Izolacja dachu nad poddaszem użytkowym

Czy każde poddasze nadaje się do tego, by urządzić mieszkanie? Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. Wygodne wnętrze pod dachem skośnym nie powinno być niższe niż 220 cm. Dlatego też obliczając powierzchnię poddasza, w całości uwzględnia się tylko część o wysokości powyżej 220 cm, natomiast od 140 do 220 cm liczy się w połowie.

Jeżeli poddasze ma być użytkowe, to ważna jest też wysokość ścianki kolankowej, czyli ściany przenoszącej obciążenia dachu na strop i ściany zewnętrzne niższych kondygnacji. Ściankę kolankową buduje się po to, by podnieść nieco dach, a tym samym zwiększyć wysokość i powierzchnię poddasza. Dla naszej wygody ścianka powinna mieć minimum 90 cm wysokości.

Co jest najważniejsze przy wyborze materiału do izolacji dachu?

Zadaniem materiałów izolacyjnych jest jak najlepsze ograniczenie strat ciepła. Czyli najistotniejszy parametr współczynnik ʎ (lambda). Jednak należy pamiętać, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 to różnica do 3 milimetrów grubości izolacji gotowej przegrody. Dlatego sam współczynnik lambda nie jest informacją o izolacyjności dachu – trzeba uwzględnić grubość izolacji oraz innych warstw ściany.

Dlatego przy wyborze produktu należy kierować się kryterium nazwanym klasy izolacyjności. Ten podział ułatwia wybór materiału izolacyjnego. W każdej klasie znajdują się produkty, które dają porównywalne efekty izolacyjne. Klasy izolacyjności materiałów izolacyjnych :

Klasy izolacyjności

Szukając bardzo dobrego materiału, przy uwzględnieniu klas izolacyjności, warto wybrać produkty z wełny skalnej. Takie oferuje firma ROCKWOOL, produkująca wyroby z wełny skalnej w pierwszych trzech klasach. W pierwszej są maty TOPROCK SUPER i płyty SUPERROCK , w drugiej maty MEGAROCK PLUS i płyty ROCKMIN PLUS, w trzeciej maty MULTIROCK ROLL I płyty UNIROCK.

Termoizolacja z wełny skalnej

Do izolacji poddasza użytkowego polecana jest wełna skalna. Dlaczego właśnie skalna? Jest to produkt wytwarzany w przeważającej mierze z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Dzięki temu wełna skalna ma wiele zalet:

 • Izoluje termicznie dzięki niskim wartościom współczynnika przenikania ciepła (wartość λ od 0,035 W/mK).„
 • Jest niepalna – najwyższa klasa reakcji na ogień A1.
 • W połączeniu z zabudową z płyt g-k stanowi bierne zabezpieczenie ognioochronne konstrukcji dachu.
 • Dzięki sprężystości wełna skalna ROCKWOOL jest bardzo łatwa wmontażu, klinuje się sama między krokwiami i nie wymaga dodatkowego mocowania. Łatwo więc uzyskać szczelną i ciągłą izolację, a tym samym ograniczyć niebezpieczeństwo powstania mostków termicznych.
 • Jest trwała, nie odkształca się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i nie osiada.
 • Nawet po kilkudziesięciu latach nie traci swoich właściwości fizyko-mechanicznych.
 • Jest paroprzepuszczalna – zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Izolacja warstwa po warstwie 

Schemat izolacji dachu skośnego nad poddaszem użytkowym

Schemat izolacji dachu skośnego nad poddaszem użytkowym zależy od tego, jaki jest to typ dachu. Chodzi tu o podział na dachy nieszczelne dla pary wodnej oraz dachy szczelne dla pary wodnej.

W dachu nieszczelnym dla pary wodnej wygląda to tak:

 1. Dachówka lub blacha zamocowane na łatach
 2. Kontrłata wzdłuż krokwi
 3. Wiatroizolacja ROCKWOOL jako membrana o wysokiej paroprzepuszczalności od strony wewnętrznej (powyżej 600-800 g/m2/dobę, Sd < 0,03 m) i nieprzepuszczająca wody od zewnątrz
 4. Izolacja z wełny skalnej
 5. Folia paroizolacyjna ROCKWOOL (wg potrzeb)
 6. Wykończenie z płyty g-k lub boazerii

Wentylacja połaci dachowej odbywa się w szczelinie między wiatroizolacją a pokryciem dachowym.

Schemat izolacji dachu - dach szczelny dla pary

W dachu szczelny dla pary jest nieco inaczej :

 1. Dachówka lub blacha na łatach
 2. Kontrłata wzdłuż krokwi
 3. Papa na deskowaniu pełnym lub folia wiatroizolacyjna wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności od strony wewnętrznej (do 600 g/m2/dobę, Sd > 0,03 m), a nieprzepuszczająca wody od zewnątrz
 4. Wentylowana szczelina 3-6 cm
 5. Izolacja z wełny skalnej
 6. Folia paroizolacyjna ROCKWOOL (wg potrzeb)
 7. Wykończenie z płyty g-k lub boazerii

Wentylacja połaci dachowej odbywa się w szczelinie o grubości 3-6 cm pozostawionej między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wiatroizolacyjną.

Jako warstwa izolacji na obu typach dachów polecane są produkty z wełny skalnej ROCKWOOL - TOPROCK SUPER i SUPERROCK, grubość 30 cm lub MEGAROCK PLUS i ROCKMIN PLUS, grubość 32 cm albo MULTIROCK ROLL i UNIROCK, grubość 35 cm.

Ważne przy montażu izolacji z wełny skalnej

- Prace montażowe zawsze należy zacząć od pomiarów rozstawu w świetle między krokwiami.

- Docięte kawałki wełny skalnej wkłada się między krokwie.

- Pierwsza warstwa ocieplenia musi szczelnie przylegać do elementów konstrukcji poddasza.

- Drugą warstwę ocieplenia z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin.

- Przy montażu wełny skalnej trzeba zwrócić uwagę, by nie zostały popełnione błędy, w konsekwencji których w przyszłości mogą się pojawić kłopoty z termoizolacją poddasza. Najczęstsze błędy to: niestaranne docinanie wełny (zbyt luźno ułożona będzie opadać pod własnych ciężarem), wciskanie wełny na siłę (będzie jej zbyt dużo), niedokładne łączenie izolacji dachu i ścian zewnętrznych, brak izolacji wokół okien połaciowych.

Dach paroprzepuszczalny

Jeżeli ocieplamy dach nad poddaszem użytkowym, to optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie paroprzepuszczalnych membran dachowych od strony pokrycia.

 • Największą zaletą membran na dach jest ich wysoka paroprzepuszczalność. Odprowadzają na zewnątrz wilgoć, wydostającą się od strony poddasza.
 • Membrany można kłaść bezpośrednio na ociepleniu, bez szczeliny wentylacyjnej.
 • Membrany dachowe mogą pełnić funkcję pokrycia dachowego w czasie, gdy jest układana dachówka czy blacha.

Dodatkowo od strony pomieszczeń może być potrzebna aktywna folia, jak np. ROCKTECT Intello Climat Plus, która reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobiega gromadzeniu wilgoci w konstrukcji dachu  oraz zapewnia skuteczność działania izolacji termicznej, zapewniając szczelność i eliminując niekontrolowane przepływy powietrza.

Ocieplanie tylko od zewnątrz

W sytuacji, gdy konieczna jest termoizolacja dachu skośnego, ale zależy nam na tym, by nie robić remontu wewnątrz poddasza, najlepszym rozwiązaniem będzie izolacja nakrokwiowa. Dzięki niej można ocieplać dach od zewnątrz, bez konieczności wykonywania prac remontowych w pomieszczeniach. ROCKWOOL oferuje produkty przeznaczone specjalnie do takiego zastosowania  – wełnę skalną TOPROCK SUPER (grubość 30 cm) oraz SUPERROCK (w dwóch warstwach 18 + 12 cm).

Ocieplenie nakrokwiowe stosuje się również wtedy, gdy:

 • Zależy nam, by od wewnątrz były widoczne elementy więźby dachowej, co daje ciekawy efekt wizualny.
 • Planujemy ocieplić dach skośny w standardzie domu pasywnego lub niskoenergetycznego. To wiąże się często z koniecznością zastosowania na tyle grubego ocieplenia, że nie jest możliwe jego ułożenie pomiędzy krokwiami i pod nimi. Natomiast izolacja nakrokwiowa pozwala na uzyskanie nawet 70-centymetrowego ocieplenia!

Izolacji nakrokwiowej nie stosuje się na dachach o małym nachyleniu. Kąt nachylenia połaci dachu powinien mieć powyżej 20°.

Przy ocieplaniu trzeba pamiętać o tym, że od 2021 roku zmienią się Warunki techniczne, obowiązujące dla wszystkich dachów. Obecnie współczynnik U połaci dachowej nie może być wyższy niż 0,18 W/(m2*K). Od 2021 roku będzie mógł mieć maksimum 0,15 W/(m2*K).

Materiał przygotowany z Rockwool.pl - izolacja dachów tylko z Rockwool.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny