Czynnik warunkujący wartość mieszkania

Niech za przykład posłuży nam Warszawa. Mieszkania bliżej centralnej części miasta oczywiście są droższe od tych zlokalizowanych dalej, jednak to jest dość oczywiste. Ciekawiej przedstawia się sytuacja dzielnic dalszych, ale dobrze skomunikowanych z resztą miasta. Inwestycje deweloperów, którzy postawili na miejsca, gdzie planowane jest przedłużenie linii metra (np. Targówek i daleka Wola), mogą być z siebie zadowoleni. Takie mieszkania bardzo szybko znajdują swoich nabywców.

Ceny takich inwestycji również poszybują w górę z każdym zakończonym etapem budowy. Często jeszcze przed rozpoczęciem prac deweloperom zostaje zaledwie kilka mieszkań na sprzedaż.

Należy pamiętać, że w każdej chwili cena upatrzonego gniazdka może się zmienić, a zależy to od wielu czynników:

Warto więc zrobić gruntowny research i wziąć pod uwagę osiedla, które dopiero powstają w strategicznych miejscach z dobrą komunikacją miejską.

Wystarczy podać za przykład okolice Dworca Wileńskiego, gdzie w 2015 roku powstała jedna ze stacji II linii metra. Mieszkania w tej okolicy są droższe o jakieś 15 proc., co jest kolejnym dowodem na to, że lokalizacja ma ogromny wpływ na cenę. Wzrost dotyczy też innych inwestycji zlokalizowanych niedaleko metra, a podaliśmy tylko jeden z przykładów. Jeśli kupujący za kilka lat będzie chciał więc przeprowadzić się w inne miejsce, zarobi na nieruchomości.

Bloki i wierzowce w nowoczesnym mieście, a także dlaczego lokalizacja ma znaczenie przy kupowaniu mieszkania
Dlaczego przy wyborze mieszkania lokalizacja jest tak ważna?

Lokalizacja ma wpływ na to, ile czasu spędzisz na dojazdach

Trudno jest planować, gdzie najlepiej zainwestować w mieszkanie, gdy ma się w perspektywie zmianę pracy, jednak istnieje kilka sposobów na ominięcie tego problemu. Przede wszystkim ważna jest wspomniana już komunikacja miejska, dzięki której łatwo dotrzeć w krótkim czasie do strategicznych części miasta.

Idźmy znów za przykładem mieszkań w Warszawie. Miejsc pracy jest bardzo dużo, więc w każdej dzielnicy można znaleźć potencjalnego pracodawcę. Istnieją jednak zagłębia biurowców, np. słynny Mordor, gdzie zatrudnionych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Jeżeli osoba, która chce kupić mieszkanie, pracuje w okolicach Cybernetyki lub chce zatrudnić się w jednej z wielu firm na Mokotowie, warto przejrzeć oferty deweloperów budujących w okolicach tzw. Mordoru, np. LCC: lcc.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/warszawa/w-sprzedazy.

Jak wiadomo, w godzinach szczytu nie jest łatwo przedrzeć się do pracy/z pracy, dlatego mieszkanie niedaleko jest coraz bardziej popularnym wyjściem. Wielu mieszkańcom stolicy codzienny dojazd zajmuje nawet ponad godzinę.

Daje to bardzo dużo czasu w drodze:

  • 2 godziny dziennie,
  • 10 godzin tygodniowo,
  • 40 godzin miesięcznie,
  • 480 godzin rocznie.

Może zaważyć na komforcie życia

Punkt ten wiąże się nieco z poprzednim, ponieważ istotna jest nie tylko odległość od pracy, ale innych strategicznych miejsc, do których zaliczamy np. urzędy, przedszkole, szkołę, bank, pocztę, sklepy. Przypuśćmy, że rodzina Kowalskich z dwójką dzieci w różnym wieku przegląda oferty nowych mieszkań w Warszawie. Ze względu na atrakcyjną cenę i bliskość natury wybierają osiedle z dala od najważniejszych punktów komunikacyjnych, gdzie jest cicho, spokojnie.

Niestety szybko okazuje się, że dwa sklepy spożywcze i apteka w pobliżu nie ułatwiają życia tak, jak spodziewają się Kowalscy. Co prawda najbliższe przedszkole i szkoła oddalone są od miejsca zamieszkania tylko o 3 km, jednak w godzinach szczytu nie tylko ta jedna rodzina chce dostać się jak najszybciej po dzieci i do przytulnego domu. Wszyscy zmęczeni docierają na miejsce dopiero wieczorem, a jutro zapowiada się kolejny piękny dzień, tym razem z wizytą w urzędzie w tle.

Jak widać, lokalizacja inwestycji ma ogromne znaczenie w codziennym życiu, dlatego warto dokładnie przemyśleć i sprawdzić najbliższą okolicę. Najlepiej jest jeszcze przed zakupem pojawić się w tym miejscu kilka razy w trakcie tygodnia pracy, by sprawdzić dojazd do pracy czy innych ważnych miejsc samochodem i komunikacją miejską. Dobrze robić to w godzinach szczytu, ponieważ to będzie najbardziej oddawać stan faktyczny. Warto potraktować również mieszkanie jako potencjalną inwestycję, którą można sprzedać za jakiś czas szybko i w dobrej cenie. Z pewnością pomoże w tym odpowiednia lokalizacja.

Źródła:

stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-grudzien-2017-roku,5,74.html

portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/warszawa-ile-kosztuje-mieszkanie-przy-ii-linii-metra,107765.html

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny