Dlaczego warto odzyskiwać ciepło? Poznaj zalety wentylacji mechanicznej z rekuperacją!
Jedno jest pewne – wentylacja w naszych domach musi się znajdować. To od niej zależy nie tylko nasze dobre samopoczucie, ale często również zdrowie oraz dobry stan naszego domu lub mieszkania. Co więcej, jeśli wymiana powietrza w naszych domach nie przebiega prawidłowo, narazić możemy się na spore koszty związane z ogrzewaniem. Możemy zatem tracić więcej pieniędzy ze względu na nieodpowiednią wentylację w pomieszczeniach. Dlatego, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, powinniśmy zastanowić się nad zainstalowaniem w naszym domu (o ile to możliwe) wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej zalety potrafią zniwelować wymienione wyżej i jeszcze wiele, wiele więcej problemów.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli koniec z pleśnią i złym samopoczuciem
Jeśli w naszych domach zastosowana została wentylacja grawitacyjna, to bardzo możliwe, że borykamy się z kilkoma problemami z wymienionych powyżej we wstępie. Dlaczego? Jest on w dużej mierze zależna od warunków pogodowych. Jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz albo jeśli temperatury są podobne, to wymiana powietrza nie działa tak prężnie, jak powinna. Pojawiają się wtedy nieprzyjemne dla nas stany – senność, bóle głowy, otępienie, bóle gardła.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest lepszą alternatywą, ponieważ działa ona niezależnie od tego, jaka pogoda jest za oknem. Wymiana powietrza zachodzi bezustannie przy pomocy specjalnych wentylatorków. Jeden z nich usuwa zużyte powietrze z pomieszczenia, które następnie trafia do rekuperatora. W nim zachodzi między innymi odzysk ciepła. Zużyte powietrze wyrzucane jest kanałem na zewnątrz, a świeże również przechodzi przez rekuperator, gdzie jest oczyszczane i ocieplane i w takim stanie trafia do naszego domu.
Nieprzyjemne skutki złej wentylacji
Decydując się na mechaniczną wymianę powietrza, mamy pewność, że jest ono nieustannie w obiegu. Po wejściu do pomieszczenia, w którym zastosowano właśnie ten rodzaj wymiany powietrza, czujemy różnicę niemal od razu. Dlaczego? Rekuperator to nie tylko ciągły przepływ powietrza, ale i jego oczyszczanie. Zazwyczaj w takiej wentylacji umieszczane są także specjalne filtry. Chronią one nas przed napływaniem do pomieszczenia kurzu, zanieczyszczeń, pyłu, owadów, itp.
Wentylacja z odzyskiem ciepła - najlepsza dla alergików
Nic dziwnego, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła bardzo często wybierana przez osoby cierpiące na różne alergie. Wciąż wzrastająca liczba osób uczulonych na kurz i zanieczyszczenia zaczyna być nawet nazywane chorobą cywilizacyjną. Szczególnie w dużych aglomeracjach nagromadzenie pyłów jest wysokie. To, w jaki sposób nasze powietrze będzie filtrowanie, zależy od używanego filtra. Możemy więc mieć realny wpływ na to, co wpada do naszego domu. Chociaż wielu alergików i osób chorujących na astmę oskrzelową posiada w domach oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, to jednak dzięki odpowiedniej wentylacji uda się zmniejszyć prawdopodobieństwo nieprzyjemnych objawów alergicznych. Sprawi to, że urządzenia oczyszczające powietrze w domu będą mogły pracować efektywniej lub rzadziej (co zwykle oznacza oszczędność energii elektrycznej). Osobom, które nie mają objawów alergicznych, a często w nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach doskwierają bóle głowy i osłabienie, przyczynę złego samopoczucia ciężko powiązać ze złą wentylacją mieszkania. Więcej na temat wentylacji pod adresem: http://comair.pl/wentylacja
Odzysk ciepła to również nieoceniona oszczędność
Wszystko za sprawą rekuperatora. To w nim dochodzi do odzysku ciepła. Zawsze zasysane z wewnątrz pomieszczenia powietrze trafia do niego. Tam dochodzi do zatrzymania ciepła, które posłuży do podwyższenia temperatury świeżego powietrza. Nie zastępujemy więc ciepłego zużytego powietrza w pomieszczeniu świeżym, ale lodowatym jak to często bywa zimą przy wentylacji grawitacyjnej. Oszczędność przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest ogromna i wiele osób może nawet nie zdawać sobie z niej sprawy. Wiele źródeł podaje, że oszczędzamy w ten sposób aż 50% kosztów wydawanych na ogrzewanie.
artykuł sponsorowany