Dobry ekogroszek - jak rozpoznać jakość opału?
Od września 2018 roku sprzedaż złej jakości opału węglowego jest zakazana. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce wciąż można spotkać sprzedawców, oferujących paliwo niespełniające norm. Nie odstraszają ich nawet nałożone przepisami kary. Nie ma się co dziwić, skoro nabywców nie brakuje. Jest popyt – jest i podaż. Niestety, wiele osób wciąż szuka przede wszystkim taniego opału, na drugi plan spychając jego jakość. Po jednym sezonie grzewczym okazuje się jednak, że kupując najtańszy ekogroszek wyszli na tym jak Zabłocki na mydle. Oszczędności okazały się pozorne, w domu jest zimno, a w kotłowni i w portfelu pustki.
Mądry Polak po szkodzie, ale dobrze, jeśli to doświadczenie czegoś go nauczyło. Choć wiadomo, że lepiej uczyć się na cudzych błędach niż własnych. Zwłaszcza, że skutki zakupu niewłaściwego opału odczują wszyscy domownicy. Warto pamiętać, że tylko dobrej jakości ekogroszek zapewni efektywne spalanie bez niespodzianek.
Ale jak znaleźć dobry opał, skoro w każdym niemal składzie sprzedawca przekonuje, że u niego jest nie tylko tanio, ale i dobrze?. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Wystarczy odrobina wiedzy, chęci i czujności by wyłapać jak jest naprawdę.
Jak znaleźć dobry ekogoszek?
Na jakość opału wpływa kilka kluczowych czynników. Ich znajomość pozwoli uniknąć wpadki podczas zakupu, zwłaszcza jeśli ktoś robi to po raz pierwszy. Dobry ekogroszek powinien spełniać poniższe kryteria, żeby można było mówić o tym, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości. Ekogroszek w dobrej cenie, bez obaw o jego jakość można kupić u sprawdzonego sprzedawcy, który może dostarczyć certyfikat jakości: https://grzejemnieto.pl/
Wilgotność ekogroszku
To jedyny, oprócz rozmiaru parametr, który można ocenić „na oko”. Kupując ekogroszek w stacjonarnym skupie warto wziąć go do ręki. Jeśli jest czarny i błyszczący, pokryty lepką mazią to najprawdopodobniej jest zbyt mokry. Taki ekogroszek będzie się słabo palił i da mniej ciepła, co sprawi, że jego zużycie będzie większe. Zamiast na ogrzanie domu energia zostanie bowiem wykorzystana na podgrzanie i odparowanie znajdującej się w nim wody. Jej nadmiar jest niebezpieczny dla kotła, powodując rdzewienie jego metalowych części.
Optymalna wilgotność ekogroszku nie powinna przekroczyć 10-12% jego masy. Jasno szary kolor i niewielkie ilości pyłu unoszące się podczas rozładunku to dobry znak świadczący o tym, że ilość wody jest tyle ile trzeba.
Rozmiar frakcji
Wielkość pojedynczych ziaren ma duże znaczenie dla jakości spalania. Dobry ekogroszek ma bryły w przedziale od 5 do 25 mm. To górna granica, która pozwala spalać go w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Z kolei zbyt duża ilość podziarna (między 0, a 5 mm) zwiększy emisję pyłu. Oznacza też częstsze wizyty w kotłowni, w celu uzupełnienia podajnika. Warto pamiętać, że wielkość frakcji powinna być dopasowana do specyfikacji kotła – dlatego przed wizytą w skupie trzeba sprawdzić sugestie producenta.
Kaloryczność opału
Jeden z kluczowych parametrów, decydujący o tym czy opał zapewni właściwą ilość ciepła czy nie. Wartość opałowa określa ile energii można pozyskać z danego paliwa. Im wyższa, tym więcej ciepła podczas spalania. Przyjmuje się, że dobrej jakości ekogroszek nie powinien mieć kaloryczności mniejszej niż 24 MJ/kg. Im wyższa kaloryczność – tym wyższa cena. Kupując tani opał, wiele osób nieświadomie rezygnuje z komfortu cieplnego i pakuje się w dodatkowe koszty. Często okazuje się, że ekogroszek skończył się szybciej niż było to planowane, trzeba go dokupić, co w trakcie sezonu nie jest ani łatwe ani tanie.
Spiekalność - powstawanie spieków
Ten parametr określa skłonność do powstawania spieków. Palą się one wolniej, powodując straty energii. Piec generuje wówczas znacznie mniej ciepła niż powinien. . Przy wysokiej spiekalności (powyżej 25 Ri) trzeba się też liczyć z większa ilością popiołu, który musi zostać usunięty z kotła i zutylizowany. Najbezpieczniej wybierać ekogroszek o spiekalności od 0 do 10 Ri.
Zawartość siarki
Im mniej siarki w ekogroszku tym lepiej. Optymalnie jeśli jej zawartość nie przekracza 0,6%.. Siarka, łącząc się z parą wodną tworzy związki kwasu siarkowego, które mogą niszczyć metalowe części pieca. Wydobywający się z komina dwutlenek siarki wpływa też negatywnie na środowisko
Ilość generowanego popiołu
Nie powinna przekroczyć 10%. Im większa wartość tym więcej odpadu i konieczność częstszego czyszczenia kotła – a tego raczej nikt nie lubi. Niska zawartość popiołu i siarki to również mniejsza emisja cząstek stałych do atmosfery.
Kraj pochodzenia
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku jest pochodzenie węgla, z którego jest produkowany. Być może dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, ale ekogroszek importowany ma dużo lepsze parametry niż nasz, polski. Cechuje się wyższą kalorycznością, przy mniejszej zawartości siarki i popiołu i niższej cenie.
Opakowanie, a jakość ekogroszku – luzem czy w workach
Kupić opał dobrej jakości to jedno, ale równie istotne jest to w jaki sposób będzie przechowywany. Ekogroszek, który leżakuje luzem, pod gołym niebem, narażony na deszcz, mróz i śnieg może stracić nawet 30% swojej kaloryczności. Najbezpieczniej jest składować go w kotłowni lub innym, zamkniętym pomieszczeniu, lub w ostateczności pod zadaszeniem.
By mieć 100% pewność, że opał zachowa swoje parametry przez cały sezon, nie zawilgotnieje i nie straci na swojej wartości opałowej – lepiej wybierać ekogroszek workowany. Opakowanie stanowi idealne zabezpieczenie przez czynnikami atmosferycznymi, a dodatkowo bardzo ułatwiaj transport, rozładunek i późniejsze dozowanie do podajnika.
Mimo, że na pierwszy rzut oka każdy ekogroszek wydaje się taki sam, w rzeczywistości tak nie jest. Rzecz jasna większości z tych parametrów nie da się sprawdzić samemu. Skąd więc klient ma mieć pewność, że kupuje dobry ekogroszek?
Świadectwa jakości ekogroszku
Wszystkie paliwa stałe, w tym ekogroszek podlegają regulacjom jakościowym. Wzór takiego świadectwa został ustalony przez ministra energii w specjalnym rozporządzeniu. Powinien on zawierać dane o wymogach jakościowych dla danego paliwa oraz informacje jakie parametry posiada oferowany przez sprzedawcę opał.
Kupujący ekogroszek ma prawo domagać się świadectwa i właściwego certyfikatu poświadczającego jakość zakupionego opału. Jeśli podane informacje będą niezgodne z prawdą, nieuczciwemu sprzedawcy grożą kary finansowe.
Skąd brać dobrej jakości ekogroszek
Kupując ekogroszek, bądź inny opał wart wybierać wyłącznie sprawdzonych dostawców. Należy zwrócić uwagę na wspomniane wyżej świadectwa jakości i certyfikaty – jeśli takowych nie ma lepiej poszukać innego sklepu czy skupu. Uczciwy sprzedawca bez problemu udostępni do wglądu specyfikację produktu. W sklepie internetowym jest to o tyle prostsze, że możesz się z nią zapoznać siedząc wygodnie w fotelu. Parametry produktów są szczegółowo opisane, można więc darować sobie bieganie po skupach w poszukiwaniu najlepszego ekogroszku i wszystko załatwić za pomocą jednego kliknięcia.
Podsumowując
Jakość, a nie cena ekogroszku powinna być głównym aspektem branym pod uwagę podczas jego zakupu. Jest on dobrą alternatywą dla węgla, ale tylko pod warunkiem, że ma odpowiednią kaloryczność, wilgotność, poziom siarki czy popiołu. Tylko dobry ekogroszek, od sprawdzonego dostawcy może być spalany efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie. Warto wziąć to pod uwagę, przy wyborze opału na kolejny sezon grzewczy.
artykuł sponsorowany