Dereń rozłogowy flaviramea - charakterystyka

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) określany również jako dereń złotokory, jest krzewem zaliczającym się do rodziny dereniowatych. W naturalnych warunkach porasta on tereny Ameryki Północnej. Natomiast w Polsce występuje przede wszystkim na Południu oraz na Zachodzie. Krzewy liściaste tego gatunku dorastają maksymalnie do 2,5 metra wysokości. Największym wyróżnikiem cornus sericea są niemalże żółte pędy, które wyjątkowo ciekawie kontrastują z zimowym krajobrazem. Charakterystyczne wybarwienie kory jest najbardziej widoczne na młodych pędach, dlatego zaleca się regularnie przycinanie starszych gałązek.

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy drzewka owocowe obficie kwitną. W tym czasie pojawiają się liczne kwiaty o kremowym zabarwieniu, które są zebrane w podbaldachy. W późniejszym terminie, bo dopiero na przełomie września oraz października dereń złotokory owocuje. Białe owoce, swoim kształtem przypominające jagody, w okresie zimowym stanowią pokarm dla ptaków. Za dekoracyjne uznaje się również jasnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na żółto.

Dereń flaviramea - popularne odmiany

Krzewy liściaste z rodziny dereniowatych wyróżniają się licznymi odmianami, które są coraz chętniej uprawiane w przydomowych ogrodach. Dereń rozłogowy posiada kilka popularnych odmian, wśród których do najczęściej wybieranych zalicza się Flaviramea. Krzewy liściaste tej odmiany najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Dereń Flaviramea potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Dlatego właśnie doskonale rozwija się na bagiennych terenach.

Oprócz popularnej odmiany Flaviramea, drzewka owocowe cornus sericea dostępne są w takich kultywarach jak:

  • Kelsey Gold - krzewy liściaste wyróżniające się dekoracyjnymi liśćmi o żółozielonym zabarwieniu
  • Budd’s Yellow - jest to odmiana derenia rozłogowego, który wyróżnia się nie tylko żółtymi pędami, ale również żółtym zabarwieniem liści w okresie jesiennym. Krzewy liściaste tej odmiany dorastają nawet do 3 metrów wysokości. Krzew dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W tym czasie pojawiają się drobne, białe kwiaty, które już we wrześniu zostają zastąpione białymi owocami.
  • Kelsei - jest to dereń rozłogowy, który dorasta maksymalnie do 70-80 cm wysokości. Te niewysokie drzewka owocowe, a właściwie krzewy Kelsei wyróżniają się jasnozielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. W maju pojawiają się białe kwiaty. Natomiast okres owocowania odmiany Kelsei przypada na październik.
  • White Gold - kolejna bardzo często wybierana odmiana derenia rozłogowego, która dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Drzewka owocowe tej odmiany wyróżniają się jasnymi liśćmi, a także żółtymi pędami, które doskonale kontrastują z zimowym krajobrazem. Okres kwitnienia przypada na maj. W tym czasie odmiana White Gold obsypana jest drobnymi kwiatami o żółtym zabarwieniu. Natomiast owocowanie rozpoczyna się wczesną jesienią.
  • Hedgerow’s Gold - dereń rozłogowy dorastający do wysokości 3 metrów, wyróżniający się czerwonymi pędami. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. W tym czasie ta odmiana cornus sericea pokryta jest białymi kwiatami zebranymi w podbaldachy.

Dereń złotokory - uprawa

Dereniowate zaliczają się do krzewów, które mają swoje określone wymagania uprawowe, które należy spełnić. Dereń Flaviramea najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych. Okazuje się, że jest krzewem, który doskonale przystosowuje się do różnych rodzajów gleby. W takim razie dereń flaviramea przyjmie się praktycznie w każdym ogrodzie. Dodatkowym atutem tego gatunku jest jego wyjątkowa odporność na zanieczyszczenia miejskie. Właśnie z tego powodu często jest on wybierany do nasadzeń w parkach oraz skwerach.

Dereń złotokory sprawdza się zarówno w przypadku pojedynczych, jak i również grupowych nasadzeń. Ozdobne krzewy z powodzeniem można wykorzystać do utworzenia dekoracyjnego żywopłotu w ogrodzie. Roślina jest bardzo odporna na niskie temperatury. Dzięki temu nie tylko nie wymaga ona żadnej ochrony przed sezonem zimowym, ale jednocześnie można ją sadzić w najzimniejszych regionach Polski. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dereniach.

Cornus sericea - pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym musimy pamiętać w przypadku uprawy dereni rozłogowych, jest podlewanie krzewów w czasie suszy. Chociaż dereń złotokory poradzi sobie przy niewielkich deficytach wody, to jednak zdecydowanie lepiej rośnie na wilgotnej glebie. Dlatego w czasie upalnych i suchych miesięcy dobrze jest zadbać o regularne podlewanie.

Kolejnym zabiegiem, który sprzyja roślinie, jest systematyczne przycinanie pędów. Zaleca się, aby co roku lub co dwa lata odmładzać sadzonkę. Ponieważ dereń Flaviramea posiada najładniejszy kolor na młodych pędach. Pierwsze cięcie wykonujemy zaraz po posadzeniu krzewu do gruntu. Natomiast kolejne zabiegi przycinania wykonujemy wiosną. W tym czasie przycinamy wszystkie pędy o ⅓ długości. Nie zapominamy również o usunięciu pędów, które przemarzły lub wyschły w czasie zimy, a także, które są mocno zniszczone bądź chore.

Jeżeli zależy nam na tym, aby rozmnożyć krzewy, to najprościej będzie nam pozyskać młode sadzonki z pędów. Latem pobieramy zielone pędy, natomiast jesienią do tego celu nadają się najlepiej pędy zdrewniałe. Aby jak najszybciej uzyskać sadzonki, które będziemy mogli przesadzić do gruntu, dobrze jest zamoczyć ich końcówki w ukorzeniaczu. Innym rozwiązaniem jest rozmnażanie dereni rozłogowych przez odkłady korzeniowe. Natomiast nie poleca się rozmnażania z nasion, które jest nie tylko trudne i czasochłonne, ale również nie zawsze przynoszące oczekiwane efekty.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!Krzewy i drzewka owocowe derenia - ceny

Dereń złotokory jest na tyle interesującym krzewem, iż na pewno chcemy się dowiedzieć, jaki jest orientacyjny koszt sadzonek. Dlatego właśnie w poniższym zestawieniu znajdują się przykłady odmian derenia rozłogowego, jak i również innych gatunków tego krzewu. W ten sposób będzie można łatwiej porównać sobie koszty zakupu poszczególnych odmian.

Przykładowe ceny sadzonek dereni

Nazwa odmiany

Cena

Dereń Flaviramea rozłogowy

22,79 zł

Dereń rozłogowy White Gold

23,88 zł

Dereń rozłogowy White Gold

19,80 zł

Dereń rozłogowy White Gold, 60 cm

16,00 zł

Dereń biały Elegantissima

19,99 zł

Dereń biały Siberian Pearls

13,40 zł

Dereń biały na żywopłot 100 cm

14,99 zł

Dereń biały Aurea

19,99 zł

Dereń biały Baton Rouge Minbat

25,64 zł

Rozchodnik Jose Aubergine

20,90 zł

Rozchodnik Brilant Wysoki

18,80 zł

Rozchodnik kamczacki The Edge, 20 szt.

97,20 zł

Rozchodnik biały Coral Carpet

5,49 zł

Rozchodnik karpacki Matrona

18,90 zł

Dereń rozłogowy Kelseyi Cornus sericea

6,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny