Jak gromadzić wodę deszczową w zbiornikach?

Tzw. deszczówka może być zbierana z dachów budynków oraz utwardzonych powierzchni terenu, np. tarasów. Woda deszczowa, magazynowa w podziemnych zbiornikach, nie spełnia wymaganej jakości wody pitnej. Nie stanowi to jednak żadnej przeszkody do jej zróżnicowanego wykorzystania gospodarczego. W konsekwencji może się ono przyczynić do oszczędności w domowym budżecie oraz sprawić, że codzienne życie stanie się „bardziej eko”.      

Inwestycja ta musi być jednak właściwie zaplanowana i zrealizowana. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniego systemu magazynowania i filtrowania wody, który przede wszystkim zapobiega jej gniciu. Na jakość wykorzystywanej gospodarczo deszczówki wpływa szereg czynników, m.in. rodzaj pokrycia dachowego, z którego odprowadzana jest woda, konstrukcja i efektywność oczyszczania systemu filtrującego, częstotliwość jego konserwacji i czyszczenia, głębokość posadowienia zbiornika oraz rodzaj materiału, z którego jest wykonany. Bogatą ofertę zbiorników na deszczówkę, zarówno podziemnych jak i naziemnych dekoracyjnych można znaleźć na stronie https://waterspec.pl/kategoria-produktu/zbiorniki-na-deszczowke-i-wode/

Zanim „złapana deszczówka” zostanie wykorzystana w przydomowym ogrodzie konieczne jest jej mechaniczne oczyszczenie przez filtry zatrzymujące różnego typu zanieczyszczenia, takie jak piasek, liście czy gałązki. Drobne elementy materii organicznej – głównie pyłki roślin i szczątki owadów – pozostają zawieszone w wodzie. Stabilna temperatura podziemnego zbiornika na wodę deszczową, brak dostępu światła słonecznego zdecydowanie zmniejsza lub w pełni ogranicza zachodzenie procesów biologicznych, co ostatecznie sprawia, że woda pozostaje klarowna i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu przez długi czas. A co jeśli opad będzie obfity i wody będzie za dużo? Opracowana technologia zakłada możliwość przelewania zbiornika, co w konsekwencji odprowadza zawiesinę i powoduje natlenienie wody zwiększając zarazem jej klarowność (ryc. 1).

Do czego wykorzystywać wodę deszczową ze zbiorników na deszczówkę?
Do czego wykorzystywać wodę deszczową ze zbiorników na deszczówkę?

Ryc. 1 System gromadzenia deszczówki w zbiorniku podziemnym z polietylenu z jej wykorzystaniem do podlewania zieleni, wyposażony w filtr koszowy podrynnowy.

Woda deszczowa ze zbiorników w ogrodzie i nie tylko

Podstawową zaletą wody deszczowej jest jej pozytywny wpływ na wzrost roślin ogrodowych i doniczkowych. Swoją wyjątkowość zawdzięcza licznym substancjom odżywczym. Ponadto, dzięki niskiemu pH deszczówka może być wykorzystywana do podlewania wszystkich gatunków roślin, również tych kwasolubnych. Mając do wyboru podlewanie roślin z wykorzystaniem wody z wodociągów lub zretencjonowanej deszczówki, zdecydowanie lepiej wybrać to drugie! Deszczówka nie zawiera chloru, fluoru i innych pierwiastków, które powodować mogą osłabienie i uszkodzenie roślin oraz zmniejszać przyswajalność wody. Istotne miejsce zajmuje również czynniki ekonomiczny – woda deszczowa jest praktycznie bezcenna – darmowa! – a zgromadzona w czasie obfitych opadów może pozostać zdatna do wykorzystania również w ewentualnej sytuacji suszy. Nieprzerwany dostęp do wody jest szczególnie istotny w okresie wegetacji, co wskazuje na istotne znaczenie przydomowej retencji.

Wykorzystanie wody deszczowej nie ogranicza się jednak tylko ogrodu, a równie efektywnie można użyć ją w domu. Podziemny system gromadzenia wody może być kompatybilny z instalacją wodociągową w budynku. Woda wodociągowa uzupełniania deszczówką nadaje się do celów sanitarnych (toalety) oraz do prania. Również w tym aspekcie należy zwrócić uwagę na kwestie oszczędności w domowym budżecie. Woda deszczowa cechuje się miękkością, co pozytywnie wpływa na jakość prania, a także redukuje potrzebę stosowania chemicznych detergentów, co dodatkowo poprawia jakość odprowadzanych ścieków. Nie bez znaczenia pozostaje również wykorzystanie deszczówki dla samego urządzenia, na którym nie osadza się kamień, charakterystyczny dla wody wodociągowej. Choć woda deszczowa nie nadaje się bezpośrednio do celów higienicznych to jednak w zupełności jest ona odpowiednia do mycia klatek schodowych czy pomieszczeń technicznych. Oprócz efektywnego wykorzystania wody deszczowej w gospodarstwie domowym warto rozważyć możliwość jej użycia w zakładach przemysłowych. Tego typu rozwiązaniem szczególnie mogą być zainteresowane hotele oraz firmy, które w procesie produkcji odznaczają się ponadprzeciętnym zapotrzebowaniem na tą cenną substancję. Deszczówka będzie świetnym rozwiązaniem w myjniach samochodowych oraz zakładach gromadzących znaczne ilości wody, która jest niezbędna w wielu procesach technologicznych.

Gromadzenie wody deszczowej w pojemnikach? Naprawdę warto!

Podsumowują warto jeszcze raz wyliczyć korzyści płynące z korzystania wody deszczowej:

  • Ograniczamy zużycie wody wodociągowej a co za tym idzie dbamy o domowy budżet i jesteśmy bardziej niezależni.
  • Woda deszczowa jest bardziej miękka niż woda z wodociągów, dlatego podczas prania można zużyć mniej detergentów, a na sprzęcie AGD nie będzie osiadał kamień.
  • Woda deszczowa bardzo dobrze wpływa na roślin, dzięki temu, że jest bardziej miękka niż woda z wodociągów.
  • Gromadzenie deszczówki to oszczędzanie zapasów wody podziemnej, dzięki czemu chronimy środowisko.
  • Nie ponosimy opłat za niewykorzystanie deszczówki.
  • Gromadzenie wody deszczowej, pozwala ograniczać miejscowe podtopienia, ponieważ nie jest od razu odprowadzana do sieci kanalizacyjnej.

Woda deszczowa zmagazynowana w podziemnych zbiornikach stanowi cenny rezerwuar tej życiodajnej substancji. Analizując dzienne zużycie wody w gospodarstwie domowym warto zwrócić uwagę, jak wiele litrów moglibyśmy zaoszczędzi korzystając z deszczówki (ryc. 2).

Do czego wykorzystywać wodę deszczową ze zbiorników na deszczówkę?
Do czego wykorzystywać wodę deszczową ze zbiorników na deszczówkę?

Ryc. 2 Zużycie wody w gospodarstwie domowym w litrach  w przeliczeniu na dobę na osobę.

Coraz bardziej zaawansowane techniki przechowywania i rozprowadzania wody przyczyniają się do bardziej świadomego i powszechnego wykorzystania tej bezcennej cieczy. Wymienione w tekście różnorodne możliwości użycia deszczówki każdorazowo będą przekładały się na większe oszczędności w domowym budżecie, a także zwiększoną świadomość ekologiczną przejawiającą się emisją mniej zanieczyszczonych ścieków oraz zrównoważonym gospodarowaniem tym ograniczonym zasobem jakim jest woda.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej