Dla osób, które jeszcze nie wiedzą do końca czym jest rekuperacja: rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zadaniem rekuperacji jest wymieniać powietrze w Twoim domu na świeże i przefiltrowane, a jednocześnie minimalizować wiążące się z tym straty ciepła. (Jeśli chcesz wiedzieć więcej sprawdź tutaj i tu).

Jakie elementy tworzą całkowitą cenę rekuperacji?

Cena rekuperacji składa się z dwóch elementów: kosztów instalacji rekuperacji oraz kosztów eksploatacji rekuperacji. Na koszty instalacji rekuperacji składają się:

  • cena projektu rekuperacji (bez projektu nawet nie myśl o zakładaniu rekuperacji!)
  • cena urządzeń (rekuperatora, kanałów itd.)
  • cena usługi montażu rekuperacji         

Po zainstalowaniu rekuperacji dojdą koszty związane z jej eksploatacją:

  • cena prądu zużywanego przez rekuperator
  • cena filtrów
  • serwis i przeglądy

Ile kosztuje projekt rekuperacji?

Cena wykonania projektu rekuperacji oscyluje w granicach 500 zł. Niektóre firmy wliczają koszt wykonania projektu rekuperacji w ogólny koszt wykonania instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przykładowo w naszej firmie projekt jest gratis dla klienta korzystającego z pełnego pakietu usług.

Ile kosztuje rekuperator i akcesoria?

Bardzo istotnym kosztem, jest cena zakupu rekuperatora. Rekuperatory są różne, tak samo jak samochody. Można kupić coś taniego, budżetowego jak i w pełni zautomatyzowane rekuperatory, które będą automatycznie dostosowywać swoje działanie do liczby osób przebywających w pomieszczeniu, panującej wilgotności powietrza itd. Można kupić rekuperator za 2 tysiące złotych, można też kupić rekuperator za 20 tysięcy złotych. Cena zależy od wielkości rekuperatora, jego wydajności odzysku ciepła (od 50% do nawet 90% odzysku!), liczby dodatkowych funkcji, posiadanej automatyki, ewentualnych trudnych warunkach pracy. Tak jak ze wszystkim, na cenę rekuperatora ma wpływ też jego marka.

To jaki rekuperator wybierzesz, zależy prawie wyłącznie od Ciebie. Po przygotowaniu projektu rekuperacji, powiemy Ci jakie minimalne wymagania musi spełniać rekuperator do obsługi Twojego systemu rekuperacji – wielkość, moc. Pozostałe parametry, stopień zautomatyzowania, liczba posiadanych czujników, tego czy rekuperacja będzie dodatkowo nawilżać powietrze, a nawet je jonizować, to już jest kwestia wygody. W praktyce klienci wybierają zazwyczaj rekuperatory ze średniej półki cenowej, w okolicach 5-7 tysięcy złotych.

Do kosztów rekuperacji poza ceną rekuperatora, trzeba doliczyć cenę materiałów użytych do jego instalacji, kanałów, rozdzielaczy, tłumików, kratek, czerpni itd. Tutaj ciężko jest podać jakąś konkretną cenę, gdyż każdy przypadek musi być rozpatrywany osobno.

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

Na cenę montażu rekuperacji składają się koszty związane z wykonaniem trzech etapów: przygotowanie projektu rekuperacji, wykonanie instalacji (kanały, przewierty) w stanie surowym zamkniętym budynku, montaż rekuperatora i pozostałych urządzeń oraz ich kalibracja.

W związku z tym, że etapy instalacji rekuperacji są trzy, możesz zapłacić za rekuperację w dwóch lub trzech ratach.

Cena montażu rekuperacji będzie uzależniona od następujących czynników: wielkość budynku w którym montujemy rekuperację, czy dom jest już zamieszkany (wtedy wychodzi trochę drożej i dłużej), liczba dodatkowych akcesoriów montowanych na życzenie klienta, konstrukcja budynku (czasem ułatwia, a czasem utrudnia zamontowanie rekuperacji).

Cena rekuperacji wynosi...

Po zsumowaniu powyższych kosztów, można pokusić się o przedstawienie ceny rekuperacji dla poszczególnych metraży domów. Cena jest wyliczona w oparciu o średni koszt instalacji i oparciu rekuperacji na dobrym urządzeniu (rekuperatorze ze średniej półki cenowej).

  • Rekuperacja dla domu 100m2  kosztuje ok. 12000 złotych.
  • Rekuperacja dla domu 150m2  kosztuje ok. 17000 złotych.
  • Rekuperacja dla domu 200m2  kosztuje ok. 22000 złotych.

Powyższe ceny dotyczą instalacji rekuperacji w dopiero budowanym, niezamieszkanym budynku. Trudności związane z montowaniem rekuperacji w budynku już zamieszkanym (żeby nie zniszczyć mebli, wywiercić odpowiednie otwory specjalnymi wiertłami itd.) sprawia, że do powyższych kosztów trzeba wtedy doliczyć ok. 3000 zł. Tym bardziej cieszy fakt, że klienci najczęściej decydują się na instalację rekuperacji jeszcze przed wybudowaniem domu. Z tym wiąże się zresztą kolejna, bardzo ważna oszczędność, o której piszę w następnym punkcie.

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Widzisz powyższe ceny i myślisz sobie: no tak, jednak nie jest ta rekuperacja taka tania, jak obiecywali na początku. 17 tysięcy złotych dla 150 metrowego domu to jednak jest jakaś tam kwota...

Posłuchaj, zdradzę Ci sekret. Sekret, który sprawi, że powyższa cena stanie się dla Ciebie niższa, o wiele niższa. Jaki to sekret?

Zadam Ci pytanie: jeśli nie instalujesz rekuperacji, to jak wentylujesz swój dom?

Odpowiedź: wentylacją grawitacyjną.

Pytanie: Co to jest ta wentylacja grawitacyjna?

Odpowiedź: buduje się specjalne kominy, którymi powietrze ma być wyciągane z budynku, świeże zaś nawiewane jest przez szpary w drzwiach i oknach (jak nie ma szpar, to wentylacja grawitacyjna nie działa, a że teraz buduje się szczelne domy, to taka wentylacja się nie sprawdza).

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Pytanie: ile kosztuje wentylacja grawitacyjna?

Odpowiedź: koszty sięgają 12 tysięcy i więcej złotych!

Już widzisz dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz? Cena rekuperacji, to nie jest wybór między zapłatą 17 tysięcy złotych, a nie płaceniem niczego. Prawdziwa cena rekuperacji, to różnica między kosztem rekuperacji, a kosztem wentylacji grawitacyjnej.

Nagle z 17 tysięcy złotych robi się 5 tysięcy złotych. Czy to wygórowana cena? Luksus, przepych? Nie sądzę...

Cena eksploatacji rekuperacji

Możesz zapytać: no dobrze, ale rekuperacja zużywa prąd, trzeba wymieniać filtry itd.

Super że pytasz! Energia elektryczna zużywana przez rekuperator kosztuje około 120 zł. rocznie. Kilka razy mniej niż płacisz za pracę swojej lodówki. Filtry to dodatkowe 200 złotych rocznie. Razem 320 zł. na rok. Nie jest to szokująca cena. Nawet dodając koszty serwisowania rekuperacji co kilka lat (około 300 zł.) to i tak, cena dalej jest niska.

Zresztą, o czym my tu mówimy? Rekuperacja pozwala na realną oszczędność na pieniądzach wydawanych na ogrzewanie. Nazwa „wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła” do czegoś zobowiązuje. Oszczędność wynosi około 30%. Im więcej płacisz za ogrzewanie, tym więcej oszczędzisz. Ostatecznie rekuperacja nie tylko zarabia na swoje koszty eksploatacyjne, to po latach zwraca się nawet koszt jej instalacji!

Zawsze, ale to zawsze kiedy piszę o rekuperacji, odnoszę się do kwestii zdrowotnych. Ile pieniędzy w tym momencie wydajesz na lekarza? Jak często choroby, na które cierpisz Ty i Twoja rodzina wynikają ze złej jakości powietrza, którymi oddychacie? Największy zysk wynikający z posiadania rekuperacji, to zdrowe, czyste, przefiltrowane powietrze, którym oddychacie w domu! Patrząc na to przez ten pryzmat, posiadanie rekuperacji jest czymś obowiązkowym, zdrowie jest w końcu bezcenne.

Podsumowanie

Sumując wszystkie powyższe elementy. Realny koszt rekuperacji, w stosunku do „normalnego” wentylowania pomieszczeń, wynosi około 5 tysięcy złotych. 30% oszczędność na ogrzewaniu prowadzi do zwrotu pieniędzy wydanych na rekuperację. Niepoliczalnym zyskiem wynikającym z posiadania rekuperacji, jest zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Dlatego właśnie REKUPERACJA JEST TAŃSZA NIŻ MYŚLISZ!

Artur Słabosz - EcoComfortAutor: Artur Słabosz
Współwłaściciel marki EcoComfort.
specjalista ds. rekuperacji.
+ArturSlabosz

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny