Dereń kanadyjski - charakterystyka

Dereń kanadyjski (Cornus canadensis) jest gatunkiem krzewu zaliczającym się do rodziny dereniowatych. Z racji swojej niedużej wysokości, ponieważ roślina dorasta maksymalnie do 20 cm, a także płożącego pokroju, ten gatunek derenia traktowany jest jako roślina okrywowa. Okres kwitnienia przypada na czerwiec. W tym czasie na krzewach pojawiają się nieduże kwiaty, które są dość niepozorne. Tak naprawdę za białe kwiaty uznawane są cztery podsadki, które otaczają rzeczywiste kremowe kwiaty derenia kanadyjskiego.

Po okresie kwitnienia, a dokładniej w sierpniu, na miejscu kwiatów pojawiają się czerwone owoce, które są jadalne. Zaletą dereni kanadyjskich jest zachowanie liści przez cały sezon zimowy, jeżeli nie wystąpią surowe warunki pogodowe. Dość mocno unerwione liście są doskonałą ozdobą dla wielu ogrodów. W okresie jesienno-zimowym przebarwiają się na żółto, a następnie na czerwono. Zaleca się, aby te krzewy płożące obsadzać pod wysokimi drzewami, których korony blokują dostęp promieni słonecznych do gleby.

Popularne gatunki derenia

Dereń okrywowy kanadyjski nie jest jedynym gatunkiem krzewów z rodziny dereniowatych, cieszący się popularnością w naszych ogrodach. Warto dowiedzieć się, jakie jeszcze pozostałe gatunki derenia możemy uprawiać. Należy mieć na uwadze, że do wyboru mamy zarówno gatunki rodzime, jak i również te, które przywędrowały do nas z innych krajów.

Do rodzimych gatunków zaliczają się:

  • Dereń jadalny (Cornus mas) - jest to dość wysoki krzew osiągający nawet do 10 metrów wysokości. Okres kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o żółtym zabarwieniu. Krzewy owocowe rzeczywiście wydają jadalne owoce o dość cierpkim smaku. Są one bardzo cenne ze względu na dużą ilość zawartych w nich witamin, szczególnie witaminy C.
  • Dereń biały (Cornus alba) - krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Roślina wyróżnia się czerwonymi pędami, które stają się wyjątkowo dekoracyjne zimą. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. W tym czasie pojawiają się bardzo drobne kwiaty o żółtym zabarwieniu, które często pojawiają się powtórnie na jesieni.
  • Dereń rozłogowy (Cornus sericea) - chociaż nazwa wskazuje, że może to być dereń okrywowy, to tak naprawdę krzew ten dorasta nawet do 2,5 metra wysokości. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. W tym czasie na pędach pojawiają się drobne białe kwiaty zebrane w dość spore podbaldachy. Cechą charakterystyczną, jaką wyróżnia się krzewy owocowe tego gatunku są przebarwiające się w okresie zimowym na czerwono pędy.

Dereń okrywowy - wymagania uprawowe

Już po charakterystyce cornus canadensis można stwierdzić, iż jest to roślina okrywowa bardzo łatwa w uprawie. Dereń kanadyjski najlepiej radzi sobie na cienistym stanowisku. Warto, aby podłoże było stale wilgotne i odpowiednio przepuszczalne. Krzewy owocowe najlepiej będą rozwijać się na glebie o odczynie lekko kwaśnym.

Największą zaletą, jaką wyróżnia się dereń okrywowy, jest możliwość uprawy tego krzewu bez konieczności wystawienia na promienie słoneczne. Dlatego krzewy płożące doskonale poradzą sobie pod wysokimi drzewami, ale również na balkonach o wystawie północnej. Oczywiście roślina okrywowa świetnie sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej na tarasach oraz w ogrodzie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dereniach.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Cornus canadensis - sadzenie i rozstawa

Krzewy płożące ze względu na swój charakterystyczny pokrój powinny być sadzone w rozstawie wynoszącej ok. 40-50 cm. Tak zachowana rozstawa przyczyni się do tego, że rośliny będą miały wystarczającą przestrzeń na rozwój, jednocześnie nie zabierając sobie potrzebnych składników pokarmowych. Rozstawa nie powinna być jednak większa, szczególnie jeżeli zależy nam na utworzeniu zielonego dywanu. Natomiast sadząc dereń okrywowy w pojemnikach, rozstawa może być nieco mniejsza lub warto zdecydować się na obsadzenie pojedynczych krzewów.

Dereń kanadyjski cornus canadensis i zbliżenie na jego kwiat, a także uprawa, sadzie i porady
Jak wygląda dereń kanadyjski cornus canadensis, a także jego uprawa, sadzenie i porady ogrodnicze

Sadzenie derenia kanadyjskiego możemy rozpocząć już wczesną wiosną, a zakończyć jesienią. Tak naprawdę sadzonki cornus canadensis możemy umieszczać w gruncie przez cały okres wegetacyjny. Jeżeli jednak będzie nam zależeć na ładnym kwitnieniu roślin w swoim ogrodzie, to lepiej jest zakupić sadzonki już wczesną wiosną. Wtedy przez cały rok będziemy mogli cieszyć się dekoracyjnym charakterem, jakim wyróżnia się ta roślina okrywowa.

Roślina okrywowa - pielęgnacja derenia kanadyjskiego

Tak naprawdę zapewniając roślinie odpowiednie warunki uprawowe, nie musimy się obawiać o skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Należy oczywiście pamiętać o tym, że krzewy owocowe tego gatunku źle znoszą suszę. W związku z tym w czasie upalnych dni należy zadbać o regularne podlewanie roślin, tak aby dereń kanadyjski miał zapewnione cały czas wilgotne podłoże. Dobrze jest również w tym celu ściółkować krzewy płożące igliwiem lub korą. Ściółka jest doskonałym sposobem na utrzymanie lepszej wilgotności w podłożu.

Dereń kanadyjski jest rośliną odporną na mróz. W związku z tym nie wymaga on żadnych dodatkowych zabiegów przed zimą polegających na okrywaniu lub przeniesieniu w inne miejsce. Krzewy owocowe tego gatunku również są odporne na różne choroby. Zatem roślina tak naprawdę nie wymaga od nas żadnych dodatkowych oprysków lub stosowania nawozów. Warto mieć na uwadze, że owoce derenia są jadalne. Można z nich z powodzeniem wykonywać różnego rodzaju przetwory, które jednak nadal we współczesnej kuchni polskiej nadal są mało popularne.Rozmnażanie derenia kanadyjskiego

Wydawać by się mogło, iż skoro krzewy płożące derenia nie zaliczają się do zbyt wymagających, to jednocześnie można je bez problemu rozmnożyć. Okazuje się, że jednak nie jest to takie proste. Warto oczywiście wcześniej zapoznać się z dwoma najpopularniejszymi sposobami, aby spróbować swoich sił w powielaniu sadzonek. Jednak trzeba mieć na uwadze, iż dereń okrywowy jest dość kłopotliwy pod tym względem.

Pierwszy sposób rozmnażania cornus canadensis polega na zdobyciu nasion, które następnie stratyfikujemy. Wysiew nasion do gruntu nie przyniesie natychmiastowych efektów. Na kiełkowanie często trzeba czekać nawet do kilkunastu miesięcy. Niektóre nasiona nie wykiełkują wcale. Nawet jeżeli pojawią się młode sadzonki, to mogą one być o wiele słabsze, a nawet nieco będą różnić się od macierzystych krzewów.

Innym sposobem na to, jak rozmnażać krzewy płożące jest podzielenie rozłogów korzeniowych. Jednak również ta metoda nie gwarantuje nam przyjęcia się młodych sadzonek. Dlatego, jeżeli zależy nam na skutecznym rozsadzeniu rośliny, to lepiej jest zdecydować się na zakup nowych roślin. Wtedy będziemy mieli pewność, że krzewy owocowe na pewno przyjmą się w naszym ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny