Dodatki do domu w stylu skandynawskim – 5 najlepszych pomysłów
Wnętrza skandynawskie cechuje minimalizm. Nie oznacza to jednak wcale, że są puste czy ascetyczne. Z drugiej strony każdy mebel czy przedmiot ma swoją funkcję i pełni określoną rolę. Wyposażenie domu musi być przemyślane, na pewno praktyczne, ale przy tym piękne. Przeczytaj, jakie dodatki do domu w stylu skandynawskim wybrać.
Zbliżenie na okna
Styl skandynawski we wnętrzach doskonale odtwarza klimat mroźnej Północy. Zacznijmy od kolorów: królują tu biel, szarość i błękit. Wszystko to, co znamy z krajobrazów Szwecji czy Norwegii. Jasna kolorystyka, zarówno w przeszłości, jak i teraz, ma pełnić konkretną funkcję – zapewniać komfort przebywania w pomieszczeniach podczas krótkich dni i przy deficycie promieni słonecznych. W tym samym celu rezygnuje się z zasłon i firan oraz maksymalnie eksponuje okna. Skandynawskie dodatki do domu to w związku z tym m.in. ozdoby okien. Są to np. drewniane lub metalowe patery, koniecznie ze świeczkami i świecznikami, doniczki i osłonki na zioła lub różnorodne zielonolistne rośliny oraz dodatkowe źródła światła, jak lampy czy lampiony. Jeśli interesują Cię takie detale, sprawdź wyposażenie domu Nettrading, popularnego sklepu internetowego.
Lampy – przydatne dodatki do domu skandynawskiego
Parapet okienny to niejedyne miejsce, w którym warto ulokować lampy. Estetyka skandynawska chętnie wykorzystuje je w aranżacji wnętrz, traktując lampy jako piękny detal, a nie tylko praktyczne urządzenie. Masz do wyboru m.in. modele minimalistyczne, wykonane z metalu oraz tworzyw sztucznych, nawiązujące nieco do stylu loftowego. Dobrze sprawdzą się tu też klosze z naturalnych tkanin, jak len, bawełna czy drewno.
Ciepło, cieplej…
Dobierając akcesoria do domu w stylu skandynawskim, kieruj się zasadą „ciepło-zimno”. Zimny klimat oraz często zimne materiały we wnętrzu (np. naturalny kamień w charakterze okładziny ściennej lub podłogowej) sprawiają, że chętnie sięgamy po detale kojarzące się nam z ciepłem. Nie może tu więc zabraknąć miłego w dotyku, wełnianego pledu (przewieszony przez oparcie krzesła będzie stanowić praktyczną ozdobę) oraz poduszek w poszewkach z bawełny lub lnu. Nie zaszkodzi też pleciony dywanik, np. jutowy.
Wyposażenie domu z drugiego obiegu
Pamiętaj, że styl skandynawski cechuje się ekologicznym podejściem do urządzania wnętrza. Projektanci i architekci zachęcają więc do zainteresowania tematyką recyklingu oraz mebli czy gadżetów z drugiego obiegu. Piękne i oryginalne rzeczy do domu możesz znaleźć na targu staroci lub w vintage shopie. Z nienachalnym designem wnętrza będą korespondowały np. polskie meble z lat 60. czy 70. Doskonale widać w nich fascynację klasykami duńskimi oraz szwedzkimi.
Fascynacja ekologią i działaniami z nurtu zero-waste sprawia, że część dodatków do domu można wykonać samodzielnie. Stołki z pnia brzozy, świeczniki z grubszych gałęzi czy zjawiskowe makramy ze sznurków z odzysku to tylko kilka przykładów.
Ściana w stylu skandynawskim
Nie zapomnij zagospodarować również powierzchni ścian! W fajnych sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz dodatki scandi, które idealnie się do tego nadają. Szukaj wszelkich grafik z motywem roślinnym i kwiatowym, szczególnie imitujących stare zielniki i atlasy z roślinami. Możesz sięgnąć też po perełki nawiązujące do polskiej szkoły plakatu, przede wszystkim filmowego. We wnętrzu skandynawskim świetnie będą prezentować się grafiki w soczystej, wyrazistej kolorystyce – wprowadzającej ożywienie do raczej stonowanych barw ścian i mebli.
Mimo iż styl skandynawski powstał w zimnym klimacie, przekonuje do siebie ciepłem i przytulnością. Wnętrza zachęcają, aby zaszyć się w nich na długie godziny i spędzać czas rodzinnie, na wspólnym czytaniu, grze w planszówki albo seansach filmowych. Brzmi dobrze, prawda?
artykuł sponsorowany