Krzewy ozdobne derenia pagodowego - popularne odmiany

Interesując się krzewami z gatunku derenia pagodowego, największą popularnością cieszy się odmiana Variegata. Ciekawostką jest to, że odmianę tę stworzono we Francji już w 1896 roku. Natomiast dopiero po 8 latach została ona udostępniona w handlu. Są to drzewa lub krzewy owocowe, które dorastają nawet do 6 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są zielonkawe liście, które posiadają jasny margines. Okres kwitnienia przypada na czerwiec. Jednak są one dość niepozorne. Natomiast owoce w postaci czarnych jagód pojawiają się już w sierpniu. Odmiana Variegata jest najłatwiej dostępną spośród wszystkich pozostałych. Jednocześnie te krzewy owocowe uznaje się za najbardziej dekoracyjne. Można je obsadzać jako solitery lub też tworzyć z nich ozdobny szpaler w ogrodzie.

Do pozostałych odmian derenia pagodowego zalicza się przede wszystkim:

  • Dereń pagodowy Pagoda - dereń drzewiasty dorastający nawet do 9 metrów wysokości. Wyróżniają się zielonymi liśćmi, które w okresie jesiennym zaczynają się przebarwiać na czerwono. Tak jak odmiana Variegata, również odmiana Pagoda kwitnie w czerwcu. Natomiast ciemne jagody pojawiają się we wrześniu. Są to ozdobne krzewy liściaste, które gubią liście na sezon zimowy. Jednak przy ciepłej jesieni i zimie, długo utrzymują się na gałęziach.
  • Dereń drzewiasty Candlelight - wysokie drzewa lub krzewy owocowe dorastające do 12 metrów wysokości. Cornus Controversa na pniu wyróżniają się dość sporymi liśćmi osiągającymi do 15 cm długości. Ich jasnozielony koloryt jesienią zaczyna przebarwiać się na czerwono. W maju i czerwcu pojawiają się jasne, drobne kwiaty, które są zebrane w dość spore baldachy. Natomiast na przełomie lata i jesieni pojawiają się owoce w postaci ciemnych jagód.
  • Cornus controversa Green Carpet -  nieduże krzewy liściaste dorastające do 1 metra wysokości. Odmiana ta wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi, które w sezonie jesiennym przebarwiają się na czerwono. Okres kwitnienia przypada na przełomie maja i czerwca. W tym czasie na pędach pojawiają się drobne kwiaty o kredowo białym zabarwieniu. Natomiast na początku jesieni zaczyna się pora owocowania.
  • Dereń drzewiasty Lucia - jest to kolejna odmiana, która dorasta do 12 metrów wysokości. Cronus Controversa Lucia wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi z charakterystyczną żółtą plamą. Tak jak w przypadku pozostałych odmian mamy do czynienia z przebarwieniem na czerwono w okresie jesiennym. W maju i czerwcu pojawiają się drobne kwiaty, które zebrane są w dość spore baldachy. Natomiast w sierpniu zaczyna się okres owocowania. W tym czasie pojawiają się ciemne jagody.

Dereń pagodowy - uprawa

Dereń drzewiasty Variegata jest odmianą, która doskonale radzi sobie w większości warunków. Oczywiście warto stworzyć idealne stanowisko, dzięki czemu krzewy owocowe będą rozwijać się niezwykle obficie. Przede wszystkim dereń pagodowy Variegata najlepiej czuje się na żyznych i przepuszczalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Chociaż pozostałe gatunki dereni powinny być sadzone na stanowiskach słonecznych, to jednak odmiana Variegata najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych.

Dobrze jest, aby krzewy owocowe tego gatunku były posadzone w miejscach osłoniętych od wiatru. Cornus Controversa doskonale radzi sobie z miejskimi zanieczyszczeniami. W związku z tym, krzewy ozdobne świetnie sprawdzą się do nasadzeń w parkach oraz zielonych skwerach. Ze względu na dość dużą wysokość, odmiana Variegata okazale rośnie jako soliter lub też w sąsiedztwie innych krzewów i drzew ozdobnych. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dereniach.

Dereń pagodowy variegata i zbliżenie na jego kwiat, a także uprawa, sadzie i porady
Jak wygląda dereń pagodowy variegata, a także jego uprawa, sadzenie i porady ogrodnicze

Cornus controversa - zabiegi pielęgnacyjne

Również w odróżnieniu od pozostałych gatunków, dereń Variegata bardzo dobrze czuje się na wilgotnym podłożu. Dlatego jednym z obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne podlewanie. Ponadto młode krzewy są narażone na przemarzanie, szczególnie te, które są posadzone w najzimniejszych regionach Polski. Dlatego należy je odpowiednio zabezpieczać przed sezonem zimowym poprzez ściółkowanie oraz okrywanie. Najlepiej sprawdzi się włóknina, która jednocześnie utrzyma odpowiednią wilgotność.

Niestety rozmnażanie derenia pagodowego wcale nie jest proste. Uprawa jego z pędów praktycznie nie jest możliwa. Pod tym względem najczęściej wykonuje się sadzonki na pniu w profesjonalnych szkółkach poprzez szczepienie nawet na sadzonkach innych odmian.

Innym sposobem na rozmnażanie w domowych warunkach, jest zdobycie nasion z owoców. Taka uprawa młodych sadzonek jest jednak dość czasochłonnym procesem. Należy pamiętać o tym, iż tego gatunku krzewy liściaste potrzebują stratyfikacji nasion. Oznacza to, że nasiona przechowujemy przez kilka miesięcy, najlepiej do wiosny, w regularnie zraszanym wodą piasku. Po tym czasie wysiewamy nasiona do inspektu.

Dereń drzewiasty - cena

Wiedząc już, jak wygląda uprawa derenia pagodowego, a także znamy jego najpopularniejsze odmiany, to z pewnością chcemy się dowiedzieć czegoś więcej na temat ich cen. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się ozdobne krzewy liściaste, które chętnie hodujemy w naszych ogrodach.

Przykładowe ceny sadzonek cornus controversa

Nazwa odmiany

Cena

Dereń pagodowy Variegata

Cena od 120,00 zł

Dereń pagodowy Variegata, 50 cm

Cena od 55,00 zł

Dereń dwubarwny pienny na pniu

Cena od 66,11 zł

Krzewy liściaste dereń Kousa China Girl, 12 litrów donica

Cena od 200,00 zł

Krzewy liściaste dereń Kousa Satomi, 60 cm

90,00 zł

Krzewy ozdobne dereń Kousa Milky Way, 120 cm

145,00 zł

Dereń Kousa Gold Star

120,00 zł

Dereń Kousa Great Star

80,00 zł

Dereń kresowiak, sadzonka szczepiona na pniu

51,00 zł

Dereń jadalny na pniu

29,99 zł

Dereń jadalny Bolestraszycki szczepiony

53,90 zł

Dereń jadalny Jantarnyj

16,90 zł

Dereń jadalny Paczoski szczepiony

53,90 zł

Dereń jadalny Szafer szczepiony

53,90 zł

Dereń jadalny Starokijewski

54,90 zł

Dereń pagodowy Candlelight, 60 cm

188,00 zł

Dereń pagodowy w doniczce

22,00 zł

Dereń karłowy pagodowy szczepiony

294,00 zł

Dereń pagodowy wysokość 150 cm, donica 65 litrów

340,00 zł

Dereń pagodowy Green Carpet

990,00 zł

Dereń ozdobny sibirica Variegata

14,99 zł

Kalina japońska Eskimo szczepiona na pniu

84,90 zł

Lagerstroemia czerwona na pniu

54,00 zł

Dereń rozłogowy Flaviramea, doniczka 2 litry

16,00 zł

Dereń biały z żółtymi pędami

18,00 zł

Dereń biały Elegantissima, doniczka 1 litr

9,99 zł

Dereń purpurea, doniczka 2 litry

15,00 zł

Dereń rozłogowy White Gold

6,99 zł

Dereń świdwa Anny’s Winter Orange

28,90 zł

Dereń biały Hessei

15,40 zł

Dereń jedwabny Amomum, sadzonki w doniczkach

9,90 zł

Dereń biały Ivory Halo z czerwonymi pędami

29,90 zł

Dereń biały Spaethii, czerwone pędy

9,41 zł

Dereń jadalny Wydubieckij, sadzonka szczepiona

40,00 zł

Dereń jadalny szczepiony Juliusz, sadzonka szczepiona

44,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny