Dachówka solarna – co to właściwie jest?

Jak działa szklana dachówka solarna?

Dachówka fotowoltaiczna działa na takiej samej zasadzie, jak tradycyjne kolektory słoneczne. Jej zadaniem jest absorbowanie promieni słonecznych i przetwarzanie ich na prąd o stałej częstotliwości. Słoneczny dach zostaje też wyposażony w inwertory, które przetwarzają prąd stały w prąd zmienny. Dzięki temu powstaje darmowa energia elektryczna, nadająca się do domowych instalacji.

Każda dachówka solarna to oddzielne ogniwo. Aby zapewnić optymalną pracę systemu, należy połączyć dachówki solarne w jeden układ. Niezbędne jest też zapewnienie akumulatorów, które zmagazynują wyprodukowaną energię elektryczną. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dachówce ceramicznej.

Dachówki solarne zostają wykonane z krystalicznego krzemu. Ich skuteczność zależy od intensywności promieni słonecznych, a co za tym idzie, także od pory roku. Warto także dodać, iż dachówki solarne z inwertorami pozwalają na przesłanie nadmiaru wyprodukowanej energii do zewnętrznej sieci elektrycznej.

Dachy fotowoltaiczne – przegląd atutów i mankamentów

Dachówka fotowoltaiczna to nowoczesne rozwiązanie, przynoszące szereg wartych uwagi korzyści. Jednym z atutów z pewnością okaże się atrakcyjny design połaci dachowej. Szklana dachówka z solarami wygląda niemal identycznie jak dachówki ceramiczne. Nie wystaje poza obrys budynku tak jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. Co więcej, nadaje się do montażu na dachach o zróżnicowanych kształtach oraz wymiarach.

Dachy fotowoltaiczne wyposażone w dachówki solarne nie wyróżniają się spośród zabudowań. Poszycie nabiera efektownego wyglądu, a instalacja pozwala na wygenerowanie odpowiedniej ilości prądu elektrycznego. A może zainteresuje cię także artykuł z cenami dachówki ceramicznej?

Szklana dachówka, podobnie jak solary na dach wymaga umiejętnego montażu. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż producenci podkreślają, że nowoczesna dachówka solarna może być kilkukrotnie bardziej żywotna niż tradycyjne panele słoneczne. Co prawda nowoczesne panele fotowoltaiczne w formie dachówek nadal są nowością, jednak z pewnością warto zainteresować się owym rozwiązaniem.

Niestety dachówka fotowoltaiczna posiada także pewne wady i ograniczenia. Jednym z nich okazuje się pełne uzależnienie od kształtu i kąta nachylenia połaci. Tradycyjne kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne posiadają możliwość regulacji kąta nachylenia. W przypadku dachówki nie mamy już tej możliwości, co może wpłynąć na zmniejszenie skuteczności działania. Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o dachówce karpiówce.

Fotowoltaika to technologia zmniejszająca wydatki na energię elektryczną. Dachówka fotowoltaiczna to wysokie ceny, ale instalacja jest bardzo skuteczna.
Dachówka fotowoltaiczna - opis, ceny, opinie, skuteczność instalacji

Kolejna niedogodność to cena dachówki fotowoltaicznej. Dachy fotowoltaiczne z dachówką solarną nadal należą do rzadkości, a cena inwestycji może okazać się dość wysoka. Aktualnie tradycyjne panele słoneczne okazują się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Słoneczny dach – opinie, sprawność i cena zakupu

Jakie opinie posiada nowoczesna dachówka fotowoltaiczna?

Szklana dachówka fotowoltaiczna budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów. Nowoczesne dachy fotowoltaiczne zbierają przychylne opinie. Inwestorzy podkreślają, że jest to technologia, która pozwala na realne ograniczenie kosztów użytkowania budynku.

Dachy fotowoltaiczne z dachówki solarnej stają się rozwiązaniem dedykowanym dla grupy inwestorów, którzy oczekują wysokiej jakości oraz optymalnego efektu wizualnego. Słoneczny dach z dachówką fotowoltaiczną może przyciągać uwagę, jednak jego kształt nie zostaje zakłócony (tak jak w przypadku paneli tradycyjnych).

Szacowana większa żywotność sprawia, że kolektory słoneczne w formie dachówek stają się interesującym rozwiązaniem. Na uwagę zasługuje także łatwość montażu. Słoneczny dach nie sprawia dużych problemów, jednak najlepiej byłoby, gdyby jego budowa została przewidziana już na etapie wyboru projektu budowlanego. W ten sposób dobierzemy optymalne usytuowanie dachu i dobierzemy najlepszy kąt nachylenia połaci. To z kolei sprawi, że słoneczny dach z dachówki fotowoltaicznej okaże się efektownym, a jednocześnie wydajnym rozwiązaniem. Jeśli interesuje cię budowa dachu, ten kalkulator kosztów budowy domu pomoże ci w oszacowaniu budżetu na ten cel.

Cena dachówki fotowoltaicznej

Jak już wspomnieliśmy, cena dachówki fotowoltaicznej może być pewną przeszkodą. Obecnie mamy do dyspozycji kilka interesujących modeli dachówek, oferowanych przez znane firmy. Pierwsze dachówki fotowoltaiczne weszły na rynek w 2005 roku. Koszt ich zakupu okazywał się bardzo wysoki. Na szczęście wraz z rozwojem technologii i rosnącym zainteresowaniem inwestorów, pojawiły się także nieco tańsze modele.

Tradycyjne solary na dach okazują się rozwiązaniem najtańszym w zakupie. O kosztach związanych z panelami fotowoltaicznymi więcej przeczytać można w artykule Cennik paneli fotowoltaicznych 2021 i ich montażu - ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?. Jednak dachówka fotowoltaiczna może okazać się inwestycją na wiele długich lat.. Na polskim rynku możemy zakupić dachówki takich firm jak Fotton czy Tegosolar.

Cena dachówki fotowoltaicznej Fotton FTDS52W wynosi obecnie około 570 zł. Są to solary na dach o mocy 52 W. Pojedyncza dachówka wystarczy do pokrycia dachu o powierzchni 119,6 x 42,0 cm. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o fotowoltaice.

Nasz drugi przykład to dachówka fotowoltaiczna Tegosolar. W ofercie producenta znajdziemy panele słoneczne, kolektory słoneczne i fotowoltaiczne dachówki o bardzo dobrej jakości wykonania. Cena zakupu dachówki firmy Tegosolar będzie zbliżona do kosztów, które należy zapłacić za produkty marki Fotton.

Jak znaleźć dachówki fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.Sprawność działania dachówki fotowoltaicznej

Nowoczesne kolektory słoneczne i dachówki fotowoltaiczne wykazują dużą sprawność działania. Dachówka uzyskuje niemal taką samą sprawność, jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. W przypadku modułów monokrystalicznych możemy przetworzyć do 22 procent energii słonecznej. Jest to bardzo dobry wynik, który zapewnia wysoką skuteczność działania.

Warto także dodać, że dachówki fotowoltaiczne są rozwiązaniem o wysokiej trwałości. Wielu producentów podkreśla nawet, że ich odporność okazuje się znacznie wyższa w porównaniu z tradycyjną dachówką ceramiczną. Dobrej jakości modele będą odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Ich sprawność działania będzie dodatkowo podwyższona przez możliwość samooczyszczania się dachówek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny