Dekoratornia – porady dla każdego aranżującego mieszkanie

Program o aranżacji wnętrz – Dekoratornia, jest na antenie już od 10 lat. Przez długie lata prowadziły go dwie projektantki wnętrz - Sylwia Michalska oraz Magdalena Borowiak. Obecnie zmieniło się to i gospodarzami są Ula Kołodziejek-Herman i Maciek Bogaczewicz. W niewielkiej mierze program oparty jest o formułę telenoweli "docu-soap", pokazywane są w nim historie ludzi i ich problemy, które między innymi rozwiązywane są poprzez zmiany wnętrza.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Zasada działania programu Dekoratornia jest prosta. Ochotnicy zgłaszają chęć zmiany swojego mieszkania, a gdy zostaną wybrani, do ich mieszkania wkraczają projektancki oraz ekipa remontowa. Przeprowadzają oni we wskazanych pomieszczeniach prawdziwą rewolucję. Mieszkanie zmienia się nie do poznania, dzięki zastosowaniu niewielkich i mało inwazyjnych zmian. Efekt zazwyczaj jest zachwycający i wprawia w osłupienie domowników.

Poza metamorfozami w programie można zobaczyć wiele materiałów poradnikowych oraz nowinek na temat wykończenia wnętrz. Możemy dowiedzieć się między innymi, jakie płytki są obecnie modne, co położyć na podłodze w łazience, czy też jak wybrać idealne łóżko. Projektanci odwiedzają również domy sławnych osób, aby zainspirować się urządzonymi ze smakiem wnętrzami.

Projektanci z Dekoratorni to młodzi i pełni zapału ludzie, którzy starają się pomóc w każdej sytuacji. Nawet jeśli wydaje się ona beznadziejna, a mieszkanie zupełnie nieustawne, to zawsze potrafią wyczarować prawdziwie piękne wnętrze i stworzyć efektowny i funkcjonalny projekt. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Często jeśli nie mogą znaleźć odpowiedniej rzeczy w sklepach – robią ją samodzielnie. Liczą się z gustem i smakiem inwestorów. Często nawiązują w aranżacji do stylu życia, czy doświadczeń osób, które będą zamieszkiwały dane wnętrze.

Program ma również aspekty rozrywkowe, gdyż podczas pracy, projektanci wraz z ekipą remontową, a szczególnie z Waldim i Marcinkiem mają wiele różnych perypetii oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wybuchają również drobne sprzeczki, które wprowadzają wiele humoru i zabawnych gagów. Dzięki temu program Dekoratornia ogląda się z zainteresowaniem i uśmiechem na ustach.

Metamorfoza mieszkania krok po kroku – jak to się odbywa w Dekoratorni?

Do programu zgłaszają się osoby, które dopiero się urządzają, spodziewają się dziecka, albo kompletnie nie odnajdują się w swoim obecnym mieszkaniu. Całość rozpoczyna się od obejrzenia lokum oraz dokładnego wywiadu z domownikami. Po rozmowie projektanci przygotowują wstępny projekt, ustalają z mieszkańcami kolory, faktury oraz przedstawiają propozycje zmian. Jednak to przeważnie tylko ogólne dywagacje, bo efekt końcowy pozostaje do samego końca nieznany.

Projektanci pracują  na podstawie określonego budżetu, jaki ma na remont inwestor. Po wykonaniu projektu i zaakceptowaniu go przez zleceniodawców, projektanci przystępują do pracy, wybierają materiały oraz pasujące aranżacyjnie elementy. Zaczyna się dobieranie idealnego odcienia, czy elementu wykończenia. Często odbywa się to metodą prób i błędów, kolory są ręcznie dobierane poprzez dodawanie pigmentów, deski na podłogę przycinane, a płytki dobierane dokładnie do wymiarów ściany. Wszystko musi być tak, jak planują projektanci.

Zazwyczaj zmiany w urządzonych wnętrzach są mało inwazyjne, ale zdarza się że ścianka działowa zostaje wyburzona lub dostawiona. Takie zabiegi pozwalają na uzyskanie zupełnie innego pomieszczenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mała zmiana może dać nam duży efekt, a to, co do tej pory przeszkadzało w codziennym użytkowaniu wnętrza, można szybko i łatwo zmienić.

Każdy element aranżacyjny projektanci wybierają osobiście, a jeśli nie mogą czegoś znaleźć – robią go własnoręcznie. Końcowym etapem aranżacji wnętrza jest dobór dodatków. Tu okazuje się, jak bardzo ważne są one w aranżacji wnętrza. Miejsce na nie w urządzanym wnętrzu jest zazwyczaj przewidziane już wcześniej. Moment kiedy znajdują się na swoich miejscach okazuje się prawdziwym ukoronowaniem całej metamorfozy.

Gdy już mieszkanie jest gotowe, projektanci Dekoratorni zapraszają domowników i z zawiązanymi oczami wprowadzają do zupełnie odmienionego pomieszczenia. Efekt zazwyczaj robi pozytywne wrażenie, choć niejednokrotnie bywa ogromnym zaskoczeniem i okazuje się zupełnie różny z wyobrażeniem, które miało miejsce na etapie projektowania.

Dekoratornia – dlaczego warto odświeżyć swoje wnętrze i wziąć udział w programie?

Często mieszkając dłuższy czas w miejscu, które nie do końca spełnia swoje funkcje, przestajemy to zauważać. Popadamy w rutynę, przyzwyczajamy się do niedoróbek oraz elementów, które nie do końca nam się podobają. Nie mamy motywacji, aby coś zmienić i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że taka metamorfoza mogłaby wpłynąć pozytywnie na nasze życie.

Bywa również tak, że urządzając wnętrze od podstaw nie mamy za bardzo pomysłu jak się za to zabrać. Urządzamy więc pokój dziecka lub łazienkę bez przekonania, umieszczając w nim wszystkie niezbędne sprzęty oraz meble, nie zastanawiając się za dużo nad kwestią aranżacji czy wystroju. Może okazać się, że robimy duży błąd, gdyż urządzone przez nas wnętrze będzie mało funkcjonalne.

Program Dekoratornia zachęca do zmian, które pomogą zmienić nie tylko wnętrze, ale również jakość życia wszystkich domowników. Nieciekawe oraz nudne, a także urządzone w przypadkowy sposób wnętrza można czasem odmienić za pomocą najprostszych metod i przy niewielkim wkładzie finansowym.

Młodzi, pełni pasji projektanci zachęcają, aby zmienić swoje mieszkanie i uzyskać efekt, o którym zawsze marzyliśmy. To nic trudnego, jeśli tylko pozwolimy na zmianę i poświęcimy na nią trochę czasu. Może okazać się, że projektanci trafią idealnie w nasze gusta i stworzą pomieszczenie, w którym będzie nam się nareszcie miło mieszkało.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny