Piec i grzejnik elektryczny – zalety 

Kwestie związane z ogrzewaniem są bardzo istotne dla wszystkich właścicieli domów. To od nich zależy prawidłowe ogrzewanie powietrza i wody, a także wysokość rachunków za energię elektryczną. Obecnie coraz popularniejszą opcją są piece elektryczne. To rozwiązanie ma wiele zalet. Główną z nich jest brak konieczności przygotowywania opału. Nie trzeba martwić się o dodatkowe pomieszczenia na węgiel czy drewno, zaletą jest także czystość, ponieważ piece elektryczne nie generują sadzy czy popiołu. Piece elektryczne są intuicyjne, proste w obsłudze, głównie za pomocą zdalnego pilota, niemal bezobsługowe. Większość modeli to małe, lekki urządzenia, które można ustawić w dowolnym miejscu. Piec elektryczny to rozwiązanie ekologiczne, nie wydziela spalin i zanieczyszczeń do atmosfery. Oferta pieców elektrycznych jest bardzo szeroka, każdy może znaleźć taki, który spełni jego potrzeby. Dużo zalet mają także energooszczędne grzejniki elektryczne. Nagrzewają się szybko i równomiernie, mogą być ustawione w dowolnym miejscu. Montaż grzejników elektrycznych jest szybki i prosty. Są wydajne, a ich cena jest atrakcyjna. Nie można zapomnieć, że to rozwiązanie ekologiczne, neutralne dla środowiska. Grzejniki elektryczne działają, wykorzystując moc energii elektrycznej. Funkcjonują niezależnie od systemu centralnego ogrzewania. Warto wybrać energooszczędne grzejniki pokojowe elektryczne, które posiadają szamotowy rdzeń, akumulujący więcej energii. Piece i grzejniki elektryczne (sprawdź na: https://henimax.pl) to świetny wybór dla każdej osoby, która szuka wydajnego sposobu ogrzewania domu.

Jakie są piece elektryczne?

Wybór pieców elektrycznych jest bardzo duży, są w ofercie wielu znanych producentów. Główne rodzaje to:

  • Piece elektryczne do CO jednofunkcyjne – o małe urządzenia, które służące do ogrzewania wody krążącej w instalacji grzewczej wody. Służą do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują.

  • Piece elektryczne centralnego ogrzewania dwufunkcyjne – to kotły, które służą zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i ogrzewania wody użytkowej. Zajmują więcej miejsca niż piece jednofunkcyjne, ale nie muszą stać w osobnym pomieszczeniu.

  • Piece elektryczne akumulacyjne – to grzejniki elektryczne, zapewniające komfort cieplny, wyróżniające się dużą pojemnością cieplną. Działają w cyklach ładowania i rozładowywania, w II taryfie lub taryfie nocnej, które są tańsze.

Wybór pieca elektrycznego – na co zwrócić uwagę?

Wybór pieca elektrycznego nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które pozwolą cieszyć się ciepłem oraz nie będą generować wysokich rachunków. Piec musi być dopasowany rodzaju budynku, materiałów, jakie zostały użyte do jego budowy, formy izolacji, a także lokalizacji i wielkości pomieszczenia. W trakcie wyboru trzeba uwzględnić takie elementy jak:

  • Moc kotła oraz ilość grzałek,

  • Zasilanie (z sieci lub z wykorzystaniem trzeciej fazy),

  • Sterowanie,

  • Grupa bezpieczeństwa,

  • Sprawdzony dostawca,

  • Sprawnie działający serwis,

  • Cena pieca.

Piec akumulacyjny – najbardziej efektywne ogrzewanie

Do najbardziej efektywnych pieców elektrycznych zalicza się piec akumulacyjny. Piece akumulacyjne składają się z bloków i grzałek. Taka konstrukcja pozwala na pobieranie energii elektrycznej i zamianę jej w energię cieplną. Piec akumulacyjny może również przechowywać wytworzoną energię i oddawać ją stopniowo do otoczenia. Dostępne są piece akumulacyjne statyczne i piece akumulacyjne dynamiczne. Piece statyczne oddają ciepło liniowo, a dynamiczne oddają ciepło do wybranej temperatury, w preferowanych godzinach. Pozwalają na kontrolę nad ogrzewaniem, dlatego są częściej wybierane. Są niezwykle wydajne, wyróżnia je wysoka jakość. Piece akumulacyjne działają w systemie dwutaryfowym, co pozwala ograniczyć koszty. Należy pamiętać o zmianie taryfy na G12, a także kupić czasowy włącznik prądu. Taki rodzaj pieca można połączyć z ogrzewaniem fotowoltaicznym, wykorzystującym prąd z paneli słonecznych. Piece elektryczne akumulacyjne nie tylko pozwalają ograniczyć wydatki na prąd, ich zaletą jest także komfort użytkowania. Są ciche, dlatego nie przeszkadzają w codziennym życiu domowników. Warto też dodać, że utrzymanie pieców akumulacyjnych nie jest kosztowne. Urządzenia są niemal bezawaryjne, dlatego mogą ogrzewać dom przez wiele lat. Nie wymagają kotłowni ani miejsca na składanie opału, nie ma też potrzeby montowania dodatkowej instalacji w domu. Piece można kupić, korzystając z programu Czyste Powietrze. Razem z piecem akumulacyjnym trzeba kupić odpowiednie grzejniki elektryczne akumulacyjne, które wymagają odpowiedniego podłączenia.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste powietrze dotyczy ulgi termomodernizacyjnej, znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Celem rządowego programu jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń, które dostają się do atmosfery w wyniku palenia. Osoby, które zdecydują się na wymianę kotłów na paliwo stałe, mogą otrzymać dofinansowanie (odliczenie od podatku). Ulga ta dotyczy właścicieli współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Zgodnie z ustawą od podatku można odliczyć koszty poniesione z realizacją przedsięwzięcia (maksymalnie 53 tys. zł). Czas realizacji termomodernizacji nie może być dłuższy niż 3 lata. Piece akumulacyjne centralnego ogrzewania spełniają warunki do uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste powietrze.

Jest wiele sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego. Idealnym wyborem dla wielu osób są piece elektryczne akumulacyjne. Warto poznać ofertę tego rodzaju urządzeń i wybrać takie, które idealnie sprawdzi się w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej