykonanie izolacji termicznej dachu (wełną mineralną), która ociepli i wygłuszy hałas.
Wykonanie dachu należy do bardziej skomplikowanych etapów budowy i jednocześnie wpływających na prawidłowe funkcjonowanie całego domu. Dlatego warto skonsultować się z doświadczoną firmą dekarską, która na podstawie projektu architektonicznego, lokalizacji domu, zasobności portfela inwestora, jego oczekiwań co do sposobu wykorzystania pomieszczeń i przeznaczenia budynku podsunie optymalne rozwiązania i ułatwi wybór. Rolą inwestora będzie wybór producenta i modelu pokrycia, który najlepiej wpisze się w jego oczekiwania co do estetyki, jakości i posiadanego budżetu.
Artykuł sponsorowany