Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to rządowa akcja, której celem jest znaczne ograniczenie emisji pyłów i zmniejszenie wydalania CO2 przed domki jednorodzinne. W zasadzie program skupia się na pracach związanymi z ulepszaniem termoizolacji budynku i jest skierowany do wszystkich osób fizycznych będących właścicielami domku jednorodzinnego. Dopłaty na ocieplenie budynku należą się także osobom, które zamierzają budować dom. Przed złożeniem wniosku muszą mieć jednakże już udzielone pozwolenie na budowę. Jest to dofinansowanie zarówno do rozpoczętych, jak i dopiero planowanych działań.

W ramach programu możesz dostać dofinansowanie na ocieplenie domu, wymianę kotłów na paliwo stałe na inne albo otrzymać dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych, które mają na celu usuwanie mostków cieplnych. Słowem – możesz zrobić wszystko, co tylko uchroni środowisko przed zbyt dużą emisją CO2. Jest to program ochrony środowiska, jednak zmiana pieca czy ocieplenie fundamentów mogą znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Środki na termomodernizację są przekazywana w ramach działań na rzecz ochrony środowiska. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ocieplenia domu jednorodzinnego.

Nabór wniosków do dofinansowań

Program Czyste Powietrze jest zaplanowany aż do 2029 roku. Nabór wniosków trwa aż do końca 2027 roku. Musisz mieć pewność, że do końca czerwca 2029 roku zakończysz wszystkie prace, na które otrzymałeś dofinansowanie.

Wnioski są zbierane ciągle i oceniane na bieżąco przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy urząd może samodzielnie wyznaczyć termin rozpatrywania wniosków. Terminy powinny być wystawione na stronach internetowych samorządów lokalnych. Do wniosku powinien być dołączony audyt energetyczny budynku, który wskaże, jakie są jedno największe potrzeby.

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Dofinansowanie do termomodernizacji budynku

Dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych jest możliwe w kilku przypadkach. Możesz liczyć na dotację lub pożyczkę środków na wymianę starych źródeł ciepła na nowe, spełniające wymogi programy.

Ważne jest także usuwanie mostków cieplnych i poprawa termoizolacji budynków, dlatego dostaje się także środki na docieplenie przegród oraz wymianę okien i drzwi. Dofinansowanie dotyczy także instalacji odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza kolektorów słonecznych, jak i montaż wentylacji mechanicznej, pod warunkiem, że zastosowany zostanie odzysk ciepła. Z pieniędzy z dofinansowania możesz także zapłacić za mikroinstalację fotowoltaiczną. Wszystko to ramach działań na rzecz ochrony środowiska i walki ze smogiem w Polsce. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat ocieplenia stropu.

Mężczyzna podczas pracy przy ocieplaniu domu oraz dofinansowanie do termomodernizacji budynku i szacowane kwoty dofinansowania
Dofinansowanie do termomodernizacji budynków - zobacz, co aktualnie można dostać?

W grę wchodzą także dopłaty na ocieplenie budynku. W tym wypadku dotacja obejmuje ocieplenie poddasza i ścian, ale już elewacja i inne prace towarzyszące z reguły należy zapłacić samodzielnie. Ocieplenie domu z pomocą programu można zrobić zarówno za pomocą styropianu, jak i wełny mineralnej. Dofinansowanie obejmuje ocieplenie fundamentów.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze – kwoty

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze składa się z dotacji i pożyczki na preferencyjnych warunkach, spłacanej przez 15 lat. Z reguły 7 tysięcy dotacji jest wypłacane w całości, a wyższe kwoty mogą być objęte częściową pożyczką. Maksymalny możliwy koszt pomocy to 53 tysiące, chociaż może okazać się, że na pozostałą kwotę potrzebną do zrealizowania projektu otrzymasz pożyczkę.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Wypłacona kwota jest także zależne od zarobków wnioskodawców i przychodu na jedną osobę w rodzinie. Jeśli miesięczny dochód na osobę wynosi mniej niż 600 zł, 90% kosztów projektu zostaje sfinansowanych, 10% może być tylko rozłożone na raty do zwrotu. Jeśli jednak zarobki są wyższe niż 1000 zł, proporcja ta przedstawia się 60 do 40%. Powyżej 1600 zł można dostać 30% dofinansowania, 70% inwestycji trzeba spłacić w ratach rozłożonych na 15 lat. Sprawdź także ten artykuł o ociepleniu domu styropianem lub wełną mineralną.

Dofinansowanie do termomodernizacji budynku – szacowane kwoty

Maksymalne kwoty, na które możesz dostać dofinansowanie są wyznaczone przez twórców programu Czyste Powietrze. Jeśli plan twojej inwestycji je przekracza, być może dostaniesz podwyżkę, ale nie jest to pewne.

Maksymalne przyznawane kwoty są przedstawione w tabeli poniżej. Maksymalne kwoty są szacowane dla metra kwadratowego powierzchni, a dla różnego rodzaju pieców i kotłów – dla całego zestawu i przyłącza.

Maksymalne kwoty dofinansowania

Ocieplenie przegród budowlanych

150 zł/m2

Wymiana stolarki zewnętrznej

700 zł/m2

Kotły na biomasę

20 000 zł

Kotły na paliwo stałe

10 000 zł

Kotły gazowe/olejowe

15 000 zł

Pompy ciepła powietrzne

30 000 zł

Pompy ciepła gruntowe

45 000 zł

Wentylacja mechaniczna

10 000 zł

Kolektory słoneczne

8 000 zł

Mikroinstalacja fotowoltaiczna

30 000 zł

Po otrzymaniu dofinansowania masz 24 miesiące na zrealizowanie projektu. Dzięki dofinansowaniu możesz niskim kosztem wymienić stary piec lub zadbać o to, by koszty rachunków za ogrzewanie były niższe. Okres trwania projektu jest dość długi, warto jednak zainteresować się nim jak najszybciej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacji dachu płaskiego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny