Dobór klimatyzatora przenośnego
Dobór klimatyzatora przenośnego

Na jakie dane techniczne klimatyzatora przenośnego należy zwrócić uwagę?

Od parametrów pracy klimatyzatora w dużej mierze zależy, czy inwestycja w takie urządzenie zapewni użytkownikom komfort przebywania w pomieszczeniu. Zapoznając się z szeroką ofertą tych urządzeń, warto skupić się na parametrach technicznych. Są one będą niezbędne do prawidłowego wyboru urządzenia kontrolującego temperaturę w pomieszczeniu.

Wydajność chłodnicza oraz przepływ powietrza

Wydajność chłodnicza jest jednym z najważniejszych parametrów technicznych klimatyzatora przenośnego, gdyż to od niej zależy, jak duże pomieszczenie klimatyzator będzie w stanie schłodzić lub ogrzać. Natomiast  przepływ powietrza przekłada się na to, jak szybko chłodne lub gorące powietrze zostanie rozprowadzone w pomieszczeniach. Produkty dostępne w ofertach producentów i dystrybutorów różnią się pod tym względem, nie brakuje też klimatyzatorów o bardzo dużej mocy chłodniczej – 4 kW i przepływie powietrza nawet do 450m3/h. Przykładem takiego modelu jest popularny klimatyzator przenośny Welltec ACH1414

Dobór klimatyzatora przenośnego
Dobór klimatyzatora przenośnego

Jak należy wybrać odpowiedni klimatyzator do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie on pracował utrzymując optymalną dla użytkowników komfortową temperaturę i wilgotność? Przybliżoną potrzebną moc urządzenia można obliczyć, posługując się regułą, zgodnie z którą na każde 10 m pomieszczenia potrzebny jest około 1 kW mocy chłodniczej. Należy jednak wiedzieć, że wzór ten pełni jedynie funkcję orientacyjną – nie sprawdzi się, w przypadku gdy:

 • Pomieszczenie ma wysokość inną niż 2,5 metra. Wówczas bardziej miarodajna będzie kubatura pomieszczenia. Na każdy m3 należy przyjąć 45 W mocy klimatyzatora.
 • Okna pomieszczenia zwrócone są na południe lub południowy zachód. Wysokie nasłonecznienie powinno znaleźć swoje odwzorowanie w wyższej mocy klimatyzatora. Reguła ta nie musi jednak działać w drugą stronę. Wybór urządzenia o większej mocy do pomieszczenia mniej nasłonecznionego może okazać się korzystny – krócej pracować będzie sprężarka (to ten element generuje większość hałasu), a temperatura w pomieszczeniu znacznie szybciej osiągnie zadany poziom.
 • W pomieszczeniu znajduje się duża liczba sprzętów i urządzeń, generujących duże ilości ciepła (np. komputery stacjonarne, telewizory). Analogicznie jak w powyższych przykładach, konieczne jest ich uwzględnienie i dobranie urządzenia o wyższej mocy.

Samodzielne obliczenie wymaganej mocy chłodniczej może stwarzać problemy, przy wyborze klimatyzatora przenośnego pomocne są oznaczenia producentów lub obecne na wielu stronach specjalne kalkulatory doboru. Wspomniany wcześniej klimatyzator przenośny Welltec ACH1414 o 4kW mocy chłodniczej i 450m3/h przepływu powietrza będzie efektywny w pomieszczeniach o wielkości od 15 do 75 mkw.

Dobór klimatyzatora przenośnego
Dobór klimatyzatora przenośnego

Zakres ustawień pracy i typ czynnika chłodzącego

Klimatyzator przenośny nie może pracować wydajnie bez obecności czynnika chłodzącego. Różne marki stosują różne środki chemiczne, np. popularny R410A. Jest on mieszaniną czynników, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka – wdychanie takiej mieszanki daje efekty podobne do narkotycznych. Mimo że czynnik R410A jest bardziej ekologiczny od swojego poprzednika, to w dalszym ciągu ma dość duży, negatywny wpływ na środowisko. Świadomi użytkownicy, zwracający uwagę na ekologiczność kupowanych produktów przy doborze klimatyzatora przenośnego powinni zwrócić uwagę na urządzenia pracujące z czynnikiem chłodzącym R290.

R290 wyróżnia się tym, że jest bardzo ekologiczny – jego potencjał niszczenia warstwy ozonowej jest bardzo niski podobnie jak potencjał globalnego ocieplenia. Jednocześnie pod względem wskaźników wydajności chłodzenia jest on równie efektywny jak inne czynniki chłodnicze powszechnie wykorzystywane przez producentów klimatyzatorów przenośnych.

Z wyborem odpowiedniego czynnika chłodzącego wiąże się również zakres możliwość temperatur pracy urządzenia. Klimatyzator Welltec ACH1414 wykorzystuje czynnik chłodzący R290 zapewniający wydajne chłodzenie w granicach od 17 do 35 st. C. Użytkownicy tego urządzenia mogą ustawić temperaturę pracy w zakresie od 17 do 30 st. C.

Dobór klimatyzatora przenośnego
Dobór klimatyzatora przenośnego

Pobór energii i głośność

Podobnie jak inne urządzenia, klimatyzator przenośny również generuje pewien poziom hałasu. Jeśli ma on nie przeszkadzać w odpoczynku czy pracy, warto sprawdzić, czy wybrany model charakteryzuje się cichą pracą. Należy przy tym pamiętać, że poziom hałasu podczas chłodzenia będzie inny dla różnych prędkości, z jakimi może pracować urządzenie. Uciążliwy hałas można skutecznie zminimalizować poprzez umieszczenie klimatyzatora na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia np. na balkonie. Taka opcja jest możliwa jeśli w urządzeniu można podłączyć rurę do wylotu zimnego powietrza.

Z finansowego punktu widzenia innym istotnym parametrem technicznym jest pobór mocy przez urządzenie. Dla przykładu klimatyzator przenośny Welltec ACH1414 charakteryzuje się poborem mocy na poziomie 1535 W. Jedna godzina jego pracy przy maksymalnej wydajności kosztuje zaledwie około 1 zł.

Dobór klimatyzatora przenośnego
Dobór klimatyzatora przenośnego

Jakie dodatkowe funkcje i atesty powinien posiadać klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne są najczęściej wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, których celem jest podniesienie funkcjonalności urządzenia. Dla użytkownika oznacza to, że może on na przykład dostosować tryby pracy klimatyzatora do własnych potrzeb. Model Welltec ACH1414 wyróżnia się następującymi funkcjami:

 • Sleep. Zapewnia ona użytkownikom odpowiednią temperaturę. Po włączeniu tej funkcji, klimatyzator będzie stopniowo zmieniać temperaturę, aby zapewnić nocny odpoczynek w optymalnych warunkach.
 • Timer. Używając tej funkcji, użytkownik może zaprogramować urządzenie aby włączyło się lub wyłączyło po upływie określonego czasu.
 • Automatyczny restart. Ta funkcja zapewnia, że po przywróceniu zasilania Dzięki tej funkcji klimatyzator po przywróceniu zasilania wznowi pracę z takimi samymi parametrami. Inaczej mówiąc, nie będzie konieczności jego ponownego regulowania.
 • Auto. Funkcja ta utrzymuje zadaną temperaturę, automatycznie dobierając pozostałe parametry pracy klimatyzatora.

Rodzaj funkcji ma duże znaczenie dla komfortu użytkownika. Z kolei certyfikaty i atesty są bardzo istotne wówczas, gdy klimatyzator ma być wykorzystywany w szkołach, urzędach, czy innych obiektach użyteczności publicznej. Wówczas urządzenie musi posiadać certyfikat Polskiego Związku Higienicznego (PZH), oznaczający potwierdzenie, że klimatyzator jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i przyjazny dla środowiska.

Model Welltec ACH1414 przeszedł pomyślnie procedurę atestacji – jego producent uzyskał Atest PZH. To gwarancja, że urządzenie jest najwyższej jakości, a jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Nawet zamawiając urządzenie na potrzeby własne, warto sięgnąć po atestowany model – w ten sposób można mieć pewność, że został on sprawdzony przez niezależnych ekspertów, którzy wystawili mu pozytywną ocenę.

Dobór klimatyzatora przenośnego
Dobór klimatyzatora przenośnego

Sterowanie klimatyzatorem i dodatkowe wyposażenie

Klimatyzatory przenośne są gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z opakowania. Większość dostępnych na rynku modeli posiada jedynie absolutnie niezbędne akcesoria. Jednak Welltec ACH1414 posiada bardzo bogate wyposażenie dodatkowe pozwalające na użytkowanie klimatyzatora w wielu różnych konfiguracjach.  Do wyposażenia tego klimatyzatora należą:

 • Rozsuwana listwa okienna - przystosowana do polskich okien i wyróżnia się większą długością (maksymalnie 150 cm).
 • Materiałowa uszczelka okienna (Welltec WS400W+). Pasuje ona do każdego rodzaju okien (również na poddaszu), w zestawie znajduje się też płaska końcówka rury do listwy okiennej.
 • Dwa filtry powietrza – zatrzymują one kurz i zanieczyszczenia oraz można je czyścić pod bieżącą wodą.
 • Dwie rury powietrza (doprowadzająca o długości 150 cm i odprowadzająca o długości 200 cm) – urządzenie może pracować z dwiema rurami jednocześnie w trybie spot cooler, opcjonalnie istnieje możliwość ich wydłużenia do 4 m.
 • Ramki – w zestawie są trzy ramki, czyli wylotowa powietrza z regulowanym kierunkiem nawiewu oraz dwie ramki wylotowe wylotowe, do podłączenia rur.

Wygoda obsługi klimatyzatora dla wielu użytkowników jest równie ważna co wyposażenie i wydajność. Welltec ACH1414 wyróżnia się pod tym względem, oferując aż 3 możliwości sterowania urządzeniem. Bezpośrednio za pomocą panelu sterowania, pośrednio za pomocą pilota z wyświetlaczem LCD, lub całkowicie zdalnie za pomocą pilota podłączonego do sieci WiFi. Sterowanie zdalne jest możliwe dzięki zawartości w zestawie pilota WiFi Welltec RC360, który pozwala na kontrolowanie nie tylko klimatyzatora ale również innych urządzeń, w przypadku których komunikacja odbywa się za pomocą podczerwieni (IR).

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny?

Aby zakupiony klimatyzator przenośny spełniał wszystkie oczekiwania warto przed zakupem zwrócić uwagę na:

 • Dodatkowe funkcje klimatyzatora. Welltec ACH1414 wyposażony jest w funkcje grzania (moc grzewcza 4 kW) i niezależnego osuszania. W efekcie ma trzy tryby pracy. Korzystając z funkcji niezależnego osuszania, użytkownik może bardzo skutecznie suszyć pranie lub osuszać zalane pomieszczenia.
 • Automatyczne odprowadzenie skroplin. Ważne jest aby klimatyzator tak jak w przypadku ACH1414 odprowadzał automatycznie wodę razem z gorącym powietrzem podczas pracy
 • Łatwość przemieszczania. Im bardziej kompaktowe wymiary tym łatwiej można wygospodarować miejsce na klimatyzator (na przykład na wąskim balkonie). Z kolei kółka wielokierunkowe w znacznym stopniu ułatwią jego przenoszenie.
 • Design. Nienachalne i subtelne wzornictwo sprawia, że klimatyzator nie będzie rzucał się w oczy i jednocześnie skomponuje się z resztą sprzętów w pomieszczeniu.

W razie awarii urządzenia krytyczne znaczenie mają warunki gwarancji i procedura obsługi gwarancyjnej.  Kupując klimatyzator przenośny Welltec ACH1414, klient otrzymuje 3 lata gwarancji w bardzo wygodnym systemie door-to-door. Producent odbiera wówczas własnym kurierem urządzenie i odsyła już sprawne.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny