Dobry ekogroszek - czyli jaki?
Wiele domów, firm i innych obiektów, wykorzystuje do ogrzewania kotły zasilane ekogroszkiem. Jakie cechy powinien mieć dobry produkt?
Polska znajduje się w szerokości geograficznej, w której przez część roku panują niskie temperatury. Przekłada się to na konieczność ogrzewania nieruchomości. Jest to potrzebne jednakowo dla ludzi do normalnego funkcjonowania, a także dla nieruchomości, aby utrzymać je w dobrym stanie technicznym. Często wykorzystywanym paliwem zasilającym kotły grzewcze, jest ekogroszek. Najważniejsze parametry, które świadczą o jego jakości to spiekalność oraz kaloryczność. Co to oznacza dla konsumentów?
Szukasz wydajnego ekogroszku do swojego domu lub firmy? Sprawdź skladopalu.net!
Parametry = efektywność
Paliwo do ogrzewania budynku i podgrzewania wody stosowane w kotłach powinno mieć dużą efektywność, a odpowiada za to kaloryczność. Jest to ilość energii cieplnej, która powstaje podczas spalania i zamiennie nazywana jest wartością opałową. Im wyższa kaloryczność ekogroszku, tym mniej się go zużywa do ogrzania konkretnej kubatury budynku. Ponadto, paliwo powinno mieć granulację mieszczącą się w przedziale od 5 do 25 mm i nie zbrylać się. Wspomniana wielkość bryłek węgla ma znaczenie w kontekście funkcjonalności kotła. Piece wyposażone w podajniki mają określone normy, a zbyt małe lub za duże elementy mogą uszkodzić mechanizm.
Szacuje się, że kaloryczność ekogroszku musi wynosić minimum 24 MJ/kg, co przełoży się na najlepszą wydajność. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Może się okazać, że tani ekogroszek nie przyniesie nam oszczędności, bo będziemy musieli go spalić więcej. Ważne jest więc, aby sprawdzać informacje o kaloryczności na opakowaniu. Niestety, gdy kupujemy paliwo nieworkowane, trudno realnie określić parametry - pojawia się tutaj konieczność zaufania sprzedawcy. Ponadto należy uważać na informacje, które podają nieuczciwi sprzedawcy, a mianowicie posługują się określeniem „ciepło spalania”. Stosują ten termin zamiennie z wartością opałową, ale to dwie różne rzeczy. Warto o tym pamiętać!
Spiekalność ekogroszku
Użytkownicy kotłów opalanych ekogroszkiem borykają się z problemem spiekalności. Czasami zbyt niska cena za paliwo może nas słono kosztować. Ponadto dochodzi do tego duża ilość pracy jak np. częstsze usuwanie popiołu i konieczność czyszczenia kotła. Warto mieć na uwadze, że zbyt długie podawanie paliwa przy zbyt niskim nadmuchu w piecu może powodować spieki. Istotne jest, aby w dostosować parametry komputera w kotle (jeśli korzystamy z takich rozwiązań) do rodzaju podawanego surowca. Optymalne ustawienia zapewnią wysoką wydajność, niską spiekalność i minimalną ilość popiołu. Sprawia to, że system grzewczy nie wymaga dużej uwagi i nie absorbuje czasu właściciela.
Wybór paliwa do ogrzewania to ważne zadanie. Zwykle kupuje się zapas na cały okres grzewczy, a nietrafiona decyzja będzie pokutowała przez cały ten czas, narażając na nerwy, usterki i konieczność poświęcenia czasu np. na usuwanie popiołu. Dobry ekogroszek to wysokokaloryczny surowiec o niskiej spiekalności i współczynniku popiołu na poziomie 1%. Przy takich parametrach mamy pewność, że koszty ogrzewania zmieszczą się w planowanym budżecie. Twój dostawca - Ekogroszek Katowice, pomoże w doborze najlepszego rodzaju paliwa do kotła. Warto postawić na sprawdzone źródło.
artykuł sponsorowany