Dlaczego zmywarki o niskim zużyciu prądu i wody są najlepszą opcją?

Każdy rodzaj urządzenia charakteryzuje się określoną klasą energetyczną. Podział ten jest obowiązkowy na terytorium Unii Europejskiej, a za grupę urządzeń najwyższej jakości uważa się klasę energetyczną A (warto przypomnieć o nowym podziale, w którym zniknęły oznaczenia A+++, A++ i A+ właśnie ze względu na stale rosnącą energooszczędność urządzeń AGD). Zmywarki, podobnie jak każde inny typ sprzętu domowego, mogą generować bowiem diametralnie różne koszty samego użytkowania. Z tego powodu zakup urządzenia z niższej półki cenowej – a co za tym idzie często o niższej klasie energetycznej – będzie tylko pozorną oszczędnością. W perspektywie wielu miesięcy i lat może się bowiem okazać, że kilkaset złotych zaoszczędzone na starcie będzie skutkować większym zużyciem energii, a tym samym koniecznością opłacania wyższych rachunków za podstawowe media, takie jak prąd i woda. W kontekście niestabilności światowego rynku energetycznego taka decyzja może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, dlatego parametry świadczące o niskim poborze wody i prądu w trakcie jednego cyklu zmywania powinny być najistotniejszą kwestią dla każdej osoby, która planuje zakup zmywarki.

Energooszczędne zmywarki – ekonomia to nie wszystko

Nie ma nic złego w tym, że na co dzień myślimy głównie o zachowaniu płynności finansowej. Wysokość opłat, jakie każdy z nas ponosi na poczet rachunków za prąd i wodę, to jednak zaledwie niewielka część odpowiedzialności, jaka spada na każdego mieszkańca naszej planety. Mowa tu oczywiście o konieczności wprowadzania w życie ekologicznych rozwiązań, które pozwalają przynajmniej w niewielkim stopniu ograniczyć niewątpliwie dewastujący wpływ człowieka na środowisko naturalne. Nawet tak prosty rodzaj urządzeń, jakim są zmywarki, powinny posiadać programy ograniczające do minimum nadmiarowy pobór energii oraz zużycie wody. W skali świata taka zmiana faktycznie może wydawać się niemalże niezauważalna, jednak często jest to jedyny wpływ na środowisko naturalne, jaki możemy mieć w naszym życiu. Warto zatem wybierać energooszczędne modele najlepszych marek (dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać sprzętu nawet przez kilkanaście lat). Odpowiedzialne zachowanie jest obowiązkiem każdego z nas, niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu finansowego.

Czy energooszczędne zmywarki faktycznie pobierają mniej wody i prądu?

W sieci można spotkać się ze skrajnymi opiniami na temat samego aspektu poboru energii urządzeń domowego użytku. Abstrahując od niepodważalnych argumentów na temat oszczędności, same liczby przemawiają za korzyściami, jakie płyną z postawienia na sprzęt o wyższej klasie energetycznej. Redukcja poboru wody z 12 do 6 lub 7 litrów jest znaczącą różnicą, a wartości te odnoszą się tylko do jednego cyklu zmywania! W przypadku programów popularnie nazywanych Eko wiąże się to jedynie z wydłużonym czasem pracy – ale dzięki funkcji opóźnionego startu urządzenia (nawet do 24 godzin), można przesunąć pracę cichej zmywarki na noc.

Podobnie jest w przypadku energii elektrycznej, ponieważ standardowo zmywarki zużywają od 1 do 2 kWh prądu na cykl. Widełki te wydają się być niewielkie, jednak gdy pomnożymy te wartości przez roczną liczbę uruchomień urządzenia oraz uwzględnimy szybujące w górę średnie opłaty za 1 kWH energii to otrzymamy wyniki, które mogą szokować. W przypadku zmywarek zatem nie powinno być wątpliwości – na rezygnację z oszczędzania energii i pieniędzy mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi, a kierując się dobrem swoim i planety warto postawić na urządzenia AGD, które będą pomocne w takim działaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej