Do czego służy zbiornik buforowy ?
Bardzo często przy instalacji grzewczej w domu możemy napotkać na zbiorniki buforowe. Inaczej nazywane są akumulacyjnymi. Do czego służą? Zbiorniki, mają za zadanie zwiększyć objętość wody w instalacji grzewczej. Umieszczane są w instalacjach z pompami ciepła, kotłami gazowymi bądź innymi źródłami energii. Takie rozwiązanie, ma prowadzić do wyeliminowania pracy kotłów w krótkich cyklach, które w bardzo negatywny sposób wpływają nie tylko na ich sprawność ale również trwałość.
Z tego artykułu dowiesz się:
W zbiornikach magazynowana jest woda grzewcza, która zasila instalację centralnego ogrzewania. Zastosowanie takiego zbiornika posiada wiele zalet, jedną z nich jest obniżenie kosztów ogrzewania.
Jakie są rodzaje zbiorników buforowych?
Według najprostszego podziału, możemy wyróżnić zbiorniki proste oraz kombinowane. W najprostszych modelach nie ma wężownicy, mimo to można podłączyć je do więcej niż jednego źródła ciepła. Zbiorniki kombinowane posiadają kilka wężownic. Takie zbiorniki buforowe (sprawdź na: https://domusa.pl/kategoria/zbiorniki-akumulacyjne/) najczęściej są większe. Natomiast zbiorniki, które posiadają wbudowane wężownice wykorzystywane są do produkowania ciepłej wody użytkowej.
Zasada działania zbiorników akumulacyjnych
Najbardziej istotną cechą zbiorników, jest ich budowa która umożliwia warstwowy układ wody. Gorąca woda w porównaniu z zimną jest lżejsza, przez co znajduje się nad nią. Ciepło przechowywane jest wraz z niewielkimi stratami, dzięki czemu woda może być pobierana w dowolnych ilościach w momencie, gdy jest potrzebna. Im zbiornik jest większy, tym częstotliwość uruchamiania się kotła jest mniejsza.
W jakich sytuacjach potrzebny jest zbiornik akumulacyjny?
Zbiornik akumulacyjny, może się okazać niezbędny w sytuacji gdy:
- w obiekcie znajduje się kilka obiegów grzewczych ( na przykład ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne z wykorzystaniem grzejników),
- ogrzewanie obiektu przy pomocy tradycyjnych grzejników,
- dodatkowo do instalacji grzewczej, podłączony jest kocioł na paliwo stałe bądź kominek z płaszczem wodnym.
Zbiorniki akumulacyjne, mogą okazać się zbędne w budynkach niedokładnie ocieplonych, gdzie występują spore straty ciepła.
Jakie zalety wiążą się z zastosowanie zbiorników buforowych?
Tak naprawdę, stosowanie takich zbiorników posiada wiele zalet, należą do nich między innymi:
- wysoka sprawność działania instalacji grzewczej,
- eliminują ryzyko strat energii,
- gwarancja wygody, między innymi przez zapewnienie ciepłej wody nawet jeszcze przez kilka godzin po wyłączeniu źródła ciepła,
- eliminacja pracy kotłów w krótkich cyklach; znacznie wpływa na ich trwałość oraz żywotność,
- poprawa czystości spalania - przy kotłach stałopalnych.
artykuł sponsorowany