Producenci dachówki ceramicznej - którego wybrać? Opinie i testy

Wybór dachówki ceramicznej nie jest zadaniem łatwym. Producenci oferują szereg kształtów, kolorów i różne rodzaje wykończenia, które niezaznajomionego z tematem inwestora mogą przyprawić o zawrót głowy. Postaramy się wskazać cechy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę oraz przybliżymy ofertę wiodących producentów dostępną na rynku. Zobacz, co warto położyć na Twojej więźbie dachowej.

Koszt budowy dachu najłatwiej obliczysz na kalkulatorze dachów dostępnym tu. A jeżeli chcesz otrzymać oferty od sprawdzonych firm, doświadczonych w budowie dachów, skorzystaj z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz szczegóły i otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm.

Dachówka ceramiczna firmy Braas

Na co zwracać uwagę przy wyborze dachówki ceramicznej?

Niektórzy mówią, że dach jest piątą elewacją. Stwierdzenie to podkreśla jaki wpływ ma on na wygląd ostateczny całego projektu. Dlatego niezwykle istotne jest to, żeby był on dopasowany do stylu, w którym budowany jest dom. Inną dachówką należałoby bowiem pokryć dom stylizowany na dworek, a inną dom o nowoczesnym designie.

Poza dopasowaniem do rodzaju budynku, kształt dachówki należy również dobrać do rodzaju dachu. Jeśli do pokrycia mamy dach o skomplikowanym kształcie, pełen jaskółek czy innych załamań połaci, to wówczas lepiej byłoby wybrać dachówki mniejsze. Dzięki temu będzie łatwiej dopasować je do wymyślnych kształtów, mniej dachówek będzie trzeba docinać i mniej będzie odpadów. Jeśli natomiast dach jest prosty, dwuspadowy, to wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kryć go dachówką o dużym formacie.

Oprócz dobrania odpowiedniego dla danego budynku kształtu dachówki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej pokrycie. Do wyboru są dachówki naturalne, angobowane lub glazurowane. Te dwa ostatnie rodzaje zasługują na szersze objaśnienie.

Dachówki angobowane to dachówki, które zostały pokryte ciekłą warstwą gliny. Celem tego zabiegu jest uzyskanie jednolitego i trwałego koloru. Dodatkowym efektem jest zwiększenie odporności dachówki na mech i inne zabrudzenia, przy jednoczesnym pozostawieniu właściwości dyfuzyjnych - identycznych jak w przypadku dachówek naturalnych. Angobowanie nie zamyka bowiem porów gliny.

. Dzięki temu dachówki stają się jeszcze bardziej odporne na zabrudzenia i zarastanie mchem niż dachówki angobowane. Ma to szczególne znaczenie, jeśli dom jest położony na terenach o wysokiej wilgotności lub terenach blisko drzew czy lasu.

Dokonując więc wyboru dachówki, należy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na jej kształt i dobrać go do stylu domu oraz wybrać powierzchnię dachówki, która najlepiej sprawdzi się na danym terenie. Zobaczmy zatem co oferują poszczególni producenci.

Producenci dachówki ceramicznej - którego wybrać? Opinie i testy 2

Przypominamy również, że sensowne koszty budowy dachu, w tym pokrycia z różnego rodzaju dachówek można obliczyć na kalkulatorze dachów.

Dachówka holenderska

Dachówka holenderska zwana jest również esówka. Jej kształt to w przekroju litera S, skąd wzięła się jej druga, potoczna nazwa. Jest ona produkowana również w wersji nieco zmodyfikowanej - takiej, w której część przekroju jest płaska. Nazywamy ją wtedy dachówką holenderską płaską. Kształt ten jest bardzo popularny i modele w tym kształcie znajdują się w ofercie każdego producenta dachówek ceramicznych.

W ofercie firmy Braas możemy znaleźć dachówki w tym kształcie z linii Rubin i Achat. W ramach linii Rubin firma Braas oferuje kilka wersji, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wymiarami. Każda z nich występuje w kilku wersjach kolorystycznych, od ceglastego poprzez brąz aż po czerwień. Dostępne są również różne rodzaje powierzchni, a więc możemy wybierać dachówki naturalne, angobowane i glazurowane.

Roben proponuje w tym kształcie dachówki z linii Piemont i Bornholm. W linii Bornholm do wyboru są cztery wersje kolorystyczne, natomiast w wersji Piemont firma Rober oferuje zdecydowanie większy wybór - 10 rodzajów. Dachówki Piemont należą do dachówek wielkoformatowych, natomiast Bornholm to dachówki o przeciętnej wielkości.

Sprawdzona firma do budowy dachu

Szukając dobrej firmy do budowy dachu warto opierać się na sprawdzonych fachowcach. Jeżeli jednak nie masz firmy z polecenia, skorzystaj z naszej usługi Szukaj Wykonawcy. Dzięki niej uzyskasz kilka dobrych ofert od sprawdzonych wykonawców.

Najszerszą ofertę w tym segmencie oferuje Creaton. Wśród dachówki esówki możemy wybrać jeden z dwóch modeli. Za to dachówka holenderska płaska oferowana jest przez firmę Creaton aż w 9 różnych odmianach, a ilość wersji kolorystycznych i rodzajów powłok sprawia, że mamy do wyboru aż 81 różnych dachówek. Zdecydowana większość z nich to dachówki wielkoformatowe, a więc jak już wcześniej wspomniano lepiej nadają się na dachy o nieskomplikowanych kształtach.

Przyjrzyjmy się teraz cenom oferowanych dachówek. Otóż dachówka Brass we wspomnianych wcześniej liniach produktowych kosztuje od 67-102 zł/m2. Najniższe ceny dotyczą dachówek naturalnych, a najwyższe dachówek glazurowanych, barwionych na ciemne kolory. Średnio za 1m2 dachówki zapłacimy ok. 75zł.

Sporo tańsza jest oferta dachówki firmy Roben. W tym przypadku dachówka holenderska kosztuje od 40-50zł/m2. Tutaj także najtańsza jest dachówka naturalna, a najdroższa czarna glazurowana, ale jak widać wahania cenowe pomiędzy nimi są zdecydowanie mniejsze.

Producenci dachówki ceramicznej - którego wybrać? Opinie i testy 3

Natomiast dachówki firmy Creaton, która oferowała najszerszy wybór plasują się po środku podanych stawek. Rozpiętość cenowa to bowiem 40-90 zł/m2, przy czym średni ich koszt wynosi ok. 60zł/m2. Tutaj także największy wpływ na wysokość ceny ma kolor dachówki oraz rodzaj powierzchni, która ją pokrywa.

Aktualne promocje materiałów na dach

Dachówka płaska

Segment dachówek płaskich staje się coraz popularniejszy. To właśnie ten rodzaj dachówek jest najczęściej wybierany do pokryć domów w stylu nowoczesnym – tu prostota formy ma znaczenie!

Firma Braas proponuje dachówkę płaską Turmalin. Jest to dachówka o dość sporych rozmiarach, a na 1m2 dachu potrzeba ok. 11,5 szt. Jest ona dostępna w 7 wersjach kolorystycznych, a jej ceny wahają się od 92 do 103 zł/m2, w zależności nie tylko od koloru, ale również sposobu wykończenia powierzchni.

Roben w tym segmencie proponuje dachówki Bergamo w dwóch wersjach kolorystycznych: szary mat i antracyt, obie angobowane. Jest to nowość w ofercie, która została pokazana na targach Budma 2015. Dachówki Bergamo są nieco mniejsze niż dachówki Brass, gdyż na 1m2 dachu potrzeba 12 szt. Dachówki nie są jeszcze w sprzedaży i nie jest znana ich cena.

Otrzymaj 2200 zł za darmo!

Wienerberger Cashback - Nawet do 2200 zł za zakup pustaków i dachówek. Sprawdź jak otrzymać 2200 zł!

Creaton oferuje najmniejsze wśród wymienionych wyżej dachówki w linii Domino. Na 1 m2 powierzchni dachu przypada 12,5 szt. Są one dostępne aż w 8 wersjach kolorystycznych, w różnych rodzajach wykończenia. Cena zależy oczywiście od wersji kolorystycznej i rodzaju powierzchni wykończeniowej i wynosi od 68-86 zł/m2. Najdroższa tym razem nie jest jednak wersja czarna, ale wersja w kolorze łupka.

Widać wyraźnie, że różnice cenowe pomiędzy wymienionymi producentami dachówek są dość spore. Ciekawe zatem wydaje się, jaką strategię przyjmie firma Roben wprowadzając na rynek nowy produkt. Według informacji od producenta dachówka trafi do sprzedaży w okolicach wakacji 2015 i wtedy okaże się czy również w tym segmencie oferta tej firmy wypadnie najkorzystniej cenowo.

O czym jeszcze pamiętać?

Warto dodać, że wskazane w porównaniu ceny są oparte na cennikach producentów dostępnych na ich stronach internetowych i dotyczą one jedynie dachówek podstawowych. Nie porównywane tutaj były ani dachówki funkcyjne, ani inne akcesoria dodatkowe używane przy układaniu dachu. Dlatego należy go traktować jedynie jako porównania poglądowe, a decyzję o wyborze konkretnego modelu dachówki wybrać dopiero po wycenie u dostawcy.

Ostateczne koszty położenia dachu zależą bowiem nie tylko od ceny jednostkowej dachówki podstawowej. Do porównania należy wziąć również koszty dachówek funkcyjnych oraz innych elementów pokrycia dachowego. Należy również wiedzieć, że ceny oferowane przez konkretnych dostawców mogą się sporo różnić od cen oferowanych przez dystrybutorów, którzy mogą udzielać sporych rabatów. Dlatego jeśli wybierzemy dachówki, które niewiele różnią się pomiędzy sobą ceną jednostkową, to warto poprosić o wycenę szczegółową, bo może okazać się, że dachówki nieco droższe w cenie jednostkowej będą w efekcie tańsze, gdy porównamy całościowe koszty ułożenia pokrycia dachowego.

Pamiętajmy też o kosztach montażu wybranej dachówki na naszym dachu. Te mogą często być nawet porównywalne do ceny zakupu materiałów. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób znaleźć niedrogą, ale pewną firmę? Najlepszym wyborem jest oczywiście zapytanie znajomych o polecane firmy. Jeżeli jednak nie mamy kogo zapytać, proponujemy skorzystanie z darmowej usługi pomocy w znalezieniu firmy - takiej jak Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz krótki formularz, potwierdzasz szczegóły i otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia.

Ocena: 4,7/5 (głosów 15)
, aktualizacja 11 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (14)
 • 07 października 2016 06:10 - Weter napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ostatnio nowością na rynku jest dachówka kompozytowa. Jest dużo lżejsza i trwalsza od dachówki ceramicznej (nie pęka). Jest odporna na zjawiska atmosferyczne i łątwa w montażu. Producent daje na nią 50 lat gwarancji, chociaż podobno wytrzymuje znacznie dłużej.

 • 08 grudnia 2016 03:12 - SebastianOO napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Ja znalazlem wielu producentow w omtol w Krakowie, Pan Banka swietnie doradzil mi, ktora bedzie najlepsza do mojego domu!

 • 12 grudnia 2016 03:12 - Darkoon napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  ja brałem dachówkę z ............... i jestem bardzo zadowolony. Mają tam dużo firm z których można wybrać co się chce.

 • 28 sierpnia 2017 08:08 - Koli napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  ja postawiłem na Roben i wyboru nie żaluje. polecam.

 • 26 marca 2018 07:03 - toksu napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Roben to jest świetny producent. Zastosowałem ich dachówkę ceramiczną. Po pierwsze, świetnie wygląda, po drugie jest solidna i mocna, a po trzecie łatwo ją utrzymać w czystości. Warto było zainwestować, mam ten dach już 5 lat i cały czas wygląda już jak nowy.

 • 01 kwietnia 2018 11:04 - janek09 napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Nie będę chyba zbyt oryginalny w doradzeniu i... tak, polecam Roben. Na rynku naprawdę nie ma chyba lepszej dachówki, która by jeszcze tak dobrze wyglądała.

 • 20 września 2018 10:09 - Patryk... napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Witam ja wybrałem Beauvoise Imerysa dachówka w ciemnym kolorze mała z tego co pamiętam 20 sztuk na m2.
  Z daleka wygląda jak łupek dachowy.
  Dach wyszedł pięknie.

 • 26 września 2018 12:09 - ZosKa napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Mi w MSM Wrocław doradzili Roben, wiadomo jak się ekspert zna to dobrze doradzi i to tutaj działa.

 • 13 listopada 2018 07:11 - MonaL napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Z płaskich dachówek to Creaton nie ma tylko modeli Domino. Obecnie dużo ciekawszym rozwiązaniem będzie na pewno Simpla i to w tej najnowszej specyfikacji. W tym roku model został całkowicie przeprojektowany, więc jakość jest dużo lepsza obecnie. No i to dachówka wielkoformatowa.

