Dobór dywanu do pomieszczenia

Wybór konkretnego modelu dywanu będzie zależał od pomieszczenia. I tutaj mowa nie tylko o tym, czy ma być to dywan do sypialni, jadalni, salonu czy pokoju dziecka… Ważny jest rozmiar i kształt pomieszczenia. Żelazną zasadą jest, że dywan powinien znajdować się minimum 90 cm od krawędzi każdej ze ścian. Umożliwi to swobodne otworzenie drzwi oraz ustawienie mebli w taki sposób, by nie przyciskały dywanu. Jeśli decydujemy się na jeden duży dywan najlepiej umieścić go w samym centrum pomieszczenia. Innym wyjściem jest rozmieszczenie mniejszych dywaników w newralgicznych miejscach, np. w pobliżu sofy gdzie najczęściej odpoczywamy. Dywany dla dzieci powinny być wielobarwne, w bajkowe wzory i łatwe w utrzymaniu czystości. Do salonów i jadalni wybierajmy nowoczesne dywany jednobarwne bądź w geometryczne wzory, natomiast do sypialni idealnym rozwiązaniem będą długowłose dywany shaggy.

Dywany shaggy

Dywan a charakter wnętrza

Dywan może być dobrany do wnętrza na zasadzie harmonii bądź też kontrastu. O ile do nowoczesnych wnętrz dobrze dobrany tradycyjny dywan zda egzamin, o tyle w tradycyjnym wnętrzu nowoczesny dywan będzie prezentował się groteskowo. Jeśli w naszym salonie znajdują się stylizowane meble i drewniane podłogi lepiej wybrać dywan w podobnym klimacie. Wśród dywanów tradycyjnych można odnaleźć modele przypominające tureckie kobierce. Dywany tradycyjne wcale nie muszą być nudne, a dodatkowo charakteryzują się bardzo wysoką jakością i odpornością na uszkodzenia. W nowoczesnych, industrialnych wnętrzach  dobrze sprawdzają się dywany shaggy, które zdecydowanie ocieplą pomieszczenie. Innym wyjściem są nowoczesne dywany w geometryczne wzory, z wyraźnymi barwnymi akcentami np. na szarym spokojnym tle. Będą one utrzymane w stylistyce pomieszczenia, natomiast kolorowy akcent ożywi wnętrze.

Dywan w geometryczne wzory

Oczywiście kolor i wzór dywanu to  rzecz gustu. Warto jednak wkomponować go kolorystycznie do całości wnętrza. Akcent kolorystyczny na dywanie warto powtórzyć w poduszkach na sofie, czy też kolorze zasłon. Natomiast jeśli nasze wnętrze to kolorowy ‘misz masz’ warto lekko uspokoić je jednokolorowym dywanem w stonowanym odcieniu. Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu z dywanami Dywante.pl.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny