Dofinansowanie do pomp ciepła - WFOŚIGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiły program Czyste Powietrze. Polega on na dofinansowaniu termomodernizacji budynków mieszkalnych. Dofinansowanie do pomp ciepła kierowane są dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Warunkiem dotacji jest wyeliminowanie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, a także następnie zastąpienie ich instalacjami zapewniającymi mniejszą emisję gazów cieplarnianych do powietrza.

Program Czyste Powietrze, mimo że jest organizowany na skalę całej Polski, to jednak biorą w nim udział tylko poszczególne gminy, które zdecydowały się na podpisanie porozumienia. Zatem dotacje należy bardziej traktować jako regionalne programy. Akcja obejmuje nie tylko dofinansowanie do pomp ciepła, ale również dofinansowanie do kolektorów słonecznych, zakupu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czy też zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych. Maksymalna kwota dotacji wynosi 20 tys. złotych w przypadku braku mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jeżeli jednak zdecydujemy się na mikroinstalację fotowoltaiczną, maksymalna dopłata może wynieść do 25 tys. złotych.

Należy wziąć pod uwagę, że regionalne programy Czyste Powietrze wyznaczają również maksymalne dotacje dla konkretnych kategorii kosztów kwalifikowanych. Wśród nich należy wymienić:

  • Dofinansowanie do pomp ciepła powietrze/woda - W pierwszej części programu maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 30% całych kosztów, natomiast maksymalna kwota nie może być wyższa niż 9 tys. złotych. W drugiej części programu - maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 60% całych kosztów, a maksymalna kwota nie może być wyższa niż 18 tys. złotych.
  • Dofinansowanie do pomp ciepła powietrze woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - w pierwszej części programu maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 45% wszystkich kosztów, a maksymalna kwota nie może być wyższa niż 13,5 tys. złotych. W drugiej części programu maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 60% wszystkich kosztów, a maksymalna kwota nie może być wyższa niż 18 tys. złotych.
  • Dotacje do pomp ciepła typu powietrze/powietrze - w pierwszej części programu maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 30% wszystkich kosztów, natomiast maksymalna kwota dotacji nie może być wyższa niż 3 tys. złotych. W drugiej części programu maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 60%, a maksymalna kwota dotacji nie może być wyższa niż 6 tys. złotych.
  • Dotacja do ogrzewania geotermalnego w postaci gruntowej pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - w pierwszej części programu maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 45% wszystkich kosztów, a maksymalna kwota nie może być wyższa niż 13,5 tys. złotych. W drugiej części programu maksymalna intensywność dofinansowania nie może przekroczyć 60% wszystkich kosztów, natomiast maksymalna kwota nie może być wyższa niż 18 tys. złotych. Jeśli planujesz zainwestować w odnawialne źródła energii, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Polecane pompy ciepła - sprawdź cenę!

Preferencyjny kredyt na budowę domu z pompą ciepła

BOŚ (Bank Ochrony Środowiska) wprowadził 12 czerwca 2019 roku preferencyjny kredyt hipoteczny EKO DOM+. Warunkiem skorzystania z oferty BOŚ jest budowa domu, który opiera się na technologii spełniające WT 2020 maksymalnego wskaźnika EP o wartości 70 kWh/(m2*rok). Ponadto budynek musi być przynajmniej podłączony do ogrzewania geotermalnego oraz ogniwa fotowoltaicznego, które zaspokoi potrzeby funkcjonowania pompy ciepła. Warto zatem sprawdzić cennik pomp ciepła i koszty ich montażu przed decyzją o zakupie.

Decydując się na ofertę BOŚ, możemy liczyć na wyjątkowo korzystne warunki kredytowania w porównaniu do ofert z innych banków. Przede wszystkim BOŚ udziela kredytu hipotecznego nawet na okres 35 lat. Kredytowanie dotyczy do 80% wartości nieruchomości. Przy czym w szczególnych przypadkach można liczyć na zwiększenie kwoty kredytu. Prowizja kredytu hipotecznego wynosi 0,5% wartości kredytu. Marża liczona jest już od 1,39 procent wartości kredytu. Kredytobiorcy decydujące się na tego typu rozwiązanie, mogą liczyć na 3-miesięczne wakacje kredytowe w ciągu roku.

Dofinansowanie kolektorów słonecznych

Dopłaty unijne na solary są przekazywane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie do kolektorów słonecznych w 2020 roku nie może przekroczyć jednak 30% całej inwestycji. Głównie są to regionalne programy, które oferują dopłaty unijne na solary oraz fotowoltaikę. Wśród nich wymienia się program Prosument 2. Tego typu regionalne programy, które obejmują m.in. dofinansowanie do kolektorów słonecznych, wspierają wszystkie alternatywne instalacje prądotwórcze, a także przeznaczone do wytwarzania ciepła w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.Tutaj także należy wspomnieć o wcześniej wymienionym programie Czyste Powietrze. Dopłaty unijne na solary, a także inne alternatywne źródła energii cieplnej będą aktywne do 30 czerwca 2027 roku. W tym czasie można liczyć przede wszystkim na dofinansowanie do kolektorów słonecznych w ramach preferencyjnej pożyczki. Maksymalną kwotę, jaką możemy zaciągnąć w ramach pożyczki na solary wynosi 53 tys. złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny