Do czego służą konektory? Rodzaje, zastosowanie i przydatne wskazówki
Konektory czy też końcówki kablowe są elementami, które łączą wybrane przewody elektryczne ze sobą. W zależności od rodzaju, zakończone są one w różnych wersjach. Jakie mamy rodzaje konektorów oraz jakie jest ich zastosowanie? Wyjaśniamy!
Konektory – rodzaje i zastosowanie konektorów
Czym są konektory?
Konektory są elementami zakończeniowymi do przewodów, które mają różną średnicę bądź przeznaczenie. Generalnie, najprościej konektory rozróżniać po dwóch typach:
- Konektory męskie – są to części zapewniające odpowiednie funkcjonowanie przewodów elektrycznych. Dzięki konektorom męskim można podłączyć dowolny kabel do elektrycznej instalacji. Aby tego dokonać, konektor zaciska się na końcówce przewodu. Najczęściej, konektor wykonywany jest z miedzi, będącej odporną na działanie wysokiej temperatury
- Konektory żeńskie – pełnią funkcje złącz, które należy zaciskać na końcówce przewodów bądź kabli. Mogą również doskonale sprawdzić się jako wtyczki do męskich konektorów. Podobnie, jak męskie, wykonuje się je z odpornej na wysoką temperaturę miedzi.
Jak można zatem wywnioskować, konektory służą do tworzenia złączy elektrycznych, a także przewodów przeznaczenia specjalnego (np. uziemiających metalowe części maszyn). Konektor wymagany jest np. również do połączenia anteny z komórką zewnętrzną. Można śmiało powiedzieć, że konektor to swego rodzaju przejściówka, zapewniająca prawidłową pracę danego przewodu elektrycznego. Konektory znajdziesz między innymi na TUTAJ.
Konektory izolowane – podział
Konektory dzielą się też na izolowane oraz nieizolowane. Wśród konektorów izolowanych wyróżnić można wiele typów końcówek, m.in.:
- końcówki igiełkowe,
- końcówki oczkowe,
- końcówki płaskie,
- końcówki widełkowe.
Typ konektora izolowanego może być dodatkowo okrągły lub płaski. Typ złącza, który w takich konektorach się pojawia, to listwa zaciskowa albo złącze zasilające AC. Wersję końcówki, jaką charakteryzują się konektory izolowane, można nabyć:
- izolowaną,
- uszczelnianą,
- w izolacji termokurczliwej,
- z rozgałęźnikiem.
Poza tym, można również mocować konektory izolowane elektrycznie – IDC, na zacisk śrubowy albo zaciskanie oraz mechanicznie – czyli tradycyjnie, zaciskane na przewodzie.
Rodzaje, zastosowanie i opis konektorów
Konektory nieizolowane – podział
W przypadku konektorów nieizolowanych, również pojawia się tutaj podział względem chociażby typu końcówki. Mamy więc:
- końcówki blaszkowe,
- końcówki igiełkowe,
- końcówki oczkowe,
- końcówki oczkowe rurowe,
- końcówki płaskie,
- końcówki widełkowe,
- tulejki połączeniowe.
Typ konektora nieizolowanego może być płaski, z kolei typ akcesoriów do złączy może być osłoną albo osłoną konektora. Montować można konektory nieizolowane elektrycznie (THT, zacisk śrubowy albo zaciskanie) oraz mechanicznie (na panel, na przewód, przykręcając lub mocując na zatrzask PCB). W przypadku nieizolowanych przewodów, istnieje bardzo dużo przekrojów przewodów do wyboru.
Co jeszcze warto wiedzieć o konektorach?
Jak już wspominaliśmy, konektory są niezbędnymi elementami układów elektrycznych. Dzięki nim można trwale połączyć ze sobą niektóre części instalacji elektrycznej. To właśnie za pomocą konektorów można zapewnić zasilaniu swobodny jego przepływ. Konektory, co można zauważyć wyżej, podzielone są nie tylko z względu na wymiary, ale też kształty czy nawet… kolory. Z reguły tworzy się je z odpornej na działanie wysokiej temperatury miedzi – zarówno żeńskie, jak i męskie konektory.
Można więc wykorzystać dowolny konektor do łączenia ze sobą kabli, przewodów oraz innych elementów instalacji elektrycznej. Dzięki konektorom można płynnie przesyłać zasilanie między przewodami. Konektor znajdzie zastosowanie niemal w każdej instalacji elektrycznej i na tym polega jego fenomen. Jaki zainstalować konektor? Otóż, wystarczy mocno docisnąć końcówkę konektora do końcówki wybranego kabla / przewodu. Aby zrobić to precyzyjnie, warto wykorzystać w tym celu również specjalną zaciskarkę – tzw. szczypce do zaciskania konektorów.
artykuł sponsorowany