Czemu woda w basenie robi się zielona?

Kąpiel w basenie ogrodowym jest jedną z najprzyjemniejszych czynności, która może bardzo szybko stać się niemożliwa właśnie z powodu tego, iż z dnia na dzień woda zielenieje i staje się coraz bardziej mętna. Taki efekt możemy zauważyć szczególnie w czasie upalnych i słonecznych dni, kiedy to w wodzie zaczynają się rozwijać glony.

Zielonkawa woda w basenie nie jest od razu widoczna, ponieważ jest to przynajmniej kilkudniowy proces rozwijający się przy wcześniej wspomnianych sprzyjających warunkach. W pierwszym etapie robi się śliska powierzchnia na ścianach, a także na dnie basenu. Jest to już odpowiedni moment, aby rozpocząć interwencję, dzięki którym będziemy mogli pozbyć się ognisk glonów.

Jeżeli ten etap zostanie przez nas zbagatelizowany, to na pewno przyczyna w postaci glonów będzie powodować dalszy proces. W związku z tym niebawem będziemy mogli w basenie ogrodowym zobaczyć zieloną wodę. Algi w tym momencie zaczynają się bardzo mocno rozprzestrzeniać, przez co rzeczywiście woda staje się zielona i mętna. Na tym etapie nie zawsze pomogą zwykłe środki zwalczające osad w basenie ogrodowym. Często pomaga jedynie bardzo silna chemia lub całkowita wymiana wody wraz z czyszczeniem całego basenu.

Zanim dowiemy się, jak wyklarować wodę w basenie, dobrze jest jeszcze sprawdzić, jaka jest główna przyczyna tego, że pojawia się zielona i mętna woda. Okazuje się, że najczęściej został źle dopasowany filtr czyszczący do konkretnego typu basenu. Przede wszystkim pompka do filtrowania wody powinna być odpowiedniej mocy, a także pracować przez odpowiedni czas. Jeżeli zapewnimy wodzie w basenie ogrodowym, wtedy osad, a także zielony kolor nie powinny się wytworzyć. Trzeba mieć najczęściej na uwadze, że dołączane do basenu pompy filtracyjne są zbyt słabe i należy samemu zainwestować w droższy, ale za to lepszy model urządzenia.

Jak wyklarować wodę w basenie naturalnymi sposobami?

Gdy woda w basenie robi się zielona i mętna, możemy na początku spróbować naturalnych sposobów. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że są one łatwo dostępne, tanie, a także ekologiczne. Dzięki nim nie musimy sięgać po środki chemiczne. Ponadto przyczyna po zastosowaniu naturalnych sposobów na zieloną wodę rzeczywiście zlikwidowana. Jedynie należy pamiętać o tym, aby pozbyć się problemu na wczesnym etapie zielenienia się wody.

Pierwszym z takich sposobów na zieloną wodę jest witamina C do basenu. Dzięki tej metodzie dowiemy się, jak wyklarować wodę w basenie bez konieczności używania chemicznych preparatów. Witamina C do basenu po dodaniu wchodzi w reakcję z żelazem, które znajduje się w wodzie. Dzięki temu główna przyczyna odpowiadająca za powstawanie glonów zostaje zneutralizowana. Zanim witamina C do basenu zostanie rzeczywiście dodana, to najpierw odpowiednią jej ilość należy rozpuścić w osobnym naczyniu lub wiadrze. A dopiero później taki rozcieńczony roztwór dodać do wody w basenie.

Witamina C do basenu nie jest jedyną metodą, która pozwala na problem, gdy woda w basenie jest zielona i mętna. Okazuje się, że innym sposobem jest dodanie sody oczyszczonej. Jednak trzeba mieć na uwadze również to, iż wymaga się dodania bardzo dużej ilości sody oczyszczonej. Ponadto na dnie basenu robi się uporczywy osad. Innym sposobem, który pozwoli na znaczne ograniczenie problemu, jakim jest zielonkawa woda w basenie, jest zakrywanie zbiornika i odkrywanie go tylko na czas kąpieli. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o basenach.

Środki chemiczne, czyli jak pozbyć się zielonej wody

Gdy pomimo tego, że naturalny środek na zieloną wodę został zastosowany, a brzydki kolor nadal się utrzymuje, to powinna być zastosowana odpowiednia chemia. Sposób na to, jak wyklarować wodę w basenie polega na tym, aby uzyskać odczyn wody w przedziale od 7 do 7,4 pH. W tym celu należy wcześniej zmierzyć poziom pH. Pasek pomiaru oznacza, czy wykorzystać środek obniżający, czy podwyższający pH wody.

Środek, który obniża pH, należy zrobić według proporcji podanej na opakowaniu. Tego typu środki najlepiej stosować przy wodzie średnio alkalicznej. Chociaż chemia stosowana przy alkalicznej wodzie, powinna przede wszystkim wyróżniać się większym stężeniem. Przy zbyt niskim odczynie, stosuje się środki podwyższające pH. Również należy zrobić roztwór w odpowiedniej proporcji podanej na etykiecie.

Wybór chloru do basenu

Oczywiście sama chemia do basenu nie będzie wystarczająca, aby usunąć zieloną wodę. Bardzo często potrzebne jest zastosowanie chloru, który zapobiega powstawaniu glonów. Tego typu środek może występować w postaci tabletek lub płynnej. Ponadto poddawanie chlorowaniu wody może odbywać się w dwóch wariantach, jako:

  • Chlorowanie szokowe - jest to proces, który polega na gwałtownym wzroście stężenia chloru w wodzie. Najczęściej taka reakcja zachodzi po chlorze w tabletkach lub w proszku. Zielonkawa woda w basenie powinna być poddawana chlorowaniu szokowemu mniej więcej raz na dwa tygodnie. Jeśli chcemy zrobić tego typu zabieg, to koniecznie powinniśmy wcześniej sprawdzić pH wody, które powinno mieścić się w zakresie od 7 do 7,5 pH. Ponadto pamiętajmy o tym, aby jednak cały zabieg zrobić dopiero wieczorem. Wtedy zielonkawa woda w basenie rzeczywiście zostanie szybko wyeliminowana.
  • Chlorowanie dozowane - po chlorze dodanym do basenu w szokowej dawce, woda szybko nie zielenieje. Jednak koniecznie musimy pamiętać o regularnej dezynfekcji basenu. W ten sposób, po dodaniu chloru na poziomie ok. 0,6 mg/l pozwoli na utrzymanie czystej wody. Tutaj również chlorowaniu powinna być poddana woda dopiero wieczorem. Wtedy będziemy mieli pewność, że zielony kolor wody na pewno nie powróci.

Chemia do basenu ogrodowego - ceny

Wiedząc już, jak wyklarować wodę w basenie przy użyciu chloru, na pewno będziemy zainteresowani tym, ile kosztuje chemia do dezynfekcji basenu. Wtedy też będziemy mieli pewność, że kolor wody nie będzie stawać się zielony, a na dnie basenu nie będzie tworzyć się osad. W takim razie dobrze jest sprawdzić ceny chloru, a także innych produktów, dzięki którym woda w basenie nie zielenieje.

Przykładowe ceny na środki chemiczne stosowanych, aby pozbyć się zielonego koloru w basenie

Nazwa produktu

Cena

Gamix 3 kg, użycie chloru, gdy woda zielenieje

73,90 zł

Chlor do basenu tabletki 6w 1 200 g, 5 kg - po chlorze woda nie zielenieje

131,99 zł

Zażelaziona woda w basenie, Aqya net, pozbawia osad na dnie basenu, czysta woda po chlorze

205,69 zł

Alkasol Rand, oznacza, że usuwa osad w basenie i brzydki kolor wody

20,10 zł

Witamina C do basenu 5 kg, oznacza kwas L-askorbinowy

178,90 zł

Witamina C do basenu oznacza kwas L-askorbinowy, 1 kg

40,00 zł

Stopchlor Triosiarczan 5 kg, oznacza czystą wodę po chlorowaniu

55,35 zł

Bassau Chlor-Stab, 25 kg, czysta woda po chlorze

99,00 zł

Chlor do basenu tabletki 6w1 25 kg, czysta woda po chlorowaniu

568,69 zł

OK Chlor do basenu 3 kg, czysta woda  po chlorze

89,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny