Znaczenie światła w kuchni

Oświetlenie zawsze musi być dostosowane do konkretnej lokalizacji w domu. Podczas rozmieszczania lamp w pomieszczeniu trzeba brać pod uwagę liczne niuanse. Mowa jest między innymi o liczbie metrów kwadratowych danego wnętrza, możliwości związanej z dostępem do naturalnego światła, układzie mebli, kolorystyce wnętrza. A także o szeroko pojętej funkcjonalności.

Należy pamiętać, iż kuchnia jest miejscem, gdzie domownicy spędzają sporo czasu, wykonując wiele czynności wymagających precyzji. Oznacza to, że właściwa iluminacja tego wnętrza nie tylko polepszy komfort jego użytkowania, ale również zwiększy jego walory estetyczne. Co więc można zrobić w sytuacji, gdy kuchnia jest już gotowa, ale blat nie został odpowiednio doświetlony? Kłopot ten można rozwiązać na wiele różnych sposobów!

Kuchnia gotowa, jednak przestrzeń na blacie jest za ciemna

Zainstaluj taśmy LED pod szafkami kuchennymi, aby je lepiej wyeksponować. Oświetlenie podszafkowe na samym początku miało postać oczek lub opraw świetlówkowych, które montowane były na spodzie szafek. Obecnie rozwiązanie to wciąż występuje w formie punktowej, jednak żarówki znacznie częściej mają postać taśm LED. Przewaga tego rozwiązania to jego większa funkcjonalność, możliwość równomiernego rozłożenia światła oraz kwestia dotycząca energooszczędności.

Listwy z diodami LED pozwalają wyeliminować punkty, gdzie dociera mniejsza ilość światła. Oznacza to, iż pasek ledowy umieszczony pod szafką kuchenną podświetli również powierzenie samego blatu kuchennego. Co ciekawe, opcja ta jest bardzo dyskretna i estetyczna.

Gdzie umieścić taśmy LED pod szafkami?

W celu zdecydowanego zwiększenia funkcjonalności oraz komfortu korzystania z kuchni najlepiej zamontować taśmy LED tak głęboko, jak to możliwe. Optymalnie będzie, jeśli umieścimy je w odległości około 5 cm od ściany. Warto użyć w tym celu niskich profili LED. Na rynku z powodzeniem można kupić takie, których wysokość waha się od 6 do 7 mm.

Efekt linii świetlnej można uzyskać wybierając paski ledowe wyposażone w ponad 120 diod na metr, jednak trzeba pamiętać, żeby posłużyć się mleczną albo mrożoną przesłoną. Wszystko oczywiście po to, aby we właściwy sposób rozproszyć światło. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że przesłona mleczna tłumi około 50% światła, a mrożona około 30%. Jeśli zależy nam na dobrym oświetleniu blatu, stosujmy więc mocne taśmy LED, lub korzystajmy z mrożonych przesłon.

Z kolei w przypadku, gdy zastosowana zostanie taśma LED z większą ilością diod na metr – np. 240 diod lub więcej, rekomendowane jest użycie przezroczystej przesłony. Nie będzie ona praktycznie tłumiła ilości emitowanego światła. Stanowić będzie jednocześnie ochronę diod przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Ofertę taśm LED znajdziesz na stronie https://www.strefalamp.pl/tasma-led.

O czym pamiętać wybierając oświetlenie blatu kuchennego?

Jest kilka spraw, które koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas projektowania iluminacji świetlnej w kuchni. Przede wszystkim są to kwestie takie jak:

  • zweryfikowanie miejsca, gdzie docelowo ma znajdować się zasilacz oraz to, jaki ma on mieć rozmiar;
  • sprawdzenie rodzaju włącznika zainstalowanego w ścianie lub możliwości w zakresie przyłączenia taśm ledowych do innych lamp znajdujących się w pomieszczeniu (pamiętaj, że jeśli takiej opcji nie ma, zawsze można wstawić włącznik bezdotykowy bezpośrednio w profilu);
  • wybór barwy światła w taki sposób, aby dobrze komponowała się ona z kolorystyką panującą we wnętrzu;
  • zastosowanie diod LED emitujących dużo światła — w końcu nigdy nie jest go zbyt wiele, jeśli chodzi o oświetlenie blatu roboczego w kuchni;
  • zwrócenie szczególnej uwagi na parametr CRI w danej taśmie LED. Optymalnie jest, gdy wynosi on CRI > 90 — produkty spożywcze w takim oświetleniu prezentują się żywo i bardzo apetycznie.

Blat kuchenny to strefa robocza. Oznacza to, iż oświetlenie go w odpowiedni sposób ma znaczenie nie tylko dla jego estetyki, ale również dla bezpieczeństwa osób przyrządzających na nim różne potrawy. Dobra iluminacja to także większy komfort dla narządu wzroku. Ważne jest, aby lampy w tym pomieszczeniu emitowały światło w ciepłych barwach i możliwie wysokim współczynniku Ra, który sprawi, że dania będą wyglądały naturalnie.

Jak dobrze oświetlić blat kuchenny?

Wybierając oświetlenie do kuchni, należy wziąć pod uwagę to, w jakim kolorze i z jakiego materiału został wyprodukowany blat. Przestrzeń robocza w jasnych barwach będzie odbijała dużo światła i z tego powodu nie wymaga ona tak mocnego oświetlenia, jak w przypadku blatów z ciemnego drewna lub betonu, które samoistnie mogą powodować wrażenie zacienienia pomieszczenia.

Z kolei jeśli mamy do czynienia z blatami kuchennymi ze szkła albo kamienia (chodzi o błyszczącą powierzchnię), warto zadbać, by nie było w nim widać odbijających się, świecących punkcików diod LED — dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą mleczne oprawy.

Zasady iluminacji blatu roboczego są następujące:

  • równomierne doświetlenie całej przestrzeni blatu;
  • wyznaczenie stref roboczych i zróżnicowanie oświetlenia tak, aby było ono dopasowane do każdej z nich — natężenie światła może być inne nad płytą indukcyjną, a inne tam, gdzie kroi się mięso i sieka warzywa;
  • użycie barwy światła dopasowanego kolorystycznie do całości kuchni. W większości przypadków jest to barwa biała ciepła lub biała naturalna;
  • opcja miksowania ze sobą elementów punktowych i liniowych (oczywiście nie jest to warunek konieczny, a jedynie jedna z możliwości poprawiających praktyczność i estetykę wnętrza);
  • zwrócenie uwagi na kwestię współgrania ze sobą naturalnych i sztucznych źródeł światła;
  • zaplanowanie centralnego i bocznego oświetlenia tak, aby się one wzajemnie uzupełniały.

Harmonia naturalnego światła ze sztucznym zawsze jest opcją, dzięki której zyskujemy najwięcej. Rozwiązanie to za dnia pozwala korzystać z promieni słonecznych — zmniejszając w ten sposób zużycie prądu — a po zmierzchu z oświetlenia sztucznego. Taka możliwość występuje jednak tylko w szczególnych warunkach, jeśli chodzi o aranżację pomieszczenia, czyli takich, gdzie blat kuchenny znajduje się pod oknem, a górna zabudowa jest bardzo mała lub — najlepiej — jeśli nie ma jej wcale.

Różne opcje oświetlenia kuchni znajdziesz na stronie https://www.strefalamp.pl/lampy-do-kuchni.

Rodzaje oświetlenia w kuchni — co okaże się przydatne?

Wygoda korzystania z kuchni jest mocno uzależniona od liczby znajdujących się w niej źródeł światła. W pomieszczeniu tym niezbędne okazują się lampy centralne, a także oświetlenie punktowe umieszczone nad blatem roboczym, zlewozmywakiem oraz kuchenką.

Główne źródła światła instaluje się oczywiście w centralnej części sufitu. Zadaniem takich lamp jest równomierne oświetlenie całego wnętrza. Warto pamiętać, że lampy wcale nie muszą emitować szczególnie jasnego światła. Optymalnie jest, gdy pozostaje ono rozproszone.

Natomiast jeśli chodzi o odpowiednie oświetlenie blatu, to przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż wybór odpowiedniego rozwiązania jest mocno uzależniony od sposobu, w jaki została umeblowana kuchnia. Przestrzeń roboczą można oświetlić za pomocą rozwiązań takich jak:

  • małe lampy wiszące umieszczone bezpośrednio nad blatem;
  • kinkiety lub lampki na wysięgnikach z możliwością regulacji — taka opcja będzie odpowiednia w sytuacji, gdy nad przestrzenią roboczą nie znajdują się żadne szafki;
  • źródła światła zainstalowane pod górnymi szafkami.

Warto wiedzieć, że pod szafkami z powodzeniem można zamontować płaskie oświetlenie liniowe albo punktowe. Dobrą opcją wydają się paski ledowe, które łączą w sobie cechy stylowości i praktyczności. Są one wygodne w instalacji, energooszczędne i powalają na piękną iluminację pomieszczenia.

Oświetlenie pod szafkami można również zaplanować już na etapie projektowania mebli i ogólnego wystroju kuchni.

Ofertę oświetlenia do kuchni oraz innych pomieszczeń znajdziesz na stronie https://www.strefalamp.pl.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej