Deski tarasowe

Deski tarasowe z drewna iglastego

Za wyborem desek z drewna iglastego przemawia przede wszystkim bardzo atrakcyjna cena oraz piękny i naturalny wygląd. Sosna, świerk i modrzew to jednak gatunki, które są stosunkowo miękkie i związku z tym wykonane z nich deski nie są tak trwałe, jak chociażby deski z drewna egzotycznego.

Deski z iglaka mają tendencję do butwienia – łatwo wchłaniają wodę. Ponadto nie są zbytnio odporne na działanie mikroorganizmów i grzybów. Zalecana jest impregnacja, która należy wykonać, co najmniej raz w roku. Dzięki temu okres użyteczności desek znacznie się wydłuża. Warto zgłębić wiedzę na temat tego materiału na serwisie https://www.porownajtarasy.pl/deska-tarasowa-modrzew.

Na deski tarasowe najczęściej wybierane są takie gatunki drewna iglastego jak:

  • Sosna - drewno łatwe w obróbce, atrakcyjne cenowo, a dzięki ciśnieniowej impregnacji odporne na warunki atmosferyczne.
  • Modrzew syberyjski i europejski – lepsze parametry ma modrzew syberyjski, tańszy jest modrzew europejski
  • Świerk – charakteryzuje do gęste ułożenie słojów oraz mniejsza zawartość żywicy

Wady i zalety desek z drewna iglastego:

Zalety i wady

Deski tarasowe z drewna egzotycznego

Wysoka twardość i największa gęstość to dwie cechy, które charakteryzują drewno egzotyczne. Dzięki właśnie tym parametrom deski z drewna egzotycznego są wyjątkowo trwałe. Jakość premium przekłada się na odpowiednio wysoką cenę. Przed zakupem warto porównać koszty u lokalnych sprzedawców korzystając z porównywarki https://www.porownajtarasy.pl/. Pomimo wysokich kosztów, warto rozważyć zakup tego materiału, ponieważ deski egzotyczne odporne są na warunki atmosferyczne, dzięki zawartości substancji oleistych.

Impregnacja desek z drewna egzotycznego nie jest konieczna, jednak mają one tendencję do patynowania. Pod wpływem atmosferycznych czynników na desce pojawia się srebrny nalot. Warto jednak podkreślić, że w żaden sposób nie wpływa na walory użytkowe desek i nie jest oznaką ich starzenia się – jest to po prostu naturalny proces. Aby uniknąć pojawienia się patyny należy zastosować olej do pielęgnacji tarasu.

Na deski tarasowe najczęściej wybierane są takie gatunki drewna egzotycznego jak:

  • Ipe – gatunek o najwyższej klasie twardości, a co za tym idzie odporny na uszkodzenia

IPE

  • Merbau – wyróżnia się gładką powierzchnią i mało widoczną strukturą dekoracyjną

Merbau

  • Cumaru – piękna barwa i bogate usłojenie

Cumaru

  • Bangikrai – praktycznie niezauważalny rysunek słojów

Bangikrai

  • Garapa – ciepła barwa i naturalny układ słojów

Garapa

  • Tatajuba – dzięki wysokiej zawartości krzemu gatunek bardzo odporny na działanie wody morskiej

Tatajuba

  • Massaranduba – ciekawy kolor i wysoka gęstość

Massaranduba

  • Kempas – przystępny cenowo, delikatna czerwona barwa.

Kempas

Wady i zalety desek z drewna egzotycznego

zalety i wady desek z drewna egzotycznego

Deski tarasowe z kompozytu

Kompozyt to materiał, który w ostatnich latach mocno zyskał na popularności. Na rynku są dostępne trzy rodzaje desek kompozytowych: z PVC, HDPE i PP.

Najdroższe są deski z PVC, które jednak charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami. Wszystko dzięki zawartości czystego PVC, czyli polichloroetenenu o wysokiej gęstości (45%), włókien drzewnych (45%) i dodatków (pozostałe 10%). Takie deski tarasowe wykazują się odpornością na warunki atmosferyczne, insekty, grzyby, ścieranie, pękanie czy gnicie. Ponadto jest to produkt niepalny i ekologiczny (100% recykling, bezpieczny dla środowiska).

Deska kompozytowa z HDPE jest tańsza od PVC, ale ma gorsze walory użytkowe. Jej głównym składnikiem jest polietylen o wysokiej gęstości. Produkt najczęściej jest produkowany w Chinach, okres użyteczności jest szacowany na maksymalnie 10 lat – to aż o 20 lat mniej niż w przypadku desek z PVC.

Najtańsza jest deska kompozytowa z PP, czyli z polipropylenu o podwyższonej gęstości. Tutaj procentowy udział drewna w składzie deski jest bardzo wysoki, a to przekłada się na parametry techniczne. 

Wady i zalety desek kompozytowych

Zalety i wady desek kompozytowych

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły