Dlaczego osuszanie fundamentów bywa koniecznością?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczna jest wilgoć w budynku. Bez względu na to, gdzie się pojawi, stanowi poważne zagrożenie. Szczególnie, jeśli mowa o jej obecności w murach lub w fundamentach. Dlaczego wilgoć w fundamentach to zagrożenie i skąd się tam ona bierze? Czy możliwe jest osuszanie fundamentów? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
Niebezpieczna wilgoć w fundamentach
Nie ma wątpliwości, że wilgoć stanowi duże zagrożenie dla człowieka. Gdziekolwiek by nie występowała, stanowi dogodne środowisko dla rozwoju grzybów. Natomiast grzyby, a przede wszystkim ich zarodniki, szkodzą ludzkiemu zdrowiu. Powodują poważne problemy z układem oddechowym. Co więcej, działają rakotwórczo. Mogą także wywoływać schorzenia układu krążenia. Dlatego jeśli pojawi się wilgoć, trzeba ją usunąć.
Pojawienie się wilgoci w fundamentach to zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale również dla budynku i każdej innej konstrukcji budowlanej. Rzecz w tym, iż wilgoć może doprowadzić do poważnego uszkodzenia konstrukcji. W konsekwencji stanie się ona niebezpieczna, ze względu na ryzyko zawalenia.
Kiedy konieczne jest osuszanie fundamentów?
Wyjaśniliśmy, dlaczego wilgoć to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Jednak skąd bierze się ona w fundamentach i murach? Kiedy rzeczywiście niezbędne jest osuszanie fundamentów? Zadania tego zwykle trzeba się podjąć ze względu na podciąganie kapilarne. To ono przeważnie jest odpowiedzialne za wilgoć w fundamentach. Mowa o podchodzeniu wody z gruntu. Problem może wynikać z sąsiedztwa podziemnego źródła lub też z przemoknięcia gleby. Problem z podciąganiem kapilarnym jest tym większy, że nie poprzestaje ono na fundamentach. Wilgoć przechodzi przez szczeliny w górę murów. W konsekwencji wilgoć pojawia się nawet w najwyższych partiach budynku, jeśli ściany nie są odpowiednio izolowane.
Jeśli możliwe jest uniknięcie podciągania wilgoci do ścian budynku, należy dążyć do tego celu. Narzędziem do tego jest osuszanie fundamentów. Zatrzymanie podciągania kapilarnego na tym etapie pozwala uniknąć wielu problemów. Przede wszystkim wilgoć nie zagraża wtedy bezpośrednio człowiekowi. W końcu nawet jeśli grzyb się rozwija, to nie na poziomie pomieszczeń. Należy też zaznaczyć, że im wyżej przedostanie się wilgoć, tym trudniejsze i bardziej czasochłonne jest osuszanie. Poza tym może dojść do poważnych zniszczeń.
Na czym polega osuszanie fundamentów?
Warto pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób przeprowadza się dzisiaj osuszanie fundamentów. Otóż dostępnych jest kilka metod. Niemniej jednak zdecydowanie najczęściej stosuje się osuszanie metodą podcinania. Polega ona na wykonaniu równej, stosunkowo cienkiej szczeliny w fundamentach. Następnie w fundamenty wkłada się szczelną płytę izolacyjną. Później pozostaje już tylko estetyczne wykończenie. Jakie są efekty? Podciąganie kapilarne zostaje zatrzymane i to na zawsze. Wbrew pozorom osuszanie omówioną metodą nie jest bardzo trudne ani czasochłonne. W profesjonalnym wykonaniu wydaje się wręcz niezwykle proste.
Sprawdź ofertę osuszania fundamentów na osuszanie-prinz.com.pl/i przekonaj się o wysokiej skuteczności metody podcinki.
Artykuł sponsorowany