 • 14 marca 2019 01:03 - ~Adrian Kowal napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Ja również zamawiałem z msm wrocław. Dachówka cementowa. Polecam Adrian Kowal

 • 27 kwietnia 2019 10:04 - ~kutamadre napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Świetna fabryka dachówek od lat stoi na Dolnym Śląsku (Kunice). Robią tam przede wszystkim dachówki Koramic - w dużej części idą na eksport do Austrii i Niemiec. Standard wykonania - bardzo wysoki. Na Polskę idą zresztą te same dachówki. Mają oczywiście swoją cenę, ale jeśli mówimy o jakości i też o stosunku cena/jakość - są moim zdaniem najlepsze.

 • 27 maja 2019 07:05 - Koli napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Tez polecam sklep Klinkierbud - tam mają wiele fajnych opcji do wyboru, właśnie tam zakupiłem swoją dachówkę.

 • 21 sierpnia 2019 10:08 - ~Koto napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dobra, polecacie konkretne sklepu - ale których producentów?
  Chodzi mi o dachówkę ceramiczną: Roben, Meyer Holsen czy Elrus?

 • 26 września 2019 08:09 - toksu napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Zośka, w wyśleć mi na priv zdjęcia swojej dachówki? Ciekawa jestem jak wygląda u kogoś dachówka Roben (ale nie na zdjęciach od producenta, czy jakiś wizualizacjach).

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Dachówka Koramic – ceny, opinie, porady przy wyborze
Dachówka Koramic – ceny, opinie, porady przy wyborze
Dachówka marsylka – opis, opinie, ceny, popularni producenci
Dachówka marsylka – opis, opinie, ceny, popularni producenci
Dachówka zakładkowa – opis, opinie, ceny, porady przy zakupie
Dachówka zakładkowa – opis, opinie, ceny, porady przy zakupie
Jakie są rodzaje dachówek? Przegląd typów i materiałów
Jakie są rodzaje dachówek? Przegląd typów i materiałów
Dachówka betonowa – rodzaje, opinie, trwałość, ceny, porady
Dachówka betonowa – rodzaje, opinie, trwałość, ceny, porady
Dachówka Creaton – ceny, opinie, kolory, popularne modele
Dachówka Creaton – ceny, opinie, kolory, popularne modele
Dachówka fotowoltaiczna - opis, ceny, opinie, skuteczność instalacji
Dachówka fotowoltaiczna - opis, ceny, opinie, skuteczność instalacji
Dachówka Wienerberger - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Dachówka Wienerberger - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Dachówka esówka holenderska - opis, opinie, ceny, wymiar, porady
Dachówka esówka holenderska - opis, opinie, ceny, wymiar, porady
Dachówka grafitowa - opinie, przykładowe aranżacje, wiodący producenci
Dachówka grafitowa - opinie, przykładowe aranżacje, wiodący producenci
Dachówka płaska - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci
Dachówka płaska - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci
Dachówka ceramiczna Roben - opinie, ceny, popularne modele, porady przy wyborze
Dachówka ceramiczna Roben - opinie, ceny, popularne modele, porady przy wyborze
Dachówka Braas - ceny, opinie, popularne modele i kolory
Dachówka Braas - ceny, opinie, popularne modele i kolory
Dachówka karpiówka - ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Dachówka karpiówka - ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Cena dachówki ceramicznej - sprawdzamy popularne typy dachówek
Cena dachówki ceramicznej - sprawdzamy popularne typy dachówek
Dachówka angoba - opis, ceny, opinie, porady przy wyborze
Dachówka angoba - opis, ceny, opinie, porady przy wyborze
Ile kosztuje wymiana dachu? Sprawdzamy ceny, potrzebny czas i wymogi techniczne
Ile kosztuje wymiana dachu? Sprawdzamy ceny, potrzebny czas i wymogi techniczne
Rodzaje pokryć dachowych odpowiednie na różne rodzaje dachów i ich ceny
Rodzaje pokryć dachowych odpowiednie na różne rodzaje dachów i ich ceny
Cennik pokryć dachowych 2019 - blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, gont bitumiczny
Cennik pokryć dachowych 2019 - blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, gont bitumiczny
Modne dachówki dla nowoczesnych domów
Modne dachówki dla nowoczesnych domów
Blacha ocynkowana - cena, zastosowanie, porady
Blacha ocynkowana - cena, zastosowanie, porady
Dachówka ceramiczna, betonowa czy blachodachówka? Które pokrycie dachu wybrać?
Dachówka ceramiczna, betonowa czy blachodachówka? Które pokrycie dachu wybrać?
Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?
Blacha trapezowa czy dachówka? Jakie pokrycie dachu wybrać?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij