Dlaczego samemu nie można montować klimatyzacji w domu?
Wraz ze spadkiem cen urządzeń klimatyzacyjnych przeznaczonych do użytku w domach czy w mieszkaniach, coraz więcej osób chce je zamontować u siebie. Pozwalają na kształtowanie komfortu termicznego, przede wszystkim w okresie letnim. Umożliwiają utrzymywanie stałej, zadanej temperatury czy poziomu wilgotności powietrza. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić na klimatyzacji w domu, zastanawia się nad opcją samodzielnego montażu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Sprawdź, dlaczego?
Uprawnienia konieczne do instalacji klimatyzacji
Wymagania związane z instalacją klimatyzacji wynikają ze znowelizowanej w 2018 roku ustawy z dnia 15 maja 2015 roku o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Zarówno montaż, jak i demontaż oraz serwis klimatyzacji może być wykonywany tylko przez osoby lub firmy posiadające certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego.
Uprawnienia UDT są konieczne przy montażu tak zwanych urządzeń klimatyzacyjnych hermetycznie otwartych, do których zalicza się m.in. klimatyzatory typu SPLIT oraz MULTISPLIT. W trakcie uruchamiania klimatyzatora po zamontowaniu istnieje ryzyko wycieku czynnika chłodniczego, dlatego też instalacja powinna być wykonana tylko przez certyfikowane firmy i osoby mające doświadczenie i wiedzę w zakresie pracy z gazami.
Teoretycznie klimatyzatory hermetycznie zamknięte można montować na własną rękę, ponieważ nie ma tu bezpośredniego dostępu do czynnika chłodniczego, ale nie jest to zalecane.
Dlaczego nie warto samemu montować domowej klimatyzacji?
Tylko z pozoru klimatyzacja domowa ma prostą budowę. Składa się z jednostki wewnętrznej odpowiadającej za pochłanianie ciepła z wnętrza i wtłaczanie do niego zimnego powietrza, oraz jednostki zewnętrznej wyprowadzającej ciepło, wilgoć i wszelkie zanieczyszczenia oraz dostarczającej czyste powietrze. Połączone są one kanałem.
To ważne, by poszczególne elementy systemu klimatyzacji były zainstalowane i połączone ze sobą prawidłowo. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia, którymi zwykły domowy majsterkowicz raczej nie dysponuje. Muszą one pozwalać na bezpieczne rozwinięcie zwojów miedzianych rur, by nie doszło do ich uszkodzenia – w czasie montażu i już po uruchomieniu klimatyzacji. Osoba montująca urządzenia klimatyzacyjne powinna mieć nie tylko wiedzę teoretyczną, jak to wykonać, ale i doświadczenie przy montażu. Wie wówczas, co zrobić w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych sytuacji.
Szukając klimatyzacji do domu lub biura najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy montującej klimatyzację, przykładem takiej firmy jest Olina, sprawdź pełną ofertę klimatyzatorów i usług montażu i klimatyzacji pod adresem: https://klimatyzacja-r32.pl/.
Przed uruchomieniem klimatyzacji trzeba wytworzyć próżnię, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Amatorsko montowane rozwiązania łatwo tracą szczelność. Wystarczy źle wyważyć wirnik, by w krótkim czasie klimatyzacja uległa awarii, której naprawa będzie kosztowna. Jeśli zdarzy się wypływ czynnika chłodzącego, to kolejny problem, wymagający naprawy ze strony fachowca.
Zgromadzenie narzędzi, mierników, elementów pozwalających na połączenie części klimatyzatorów oraz wykonanie wszystkich prac montażowych zajmuje sporo czasu i wymaga sporych nakładów finansowych. Do tego dochodzą wymagania prawne. Lepiej skorzystać z pomocy eksperta.
artykuł sponsorowany