Projektantka wnętrz

Kolorystyka, meble i akcesoria, nierzadko dobrane przypadkowo, nie prezentują się tak, jak oczekiwaliśmy. Mało tego, wstępnie zamierzony budżet okazuje się źle oszacowany. Aby uniknąć aranżacyjnych wpadek, warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Ale nie tylko dlatego. Projektant to ważne ogniwo w całym przedsięwzięciu budowlano-remontowym.

Nikt nie oszacuje możliwości naszego mieszkania lepiej niż zawodowy projektant

To prawda, choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Aby dobrze zrozumieć intencję i umiejętności dobrego projektanta wnętrz, wystarczy zaprosić go na spotkanie w docelowo urządzanym miejscu.

Prawdziwy fachowiec zwróci uwagę na aspekty, których wcześniej nie analizowaliśmy pod żadnym kątem, w tym:

  • nasłonecznienie wnętrza,
  • układ pomieszczeń,
  • funkcjonalność poszczególnych stref,
  • konieczność rozmieszczenia gniazd elektrycznych czy źródeł światła.

Często okazuje się, że po pierwszej rozmowie z fachowcem podstawowe błędy aranżacyjne zostają wykluczone. Bo dobry architekt wnętrz nie tylko skupia się stricte na urządzaniu. To przede wszystkim osoba, która poprzez analizę naszych potrzeb tworzy kompleksowy projekt. Zwraca uwagę na potrzeby mieszkańców, ich upodobania, a także możliwości wnętrza.

Zajmuje się doborem kolorystyki, szacuje koszty i ilość niezbędnych materiałów czy rozplanowuje strefy użytkowe wnętrza. W przypadku łazienki i kuchni okazuje się, że taka pomoc jest wyjątkowo ważna i owocuje w przyszłości.

Projekt wnętrz to nie dodatkowy wydatek, a oszczędność materiałów i kosztów

Jeśli wykonujemy remont z udziałem fachowców, mamy do czynienia z ich przelicznikami za materiały, które nie zawsze są… dokładne. Większość glazurników, tynkarzy czy malarzy podliczy potrzebny materiał z 10-procentową nadwyżką towaru, aby uniknąć braków podczas wykonywania usługi. Przeprowadzone przeliczniki na tzw. „oko” nie są sprzymierzeńcem naszej inwestycji.

Każdy zapas generuje koszty, a zakupiony materiał nie zawsze można zwrócić. Tak właśnie tworzą się piwniczne magazyny z kartonami wypełnionymi płytkami czy wiadrami z farbą, które w przyszłości nigdy już nie zostają spożytkowane.

Dobry projektant wnętrz przeliczy zaś niezbędną liczbę materiałów co do płytki. Unikamy w ten sposób nadwyżek i zwrotów. Wydajemy tylko tyle, ile jest konieczne. Ale ów oszczędność nie wynika tylko z dobrze oszacowanych zakupów. Z fachowo przygotowanym projektem unikamy błędów aranżacyjnych.

Jak pokazują statystyki, większość osób zgłaszających się do biur projektowych nie przychodzi tu bezpośrednio po zakupie mieszkania, ale dopiero, gdy zauważy popełnione błędy. Zadaniem współczesnych projektantów jest tę kolej rzeczy odwrócić. Świadomość wynajęcia projektanta już w trakcie poszukiwania inwestycji pomoże uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości. – mówi jedna z właścicielek warszawskiego biura projektowego.

Wciąż istnieje przekonanie, że gotowy projekt sporo kosztuje, a tymczasem zapominamy, że wiele z biur oferuje ten typ usługi za darmo, celem polecenia dobrych produktów. Taka współpraca architekta z producentami płytek, materiałów budowlanych i właścicielami salonów wnętrzarskich jest coraz częstszą praktyką.

Czy warto korzystać z takiej usługi? Zdecydowanie tak. Sami określamy budżet, a projektant dopasowuje do tego najlepsze materiały, jakie są dostępne w określonej ofercie. Nie przeszacowuje i tworzy spójne wnętrze. A to tylko jedna z oszczędności. Projektanci współpracują nie tylko z salonami wnętrzarskimi. Posiadają obszerną listę fachowców, którzy wykonują swoją usługę pod ich nadzorem. Nie musimy więc sprawdzać jakości wykonania poszczególnych prac, które z podstawową wiedzą o wykończeniu wnętrz i tak trudno racjonalnie podsumować.

Zamieszkaj w domu, który będzie zachwycał

Jaki główny cel przyświeca biurom projektowym? By tworzyć wnętrza spersonalizowane, piękne i oryginalne. To nie są aranżacje katalogowe, gdzie finalnie otrzymujemy idealne mieszkanie „bez duszy”. Projektant to pasjonat wnętrz, który słucha, doradza i stara się wejść w skórę inwestora.

W swoich projektach nie korzysta z gotowych zestawień. Za każdym razem kieruje się potrzebami zamawiającego. Pierwsza rozmowa z klientem to wywiad, który ma na celu zrozumienie intencji przyszłego mieszkańca.

To prawie tak, jakbyśmy byli u psychologa. Mamy pomóc stworzyć miejsce do wypoczynku, pracy i rodzinnego życia. Bez pasji to wszystko nie miałoby sensu. – opowiada jeden z projektantów biura projektowego Lux Interiors.

Kupiłeś mieszkanie lub rozglądasz się za inwestycją? Pamiętaj, że nie ma złego momentu na skorzystanie z usług biura projektowego. Im szybciej zaufasz profesjonalistom, tym mniej błędów popełnisz i będziesz zadowolony z poniesionych kosztów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny