Dereń kwiecisty cornus florida - charakterystyka

Dereń kwiecisty (Cornus florida) jest krzewem ozdobnym zaliczającym się do rodziny dereniowatych. Do Europy przywędrował on z Ameryki Północnej. Dorasta on do 10 metrów wysokości. Wyróżnia się bardzo rozbudowaną koroną. Często dostępne są odmiany ozdobnych drzew. Pędy dorastają dość spore liście o eliptycznym kształcie, które stanowią niesamowitą ozdobę, kiedy zaczynają się przebarwiać na jesieni na kolory od jasnej czerwieni, aż po fiolet.

Oczywiście na uprawę derenia kwiecistego decydujemy się ze względu na piękne kwiaty, które pojawiają się zazwyczaj w maju. W zależności od odmiany kwiaty są koloru białego lub jasnoróżowego. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce. Chociaż w naszym klimacie drzewko bardzo rzadko owocuje, przez co jest ono uznawane za typowo dekoracyjne.

Dereń cornus florida - odmiany

Jak już wcześniej wspomniano, dereń kwiecisty posiada oryginalne odmiany, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów, wysokością, a także pokrojem. Mimo pięknego kwitnienia gatunek ten nadal nie jest jeszcze tak bardzo spopularyzowany, jak na przykład dereń biały, czy też dereń jadalny.

Wśród popularnych odmian wymienia się takie krzewy jak:

  • Dereń cornus florida Rubra - jest to najpopularniejsza odmiana zaliczająca się do tego gatunku. Sadzonki dorastają maksymalnie do 2 metrów wysokości. Eliptyczne, zielone liście, przebarwiają się na czerwono. Oczywiście największą ozdobą są kwiaty różowo-białe.
  • Dereń kwiecisty Cherokee Chief - jest o wolnorosnący krzew, który osiąga maksymalnie do 5 metrów wysokości. Odmiany te zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Intensywny różowy kolor kwiatów powoduje, że sadzonki derenia mocno wyróżniają się na tle innych krzewów ozdobnych. Natomiast liście przebarwiają się na fioletowo bądź karminowo.
  • Dereń kwiecisty malinowa chmurka - jest to krzew ozdobny, którego kwiaty są zabarwione na kolor różowy. Dekoracyjne są również liście, które jesienią przebarwiają się na kolor purpurowo-czerwony. Sadzonki zazwyczaj dorastają maksymalnie do 3 metrów wysokości.
  • Dereń kwiecisty Cherokee Sunset - jest to kolejna odmiana, która pięknie kwitnie na różowy kolor. Okres kwitnienia przypada na wiosnę, przy czym na początku kwiaty przybierają odcień mocnej czerwieni, po to, by z biegiem czasu delikatnie jaśnieć. Ciekawostką jest to, że liście nie przebarwiają się tylko jesienią.
  • Dereń kwiecisty Rainbow - krzew dorastający maksymalnie do 3 metrów wysokości. Jego największą ozdobą są liście przyozdobione żółtą otoczką, które jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwony kolor. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. W tym czasie pojawiają się białe nieduże kwiaty.
  • Dereń kwiecisty biała chmurka - pięknie kwitnąca odmiana, której sadzonki dorastają maksymalnie do 3 metrów wysokości. Liście są zielone, często poskręcane. Jesienią przebarwiają się na purpurowo.

Krzewy owocowe derenia kwiecistego - uprawa i pielęgnacja

Większość gatunków dereni nie ma większych wymagań uprawowych. Należy jednak mieć na uwadze to, że krzewy owocowe z gatunku derenia kwiecistego nie są tak popularne w naszych ogrodach ze względu na trudności w uprawie. Jednak warto dowiedzieć się, jakie preferencje posiada ten krzew, aby móc się doczekać naprawdę pięknych kwiatów.

Gatunek ten przywędrował do nas z Ameryki Północnej. Jednak nasz klimat nie do końca nam odpowiada. Przede wszystkim sadzonki powinny znajdować się na słonecznych stanowiskach. Jednak roślina jest bardzo wrażliwa na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W związku z tym dobrze jest zadbać o wschodnią lub północną wystawę. Nie bez znaczenia jest również wybór podłoża. Gleba powinna być bogata w związki mineralne. Polecane są gleby o lekko kwaśnym odczynie.

Krzewy owocowe derenia kwiecistego będą najlepiej rozwijać się na lżejszych glebach. Chociaż inne gatunki dereni bardzo łatwo dostosowują się do panujących warunków uprawowych, a także mogą bez żadnego problemu być uprawiane w aglomeracjach miejskich, tak przy dereniach kwiecistych nie jest to już takie oczywiste. Krzewy owocowe są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, jak i również zasolenie gleby. Dlatego na piękny rozwój krzewu tak naprawdę mamy szansę poza miastami, a także w miejscach, w których podłoże nie jest skażone.

Dwa białe kwiaty derenia kwiecistego i zastosowanie rośliny, a także jej odmiany, uprawa oraz sadzenie
Dereń kwiecisty w ogrodzie krok po kroku, czyli uprawa i pielęgnacja, rodzaje, odmiany i sadzenie

Jeżeli chcemy się doczekać pięknych kwiatów, to musimy zadbać o cały zestaw zabiegów pielęgnacyjnych względem naszego krzewu. Dereń kwiecisty jest gatunkiem, który nie może być wystawiony na długotrwałą suszę, jak i również źle znosi, gdy podłoże jest zbyt mokre. Dlatego dobrze jest zadbać o przepuszczalne podłoże. To uchroni roślinę przed zbyt mokrym sezonem letnim. Natomiast w czasie suszy musimy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Kolejnym zabiegiem, o którym musimy pamiętać to nawożenie. Dereń kwiecisty potrzebuje do swojego rozwoju oraz kwitnienia, bardzo dużej ilości związków organicznych. Dlatego możemy z powodzeniem krzewy te nawozić nawet do 3 razy w roku. Jednak niezwykle istotny jest wybór preparatów. Muszą one być przeznaczone do roślin, które rozwijają się na podłożu o kwaśnym odczynie. W związku z tym sprawdzą się nawozy, które zazwyczaj stosujemy w przypadku iglaków lub też rododendronów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Pierwsze nawożenie wykonujemy wiosną, a dokładnie na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie dobrze jest zastosować kompleksowy nawóz przeznaczony do roślin kwasolubnych. Kolejną dawkę aplikujemy w czerwcu. Jeżeli chcemy, to zasilanie rośliny możemy powtórzyć jeszcze pod koniec lata. Jednak ten termin nie powinien być późniejszy niż druga połowa sierpnia. Jest to spowodowane tym, iż pod koniec lata krzew zaczyna przygotowywać się do zimy. Natomiast zbyt późno zaaplikowane składniki pokarmowe, w tym azot, mogłyby przedłużyć wegetację rośliny. W efekcie tego dereń kwiecisty byłby narażony na przemarznięcie.

Dereń kwiecisty, tak samo, jak każdy inny krzew z rodziny dereniowatych potrzebuje corocznego przycinania. Termin cięcia planujemy wczesną wiosną, najczęściej na przełomie lutego i marca. W tym czasie zaczynają się pojawiać powoli pąki listków. W tym czasie usuwamy wszystkie chore oraz przemarznięte pędy. Ponadto warto zaplanować także cięcie odmładzające. Polega ono na usuwaniu starych pędów, jak i również tych, które zbyt mocno obniżają się w kierunku ziemi. Dereń kwiecisty cornus florida to wybór wart rozważenia.Sadzonki derenia kwiecistego - ceny

Jeżeli mimo wszystko nie zniechęciliśmy się skomplikowaną uprawą dereni kweicistych w naszym klimacie, to zapewne chcemy się dowiedzieć, jak jest cena poszczególnych sadzonek. Trzeba wziąć pod uwagę, że dereń kwiecisty jest nie tylko rzadko uprawiany w naszych ogrodach, ale również nadal nie zalicza się do zbyt częstych okazów w sklepach ogrodniczych.

Przykładowe ceny sadzonek derenia kwiecistego

Nazwa odmiany

Cena

Krzewy owocowe dereń cornus florida rubra C2, kolor różowy

Cena od 59,00 zł

Dereń cornus florida rubra, kolor różowy

Cena od 62,99 zł

Dereń cornus florida rubra, 3 nasiona

Cena od 2,00 zł

Dereń cornus florida rubra nasiona 10 g, kolor różowy

Cena od 16,50 zł

Dereń kwiecisty Cherokee Sunset, kolor różowy

Cena od 120,00 zł

Dereń kwiecisty Malinowa chmurka

60,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny