1. Do czego wykorzystujemy sorbent?
  2. Jaki powinien być wartościowy sorbent?
  3. Podział sorbentów

Właściwości sorbentu mają wiele zastosowań. Umiejętność wchłaniania lub zbierania na własnej powierzchni niepożądanych substancji jest przydatną cechą w wielu branżach. Jest też niezastąpione w procesach logistycznych, dlatego warto sprawdzić możliwości sorbentu.

Do czego wykorzystujemy sorbent?

Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, zarówno duże zakłady przemysłowe jak i mali przedsiębiorcy, przykładają znacznie większą wagę do takich aspektów swojej działalności jak redukcja odpadów czy minimalizacja strat wytwarzanego produktu. Być może cywilizacja dotarła już do momentu krytycznego, gdzie hałdy generowanych w procesie produkcyjnym odpadów zmieniają nieodwracalnie klimat na całej planecie. Dlatego takie substancje jak sorbent (https://www.ikapol.net/sorbenty) nabierają niebagatelnego znaczenia w wielu gałęziach przemysłu. Mogą przyczynić się do znaczącej redukcji szkodliwych elementów, powstających w fabrykach, aby nie przedostawały się one do ziemi oraz wód. To też świetny sposób na radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, jak niespodziewana awaria maszyny czy wyciek oleju.

Jaki powinien być wartościowy sorbent?

Efektywność sorbentu uzależniona jest od kliku czynników. Wydajność zapewnia przede wszystkim duża chłonność, dzięki czemu mniejsza ilość granulatu skutecznie poradzi sobie z dużym wyciekiem. Jako że często wykorzystuje się sorbent w sytuacjach kryzysowych, powinien być on antypoślizgowy, aby nie doprowadzić do kolejnych wypadków. Podobną funkcję pełni niepalność. Znacznym atutem dobrego sorbentu jest selektywne działanie. Dla przykładu sorbent stosowany do oleju powinien wchłaniać wyłącznie tę substancję, a nie np. wodę. W ten sposób można oczyścić zbiornik wodny z zanieczyszczenia. Ciężar i konsystencja powinny być dopasowane do warunków użycia. Z kolei po zakończeniu działań, sorbent powinien być łatwy do posprzątania, zebrania i utylizacji.

Podział sorbentów

Sorbent uniwersalny w postaci niewielkich granulek jest sypki, dlatego wykorzystuje się go przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach na powierzchniach stałych. Dostępne są małe ziarna o średnicy do 1 mm oraz większe (do 3 mm średnicy), przeznaczone do użytku zewnętrznego. Chłonność sorbentów mineralnych plasuje się w przedziale od 30 do 300%. Usuwa wycieki różnego rodzaju. Sorbent do chemikaliów to optymalne rozwiązanie do pozbycia się groźnych kwasów, rozpuszczalników, olejów czy cieczy ropopochodnych. Z kolei specjalistyczne sorbenty do olejów pozwalają na wchłonięcie olejów ropopochodnych, nie chłonąc przy tym wody.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny