Dalmierz laserowy - istotne informacje

Zastosowanie dalmierza laserowego

Dalmierz laserowy to rodzaj dalmierza, który służy do określania odległości od obiektu nieprzezroczystego przy pomocy promienia lasera. Promień ten zwykle jest podczerwony. Inne nazwy tego urządzenia, z którymi można się spotkać, to LTM od angielskiego laser target marker, LRF od angielskiego laser rangefinder, a także miernik laserowy, metr laserowy, odległościomierz laserowy, laserowy miernik odległości lub dalmierz elektryczny. Pomiar laserowy przy użyciu tego urządzenia ma zastosowanie w geodezji, w budownictwie, przy pracach wykończeniowych, ale również w sporcie np. golfie przy uderzeniach na duże dystanse, podczas polowań oraz przez wojsko i policję.

W budownictwie dalmierze laserowe mają zastosowanie do mierzenia odległości na placu budowy, podczas prac geodezyjnych, a także prac wykończeniowych we wnętrzach. Umożliwiają pomiary z dokładnością maksymalnie do kilku milimetrów. Dzięki ich zastosowaniu możliwy jest w praktyce pomiar odległości w przedziale od kilkudziesięciu centymetrów do kilkudziesięciu metrów, choć teoretyczny zasięg niektórych urządzeń może być przewidziany nawet do 200-300 m. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dalmierzy laserowych ze względu na zasadę działania tego urządzenia.

Wykonywanie pomiaru dalmierzem laserowym

Pomiar dalmierzem laserowym polega na tym, że przykłada się go górą lub dołem (w zależności od wybranej opcji) do jednego z końców mierzonego odcinka, a następnie nacelowaniu nim w punkt na przeciwległym jego końcu. Warto wspomnieć także o tym, że zasięg dalmierza laserowego zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju materiału, na jaki pada światło lasera i możliwości tego, czy można gołym okiem dostrzec punkt odbicia, czyli miejsca, do którego ma być wykonany pomiar.

Pomiar laserowy - zasięg, dokładność

Zasięg pomiaru odległości dalmierzem laserowym zależny jest od możliwości ujrzenia plamki światła laserowego, a także od rodzaju materiału, na który to światło pada. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników dalmierze laserowe mają ograniczoną moc, co przekłada się na zasięg tych urządzeń. Pomiar laserowy odległości będzie bardzo ograniczony w przypadku powierzchni porowatych, ciemnych i wilgotnych. Największe zasięgi (ok. 100 m) będą możliwe w przypadku słabo oświetlonych wnętrz. Warto w tym miejscu wspomnieć, że najdokładniejsze dalmierze laserowe wiodących producentów wykonują po kilkanaście pomiarów, a następnie uśredniają wynik. Pozwala to na wykluczenie błędów, które wynikają z drgań ręki.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie dalmierzy laserowych

Wiodący producenci oferują czasami całe zestawy, w których znaleźć się mogą np. statywy, okulary zwiększające kontrast, tarcze pokryte folią odblaskową itp. W większości przypadków dalmierze posiadają także dodatkowe funkcje, m.in. obliczanie objętości, powierzchni i wysokości, pomiar kątów, interface Bluetooth lub gniazdo USB do komunikacji z komputerem, palmtopem czy tabletem. Dalmierze laserowe są zwykle zasilane z wymiennego akumulatora lub z baterii AA.

Dalmierz laserowy - rodzaje, zasada działania

Pomiar laserowy - czas przelotu

Pomiar laserowy w urządzeniach LTM może polegać na różnych zasadach. Jedną z nich jest czas przelotu promienia laserowego. Polega ona na tym, że przez narzędzie jest wysyłany promień lasera w kierunku określonego obiektu, dokąd interesuje nas pomiar. Następnie mierzony jest czas, w którym odbity promień wraca do nadawcy. Czas ten stanowi podstawę do wyznaczenia odległości od interesującego nas obiektu. Tego rodzaju dalmierz elektryczny ma szerokie zastosowanie podczas prac budowlanych - zarówno zewnętrznych, jak i wykończeniowych wewnętrznych.

Polecane promocje na narzędzia

Pomiar laserowy - przesunięcie fazowe fali świetlnej

Innym sposobem, na zasadzie którego może działać dalmierz laserowy, jest obliczanie przesunięcia fazowego wychodzącej z urządzenia fali świetlnej. To metoda bardzo precyzyjna i ma zastosowanie przede wszystkim w wojsku i policji. W przypadku zagadnień związanych z budownictwem taki miernik laserowy ma zastosowanie przede wszystkim podczas prac geodezyjnych, gdzie liczy bardzo dokładny pomiar długości. Jednak urządzenia tego typu spotkać można również podczas prac budowlanych i wykończeniowych.

Dalmierz laserowy podczas użycia czy też miernik laserowy oraz cena za laserowy miernik odległości i jego zastosowanie
Dalmierz laserowy - rodzaje, zastosowanie, producenci, opinie, porady

Pomiar laserowy - interferometria

Kolejna zasada działania dalmierza laserowego to interferometria. Tego typu urządzenie wykorzystuje interferencję fal elektromagnetycznych (powstawanie nowego rozkładu przestrzennego amplitudy fali w wyniku nakładania się dwóch lub więcej fal). Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale to najdokładniejszy metr laserowy z dostępnych w sprzedaży. Wiąże się z tym także bardzo wysoka cena, a urządzenia z takim systemem są niestety podatne na uszkodzenia. Tego typu odległościomierz laserowy ma zastosowanie głównie w wojsku i policji. Bywa wykorzystywany również przy pracach geodezyjnych i budowlanych, jednak na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić nieliczni.

Dalmierz laserowy - wiodący producenci i ceny

W sprzedaży dostępnych jest wiele dalmierzy laserowych różnych firm. Jednak tak precyzyjny pomiar odległości jak pomiar laserowy należy wykonywać urządzeniem o najwyższej jakości. W związku z tym odradzamy zakup mierników laserowych nieznanych firm. Wśród producentów tych urządzeń warto zwrócić uwagę na takie marki jak: Stabila, CST/Berger, Makita, Stanley, Leica, Dewalt, Bosch, TruPulse, czy Toolcraft. Inwestycja w laserowy miernik odległości tych producentów to zawsze strzał w dziesiątkę, a sprzęt taki będzie służył przez długi czas wykonując zawsze bardzo dokładny pomiar odległości. Cena takich urządzeń będzie wyższa niż tych „no name”, jednak zainwestujemy w najwyższą jakość. W poniższej tabeli przedstawiamy polecane modele dalmierzy laserowych, ich najważniejsze parametry i ceny.

Porównanie wybranych modeli dalmierzy laserowych - parametry, ceny

Model

Zasięg

Dokładność

Zasilanie

Odporność

Cena

Leica Disto S910 - dalmierz laserowy 3D zestaw

300 m

1 mm na 1 m

akumulator Li-Ion

IP64

7 999 zł

Dalmierz Leica DISTO X4 - ZESTAW INWENTARYZACYJNY z tabletem

150 m

1 mm na 1 m

2 x 1.5 V AA, 4000 pomiarów

IP64

6 290 zł

Dalmierz Leica DISTO X3 - ZESTAW DO POMIARÓW 3D z tabletem

150 m

1 mm na 1 m

2 x 1.5 V AA, 4000 pomiarów

IP64

5 688 zł

Dalmierz Leica DISTO D510 - ZESTAW W WALIZCE

200 m

1 mm

2 x 1.5 V AA, 5000 pomiarów

IP64

2 749 zł

Dalmierz Leica DISTO D810 touch

200 m

1 mm

akumulator Li-Ion

IP54

2 399 zł

Dalmierz laserowy TruPulse 200L

1750 m

1 mm

Li

IP54

2 409 zł

Dalmierz laserowy DeWALT DW033-XJ

30 m

3 mm

AAA 2 x 1,5V

229 zł

Dalmierz laserowy Bosch GLM 80 + szyna R 60

80 m

0,2 stopnie

akumulator Li-Ion, 25 000 pomiarów

IP54

939 zł

Dalmierz laserowy Bosch GLM 50C - BLUETOOTH

50 m

1,5 mm

2 x AAA 1.5 V

IP54

589 zł

Dalmierz laserowy Bosch GLM 80

80 m

1,5 mm

akumulator Li-Ion, 25 000 pomiarów

IP54

699 zł

Do bardzo dokładnych obliczeń odległości podczas prac geodezyjnych, budowlanych, czy wykończeniowych wykorzystywany jest coraz częściej dalmierz laserowy. Urządzenie to pozwala nie tylko na wykonanie precyzyjnych obliczeń, ale również znacznie ułatwia pracę, skutecznie zastępując taśmy miernicze i inne narzędzia. Dalmierze laserowe zaopatrzone są często w szereg dodatkowych funkcji, które umożliwiają także wykonywanie pomiarów powierzchni, objętości czy wysokości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny