Dachy - rodzaje, pokrycia dachowe, ceny, sposoby montażu

Zadaszenie budynku jest jednym z najważniejszych etapów budowy. Od jakości wykonania konstrukcji i wyboru pokrycia zależy komfort późniejszego korzystania z domu. Zatem jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji warto dowiedzieć się, jakie dachy są najczęściej wybierane. Tę wiedzę należy wzbogacić informacjami o najlepszych materiałach wykończeniowych. Obie kwestie rozwijamy w artykułach zamieszczonych na naszej stronie.

Dachy – podział ze względu na kształt i ilość połaci

Dach zakrywa budynek od góry i zarazem jest jego najwyższą częścią. Wraz ze ścianami chroni wnętrza przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Jest to, zatem konstrukcja umożliwiająca bezpieczne korzystanie z obiektu. Każde zadaszenie składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest konstrukcja nośna. Jej zadanie to przenoszenie ciężaru szkieletu na ściany. W domach jednorodzinnych najczęściej tę funkcję spełnia więźba dachowa. Drugi element to pokrycie dachowe stanowiące zewnętrzną warstwę bezpośrednio osłaniającą budynek. Wykonuje się je z różnych materiałów. Ten temat rozwijamy w dalszej części artykułu.

Dachy występują w wielu odmianach. O tym, którą można zastosować w dużej mierze decyduje projekt budynku. Wpływ na tę kwestię ma także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub lokalne warunki zabudowy. Warto, więc znać najpopularniejsze wersje zadaszeń i kryteria ich podziału. Pierwszym jest typ konstrukcji więźby dachowej. Można zdecydować się na wykonanie więźby krokwiowo-belkowej. W tej wersji trójelementowe wiązary opierają się na ścianach zewnętrznych budynku. Bezpośrednio na murze lub na murłacie. Do dyspozycji jest także więźba jętkowa w dwóch nieco różniących się odmianach.

Więźby jętkowe to łatwe i ekonomiczne rozwiązanie. Od szkieletu krokwiowego odróżnia je zastosowanie dodatkowej belki łączącej i usztywniającej krokwie. Tak zwaną jętkę umieszcza się w połowie ich długości. Klasyczną więźbę tego typu tworzy się zazwyczaj w domach z wyodrębnionym poddaszem użytkowym. Natomiast typ płatwiowo-jętkowy jest stosowany w dachach o dużej rozpiętości. W takich sytuacjach jęki są zbyt długie i potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Naturalnie przedstawiliśmy tylko podstawowe informacje o więźbach dachowych. Po rozwinięcie tej tematyki odsyłamy do innych naszych artykułów.

Dachy i ich kształty oraz ilości połaci

Wspomnieliśmy już więźby, wiązary i murłaty. Poza tymi elementami, dachy różnią się ilością połaci oraz kształtem. Idąc tym tropem dotrzemy do kilku ciekawych opcji. W nowoczesnych lub awangardowych budynkach stosowane są dachy płaskie. Powstają z żelbetonu, mają niewielki spadek lub specjalny system odprowadzający wodę. Równie proste rozwiązanie to zadaszenie jednospadowe. Montaż nie jest czasochłonny a do tego nie kosztuje zbyt dużo. Trzeba jednak wiedzieć, że taki dach przeważnie pokrywa dobudówki, ewentualnie długie i wąskie obiekty. W jego przypadku kąt nachylenia jest większy od tego stosowanego w odmianach płaskich.

W naszym kraju do krycia budynków najczęściej stosowana jest konstrukcja dwuspadowa. Co już sugeruje nazwa, składa się z dwóch nachylonych połaci zabezpieczających domy o prostokątnym obrysie. Ceny materiałów i wykonania są stosunkowo niskie a montaż nie sprawia problemów. Nie wymaga skomplikowanych prac dekarskich. Istnieje też ciekawa odmiana tej wersji zadaszenia. Chodzi tu o tak zwany dach naczółkowy. Jego charakterystyczną cechą jest zastosowanie trójkątnych połaci w szczytowej ścianie budynku. Te ukośnie zamocowane elementy sprawiają, że dach staje się dużo odporniejszy na silne wiatry.

W wielu domach zastosowano dachy czterospadowe. Składają się z dwóch większych, trapezowych połaci oraz dwóch mniejszych, trójkątnych. To tak zwane wersje kopertowe. Spotyka się także warianty namiotowe, w tym przypadku wszystkie połacie są trójkątne. Natomiast duże obiekty z wieloma pomieszczeniami pokrywa się dachami wielospadowymi. Są drogie, bowiem ich wykonanie wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Od czasu do czasu można napotkać zadaszenia masandrowe. Mają kilka połaci składających się z dwóch części o różnym nachylenia. Rozwinięcie tematów poruszanych w tej części artykułu znajduje się na naszym portalu.

Chętnie wybierane pokrycia dachowe

Stworzenie szkieletu dachu to ważna, lecz jednak tylko część pracy. W kolejnym etapie trzeba zamontować wybrane materiały dekarskie. Muszą być dopasowane do rodzaju więźby dachowej. Na jakie opcje mogą zdecydować się inwestorzy? Podstawa, o czym zaświadczy każdy dekarz, to klasyczna dachówka ceramiczna. Może zagościć na masywnej więźbie, bo tylko taka utrzyma jej ciężar. Ten materiał jest odporny na uszkodzenia i bardzo elegancki. Przy czym trzeba wiedzieć, że kosztuje dość dużo. Dlatego dobrą propozycją dla osób dysponujących ograniczonym budżetem jest dachówka betonowa. Dostępna w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie.

Nie każdy inwestor może sobie pozwolić na masywną więźbę. Tam gdzie powstają lekkie szkielety stosowana jest blachodachówka. Występuje w wielu interesujących wzorach i kolorach. Zarówno obróbki blacharskie jak i montaż nie są trudne. Ważne jest też to, że blachodachówka jest tania. Jednakże sporym mankamentem jest brak izolacji akustycznej. Konieczne jest zastosowanie dodatkowego wygłuszenia. W przeciwnym wypadku na poddaszach użytkowych będzie bardzo głośno. To jeszcze nie koniec opcji, jakie daje odpowiednio uformowana blacha. Kolejne rozwiązanie zdobywa coraz więcej pozytywnych opinii.

Wspomnianym materiałem dekarskim jest nowoczesna blacha trapezowa. Zazwyczaj pokrywa się nią dachy dwuspadowe. Jest tania, lekka i łatwa w montażu. Ewentualne obróbki blacharskie również nie sprawiają większych trudności. Tym sposobem opisaliśmy często wybierane pokrycia dachowe. Oprócz nich doświadczony dekarz z pewnością poleci alternatywną propozycję. Jest nią uniwersalny gont bitumiczny. Bez problemu dopasowuje się go do wszelkich krzywizn i załamań dachu. Pełną charakterystykę wszystkich wymienionych pokryć można znaleźć na naszej stronie. Tam też podajemy ceny materiału oraz koszty robocizny.